Kompletní soupiska účastníků Development kempu, zdroj: Facebook Utah Mammoth
Každoroční rozvojové kempy pro hráče draftované jednotlivými organizacemi přinášejí pro mladé draftované hráče šanci potkat se s trenéry, manažery a vůbec všemi členy své organizace. Podobné kempy nabízejí porovnání jednotlivých prospektů, a to vše za relativně velké pozornosti tamních médií a fanoušků.
„Všichni jsou nadšení, že tu mohou být,“ říkal na konto draftovaných prospektů hned po prvním dni kempu generální manažer organizace Utah Mammoth Bill Armstrong. Tamní GM si také velmi dobře uvědomuje, že krok směrem k NHL je pro mladé hráče velký a složitý. „Abyste se stali hráčem pro NHL, musíte pochytat co nejvíce informací, opravdu dobře je vstřebat a držet se toho,“ vysvětluje.
Vojtěch Hradec při hraní curlingu, foto: Utah Mammoth
Mladoboleslavští Vojtěch Hradec s Alešem Čechem se po loňském draftu a prvním rozvojovém kempu letos do Salt Lake City vypravili již podruhé. Zatímco před rokem zde český hokej reprezentovali pouze s brankářem Michaelem Hrabalem, letos se v Park City sešlo rovnou pět Čechů. Přibyl explzeňský obránce Max Pšenička vybraný ve 2. kole na 46. místě celkově a českobudějovický útočník Štěpán Hoch, kterého bral Utah ve 3. kole draftu ze 78. pozice.
Kromě českých zástupců tu byly i ty vůbec největší přísliby organizace, která se ještě předloni nacházela v Phoenixu ve státě Arizona. Aleš Čech si tak mohl vyzkoušet spolupráci s šestkou draftu z roku 2023, ruským bekem Dmitriem Simashevem. Vojtěch Hradec se zase v útočných řadách potkal s křídelníkem Tijem Iginlou, synem legendárního kanadského útočníka Jaromea Iginly, kterého Utah bral na šestém místě na loňského draftu. A nechyběla ani čtyřka letošního draftu, kanadský centr Caleb Desnoyers.
Caleb Desnoyers s Alešem Čechem, foto: Utah Mammoth
S ostatními prospekty se seznamoval tradičně velmi komunikativní Aleš Čech: „Asi tam nebyl vyloženě někdo konkrétní, s kým bych trávil více času než s jinými. Bavil jsem se tak nějak s každým, protože takový prostě jsem.“ Podobně na tom byl také Vojtěch Hradec, který těžil i ze svých známostí z minulého roku. "Snažil jsem se bavit tak nějak se všemi. Kdybych měl ale říct jedno jméno, tak by to byl Noel Nordh. S ním jsem se dost bavil i na minulém kempu a letos nám to naskočilo znovu,“ říká.
Všech 33 prospektů se během pondělí a úterý zúčastnilo celkem čtyř dvouhodinových tréninkových jednotek na ledě, které byly zpřístupněné veřejnosti a trénovalo se také na suchu v posilovně. Kromě toho si hráči plnili také mediální povinnosti, když vystupovali před novináře. Také si vyzkoušeli curling a trávili čas venku. „Každý den jsme měli i několik přednášek o stravování, financích a podobných věcech,“ vzpomíná Vojtěch Hradec. A největší zážitek? „Měli jsme možnost potkat se s vojákem z Navy Seals, který nám vyprávěl o svém životě. To byl pro mě osobně asi největší zážitek. Bylo to opravdu zajímavé,“ má jasno Aleš Čech.
Celý kemp poté ve čtvrtek zakončilo modelové utkání za zavřenými dveřmi, které se konalo v rychlobruslařské hale Utah Olympic Oval, která byla v Salt Lake City postavena před pořadatelstvím Zimních olympijských her 2002. Hrálo se 4 na 4, přičemž první třetina trvala 25 minut a druhá 20 minut a v jejích posledních pěti minutách bylo rozložení sil staženo na 3 hráče na každé straně. Pro úplnost doplňme, že výsledkem 6:5 po nájezdech zvítězil Černý tým, za který shodou okolností hráli všichni Češi s výjimkou brankáře Michaela Hrabala. Vojtěch Hradec k vítězství přispěl asistencí, vyrovnávací brankou na 5:5 a následně také proměněným nájezdem.
Vojtěch Hradec na vhazování s Owenem Allardem, v pozadí za rozhodčím stojí Aleš Čech, foto: Utah Mammoth