21. 10. 2018 | Zdena Bobková

Bruslaři zaskočili lídra a berou tři body

12., neděle 21. 10. 2018
Ml. Boleslav - Hr. Králové MBL - MHK
M l. B o l. – Duel s Hradcem byl od počátku hodně bojovný. V první třetině padlo osm trestů a hra byla hodně rozkouskovaná, přesto z ní více měl právě hradecký Mountfield, který se navíc po přesné střele Kukumberga ujal vedení. Druhá třetina, především pak vstup do ní se povedl domácím borcům. Nejprve vyrovnával Vondrka a poté zápas zvrátil na stranu domácích Pacovský. Boleslav pak začala být na ledě více vidět a měla více ze hry a její šance byly daleko nebezpečnější, což se projevilo i v dalším vývoji hry. Ve třetí třetině přidal přesnou trefu Štastný a na konečných 4:1 pečetil v závěrečné přesilovce Martin Pláněk. Boleslav tak celkem překvapivě, ale zato zaslouženě a po tvrdé práci, bere z tohoto zápasu tři body.
Ml. Boleslav: Krošelj – Hanzlík (A), Kurka, Kotvan, Bernad, Voráček, Pláněk, Dlapa – Šťastný, Klepiš (A), Skalický – Pacovský, Knotek, Vondrka (C) – Látal, Musil, Orsava – Pabiška, Najman, Procházka
Hr. Králové: Pavelka – Linhart, Piché, Graňák (A), Cibulskis, Rosandić, F. Pavlík, Nedomlel – Rákos (A), Koukal (C), Paulovič – R. Pavlík, Cingel, Vincour – Dragoun, Bičevskis, Chalupa – Bezúch, Kukumberg, Vopelka
Branky a nahrávky: 24. Vondrka (Pláněk, Klepiš), 25. Pacovský (Látal, Hanzlík), 44. Šťastný (Klepiš, Skalický), 60. Pláněk (Vondrka, Skalický) – 14. Kukumberg (Piché). Rozhodčí: Pražák, Sýkora – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 5:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 186. Střely na branku: 26:22. Zblokované střely: 3:6. Hity: 11:6. Vhazování: 30:24. Průběh utkání: 0:1, 4:1.

První třetina přinesla mnoho emotivních okamžiků a celá dvacetiminutovka byla i díky nespočtu udělených trestných minut na obou stranách hodně rozkouskovaná. Úvod třetiny přinesl první šanci v podobě Kurkovy rány, který využil zmatku v útočné třetině a dostal se ke kotouči a vypálil. Hradečtí měli hned na začátku utkání možnost početní výhody a nepočínali si vůbec špatně, ale na domácího gólmana mnoho střel nepropadlo. Po vypršení Orsavova trestu hosté v tlaku pokračovali a domácí byli téměř všude o krok později. Do pěkné šance se dokázal dostat Vopelka, jehož střelu musel Krošelj vykopnout špičkou betonu, z protiútoku pak zahrozili i domácí, ale Najmanova střela nenašla volné místečko v Pavelkově bráně. Domácí se poté dostali do početní výhody a pořádně červenočerným zatápěli. Jenže Vondrka se provinil vysokou holí a domácí šli do čtyř. Hra čtyři na čtyři mnoho pohledného hokeje nepřinesla, zato Mountfield ve zkrácené přesilovce ukázal sílu. Po akci Vincoura si ve dvou sjížděli Skalický s Vondrkou, domácí kapitán zvolil střelu, kterou ale Pavelka s přehledem vytěsnil. Po této akci se pak před Pavelkou strhla menší potyčka, kterou rozhodčí potrestali dvouminutovými tresty na obou stranách.

Domácí se navíc oslabili dalším faulem a šli do tří. Početní nevýhodu ale zvládli, ale vzápětí přišel další domácí trest. V něm byl Hradec opět kousavý. Střelu Cibulskise Krošelj vyrazil a na následnou dorážku nikdo v černočervených dresech nedosáhl. Pak si zničehonic do pásma najel Roman Kukumberg, který dostal pěkný pas, pak rozpohyboval Krošelje a pohlednou stahovačkou poslal puk pod betonem do brány. Látal mohl vzápětí vyrovnat, jelikož se mu podařilo zaskočit Pavelku, ale ten puk téměř zázračně vytěsnil lapačkou. Na konci třetiny měli Boleslavští přesilovku a nepočínali si vůbec špatně. Pavelka dokonce přišel o hůl a střelu Kotvana musel vyrážet maskou. I přes drtivý nápor ale domácí v přesilovce, ani v přetrvávajícím tlaku poté, nevyrovnali.

Začátek třetiny se domácím povedl. Bruslaři měli hned na začátek přesilovku, kterou střelou z kruhu beze zbytku zužitkoval Michal Vondrka. A radost domácích byla rázem dvojnásobná. Látal odehrál na Dominika Pacovského, který se střelou do horního rohu nemýlil. Hradec mohl rázem odpovědět, ale Matěj Chalupa z pěkné pozice minul. Bruslařům rázem narostla křídla a všude jich bylo plno. Hanzlíák na modré mocně napřáhl a namířil svou střelu do skrumáže těl před Pavelkou, ale puk skrz neprošel. Záhy mohl odpovědět i Hradec, když se ke kotouči dostal Pavlík, ale i když měl poměrně slušný výhled, tak jeho střela odkrytý horní roh Krošeljovy brány minula. A právě Pavlík mohl o několik chvil udeřit znovu, když se dokázal dostat až za domácí obranu, ale jeho pokus i následnou dorážku Krošelj pokryl.

Na druhé straně se v šanci ocitl Klepiš, který překvapil Pavelku. Bicevskis se poté provinil faulem na Krošelje. Domácí přesilovku nesehráli úplně podle svých představ, až v samém závěru se dokázal urvat Skalický, který poodjel hostující obraně a natlačil se před Pavelku, ten si ale svůj prostor pohlídal a domácímu forvardovi skórovat nedovolil. Pěknou spolupráci ukázali Vondrka s Klepišem. Vondrka dokázal vybojovat pásmo a počkal, až si do palebné pozice najede Klepiš, který ihned vypálil, Pavelka však celou situaci dobře viděl a střelu pokryl svým betonem.

Dělená přesilovka Boleslavi úplně nesedla, ve hře bylo po přestávce poměrně dost nepřesností a hosté skvěle bránili. Navíc byli Hradečtí opět blízko vyrovnání, ve slušné šanci se ocitl Rákos. Jenže z protiútoku domácí do dvougólového náskoku poslal David Šťastný, který si ve dvou proti Pavelkovi našel cestu a zakončil přesně do horní části branky. Vzápětí mohlo být skóre pro domácí ještě příznivější, ale Orsava Pavelku svou stahovačkou nepřelstil. Bruslaři navíc vystupňovali svůj tlak i v přesilové hře, kterou získali po faulu Koukala, jenže Hradec si jejich útočné choutky pohlídal.

Oproti tomu to hosté měli směrem dopředu hodně těžké, domácí obrana v tomto ohledu pracovala na sto procent. I tak ještě do konce třetí třetiny zbýval dostatek času. Domácí se zaměřili především na bránění středního pásma a pokud snad někdo prošel, mohli se vzadu spolehnout na Krošelje v bráně. S ubíhajícím časem byl navíc Hradec ve své rozehrávce poměrně nejistý, což Boleslavi hrající do těla a ze zajištěné obrany, vyhovovalo. Dvě minuty a sedm vteřin před koncem třetí třetiny navíc hosté špatně střídali a vyfasovali tak dvouminutový trest za příliš mnoho hráčů na ledové ploše. Domácí už se nikam nehnali, stačilo jim držet hradecký tým v šachu. Martin Pláněk však na modré napřáhl a střelou k tyči, která rozezvonila bránu, určil finální podobu skóre na 4:1 pro domácí.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): Klíčem bylo, že jsme ubránili v první třetině pět oslabení, což kluky nastartovalo. V zápase byla obětavost, padání do střel a ten týmový výkon byl výborný. Asi jsme za tím šli malinko víc než Hradec. Zápas rozhodly přesilovky, dali jsme z nich dva góly, což je víceméně klíč k dalším zápasům.

Mountfield HK (Petr Svoboda): Myslím si, že zápas rozhodly přesilovky, my jsme jich měli v první třetině spoustu, ale žádnou jsme nevyužili. Naopak se to otočilo ve druhé třetině, kde jsme měli spoustu vyloučených a dostali jsme gól. Shořeli jsme na neproměňování šancí. Musím pogratulovat Boleslavi, která bojovala a šla tomu vítězství naproti. Myslím si, že jsme neodehráli špatný zápas, měli jsme tam svoje okamžiky, ale Boleslav dneska byla lepší, bojovnější a zasloužila si vyhrát.