30. 12. 2020 | Vojtěch Drbohlav, Vojtěch Drbohlav, foto: Jiří Princ

Černá série prolomena. Boleslavští hokejisté po deseti letech zvítězili v Liberci

31., středa 30. 12. 2020
Liberec - Ml. Boleslav LIB - MBL
L i b e r e c – Nepěkná série konečně prolomena. Boleslavským hráčům se podařilo porazit po více než deseti letech na jeho ledě Liberec a odvézt si odsud tři body. Mladá Boleslav podala kvalitní defenzivní výkon podpořený druhým čistým kontem Jana Růžičky v řadě. Brankář pochytal 39 střel domácích.
Liberec: Kváča – Šmíd (A), Knot, Vitásek, Rosandić, Derner, Hanousek, Kolmann – Birner (A), Musil, Lenc – Rachůnek, Jelínek (C), Pekař – Vlach, Hrabík, Pavlík – Špaček, Šír, Průžek
Ml. Boleslav: Růžička – Hrbas, Ševc (C), Šidlík, Pláněk (A), Bernad, Fillman – Lunter, Cienciala, Šťastný – Jääskeläinen, Claireaux, Alderson – Flynn, Najman, Kousal – Strnad, Bičevskis, Stránský
Branky a nahrávky: 9. Jääskeläinen, 47. Cienciala (Šťastný, Jääskeläinen). Rozhodčí: Jeřábek, Vrba – Frodl, Komárek. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: hráno bez diváků. Střely na branku: 39:22. Zblokované střely: 14:13. Hity: 10:9. Vhazování: 36:26. Průběh utkání: 0:2.

V mnohem lepším tempu vstoupili do zápasu hokejisté domácího Liberce, kteří měli v prvních minutách duelu hned několik gólových šancí. Buď však netrefili odkrytou branku, nebo zasáhl dobře brankář Jan Růžička. V 8. minutě mohl poslat Bílé Tygry do vedení někdejší hráč Mladé Boleslavi Radan Lenc, který si najel k brankáři, kterého už překonal. Nepodařilo se mu ale ideálně zakončit, protože jej bránil jeden z Bruslařů.

Mladou Boleslav poslal do vedení v 9. minutě utkání Joona Jääskeläinen. Bruslaři měli delší dobu velký tlak v útočném pásmu, vypadalo to jako kdyby hráli přesilovou hru. Hráči Liberce byli na ledě dlouho a nemohli vystřídat. Toho finský útočník využil a z prostoru kruhů zakončil do horní části Kváčovy branky. Ve 14. minutě byli Severočeši blízko vyrovnání. Jaroslav Vlach si najel do levého kruhu, odkud prověřil Růžičku nepříjemnou střelou. Ani ta, ani následná dorážka však gól nepřinesly. Krátce před koncem prvního dějství se ještě nedaleko boleslavské branky po přerušení pustil nevybíravě pěstí do Marise Bičevskise liberecký útočník Jaroslav Vlach, rozhodčí vyloučili oba hráče. Třetina a začátek té další se tak hrálo čtyři na čtyři.

První větší šanci měli Středočeši ve 24. minutě, kdy ujeli dva na jednoho. Třetí formaci hostů se ale skórovat nepovedlo, Pavel Kousal v pravém kruhu promáchl a puk netrefil. Krátce před polovinou zápasu zaznamenal domácí Liberec obrovskou gólovou příležitost. Jan Šír však, naštěstí pro Boleslav, trefil vyrážečku Jana Růžičky. V dalších sekundách však tlak Bílých Tygrů neustával. Na nátlak Severočechů museli zareagovat boleslavští trenéři, kteří si vybrali oddechový čas a nastínili Bruslařům, jak v dalších chvílích postupovat, aby se vyhnuli inkasování.

Ve 34. minutě nastala první přesilová hra zápasu po vyloučení exboleslavského Radana Lence. Mladá Boleslav měla několik příležitostí, ale ani prudká rána kapitána Ševce od modré čáry, ani střela Lunterova střela z otočky z bezprostřední blízkosti vedení Středočechů nenavýšily. Nedlouho po návratu Radana Lence na ledě navíc fauloval mladoboleslavský Claireaux. Ve 38. minutě měl Liberec velkou šanci prostřednictvím Adama Musila. Jeho prudkou střelu však chytil výtečný Jan Růžička lapačkou. Po 40 minutách tak na světelné tabuli v Home Credit Aréně svítilo skóre 0:1.

Do posledního dějství nevstoupili Bruslaři ideálně. Nejprve zahráli na zakázané uvolnění a poté fauloval Jakub Strnad. Bílí Tygři tak hráli přesilovku. Bruslaři však oslabení úspěšně ubránili, a navíc mohli ještě navýšit své vedení. Jenže Maris Bičevskis své dorážky po úniku gólově nezakončil, Petr Kváča domácí celek podržel svými zákroky. Netrvalo dlouho a Středočeši opět faulovali, dalším potrestaným byl Marek Hrbas. Liberečtí Tygři přesilovku ale nevyužili, a navíc si ji svým faulem o několik sekund zkrátili. Následnou početní výhodu naopak zužitkovali hráči Mladé Boleslavi. Po přesné přihrávce od Davida Šťastného trefil odkrytou libereckou branku David Cienciala. Bruslaři tak vedli 2:0.

V jedné z dalších přesilovek měl velkou šanci na snížení Tomáš Hanousek, ten však smolně trefil zrovna tu část liberecké branky u levé tyče, kam stačil pohotově vymrštit svůj beton Jan Růžička. Definitivně rozhodnout o tříbodovém zisku na ledě Liberce mohl sedm minut před koncem Jan Stránský, kterému k tomu stačilo z pravého kruhu trefit odkrytou branku. To se mu však nepodařilo, a tak se museli hosté dál strachovat o vítězství. Liberecký tým odvolal už v čase 56:19 brankáře a zkusili hru šest na pět.

Liberci ale power-play moc nešla, navíc hrál v sedmi, a tak byl vyloučen. Navíc domácí ještě nedlouho na to faulovali Martina Pláňka, museli tak do tří. Bruslaři si tak už v posledních sekundách třetí třetiny vítězství uhlídali a po více než deseti letech v Liberci zvítězili. Jan Růžička zaznamenal druhé čisté konto v řadě.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): Soupeř dal góly, kdežto my ne. To byl největší rozdíl. Nemyslím si, že bychom odehráli špatné utkání, bohužel bez branek vyhrát nelze. To rozhodlo.

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): Byl to výborný obětavý, bojovný výkon podpořený výkonem brankáře Růžičky. Byla to samozřejmě zásluha celého mužstva, ale Růža byl bezchybný a dá se říct, že vychytal Liberec, který měl daleko víc střel než my. Byla tam spousta takových ošemetných situací v brankovišti, on byl ale úplně vynikající. Podtrhl naše odhodlání, ale bez něj bychom to měli daleko horší.