20. 11. 2020 | Vojtěch Tůma, Vojtěch Tůma, foto: David Peška

Nepovedené začátky třetin nehrály roli, Boleslav si ve Zlíně otevřela střelnici

19., pátek 20. 11. 2020
Zlín - Ml. Boleslav ZLN - MBL
Z l í n - Bruslaři na Stadionu Luďka Čajky od úvodních minut diktovali tempo. Inkasovaná branka z ojedinělé možnosti Beranů je sice trochu přibrzdila, ale rozhodně nezastavila. Ofenzivní uragán odstartoval již sedmigólový kanonýr Šťastný, na kterého ještě do přestávky navázali Kousal a Stránský. Mladá Boleslav se třikrát prosadila také v prostředním dějství a vyhnala Kašíka na střídačku. Závěrečné dějství žádné drama nepřineslo, sérii tří porážek tak Středočeši ukončili velice suverénním způsobem. Další utkání je čeká v neděli, do ŠKOENERGO Arény dorazí Vítkovice.
Zlín: Kašík (25. Huf) – Řezníček, Nosek (A), Suhrada, Ferenc, Novotný, Žižka (C), Gazda – Okál, Honejsek, Šlahař – Köhler, Herman, Svoboda – Václavek, Karafiát, Ondráček – Kubiš (A), Sedláček, Dobiáš
Ml. Boleslav: Růžička – Šidlík, Ševc (C), Dlapa, Pláněk (A), Bernad, Fillman – Lunter, Zohorna, Šťastný – Jääskeläinen, Zbořil (A), Cienciala – Flynn, Najman, Kousal – Strnad, Bičevskis, Stránský
Branky a nahrávky: 4. Dobiáš (Žižka, Sedláček), 23. Gazda (Svoboda, Herman), 41. Karafiát (Okál) – 8. Šťastný (Bernad, Fillman), 15. Kousal (Flynn, Šidlík), 15. Stránský (Bičevskis), 24. Zohorna (Ševc, Lunter), 25. Zbořil (Jääskeläinen, Cienciala), 40. Cienciala (Jääskeläinen), 51. Flynn (Kousal). Rozhodčí: Micka, Kika – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: hráno bez diváků. Střely na branku: 17:37. Zblokované střely: 5:14. Hity: 7:5. Vhazování: 31:32. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:6, 3:6, 3:7.

Do zápasu vstoupili lépe Bruslaři. Ciencialovu ránu z pravého kruhu vyrazil Kašík ramenem, o chvíli později se stačil v přemístit také proti dorážce Joony Jääskeläinena. Berani se rozjížděli pomaleji, ale hned ze své první příležitosti udeřili. Veterán Žižka po vniknutí do obranného pásma soupeře posunul puk na Vojtěcha Dobiáše, který i díky skvěle clonícímu spoluhráči překonal Růžičku. Středočeši nepolevili a pokoušeli se o okamžitou odpověď. Zohorna zamířil z mezikruží kousek nad horní tyč zlínské klece, v čase 7:40 už ale bylo srovnáno. David Šťastný potvrdil výbornou formu, když převzal Bernadovu přihrávku, pláchl domácím bekům a samostatný únik zakončil perfektním bekhendovým blafákem.

Boleslav byla i nadále aktivnější. Přečíslení dvou proti jednomu vyřešil Najman střelou do lapačky, Ševcovo tečované nahození zkrotil hodně vytížený Kašík až nadvakrát. Berani nestíhali, další gól v jejich sítí byl jen otázkou času. V patnácté minutě se hosté odpoutali do dvoubrankového trháku. Strážce zlínské svatyně nejprve neodhadl odraz puku od mantinelu a proti ráně Pavla Kousala už se nestihl včas vrátit. O sedmatřicet vteřin později kapituloval znovu, tentokráte jej povedenou ranou pod břevno překonal Jan Stránský. Bruslaři před koncem první třetiny stihli ještě čtyřminutovou přesilovku. Příležitosti k navýšení náskoku si vypracovali Šťastný a Jääskeläinen, jenže Kašík dobrými zákroky uchránil ševce od další pohromy.

Vstup do druhého dějství vyšel lépe domácímu mužstvu. Před brankou osamoceného Hermana ještě Růžička vychytal. O pár vteřin později ale usedl na trestnou lavici Dlapa a hru v početní převaze zlínští hokejisté zužitkovali, když se od modré čáry přesně trefil Daniel Gazda. Stav 2:3 vydržel jen minutu a dvaadvacet vteřin, dvougólový náskok vrátila Bruslařům Radima Zohorny. A když se v čase 24:04 po povedené akci druhé útočné formace prosadil také Adam Zbořil, přepustil rozčílený Kašík místo v brance Danielu Hufovi. Svěřenci trenérů Rulíka a Patery i nadále diktovali tempo zápasu. Náhradní gólman Beranů s obtížemi zastavil přesilovkový projektil Jääskeläinena, z mezikruží pálící Stránský poslal kotouč vedle pravé tyče.

Podobně si na druhé straně počínal Svoboda, další příležitosti měli domácí při hře v početní převaze. Herman Růžičku z bezprostřední blízkosti nepřekvapil, lepší zakončení scházelo také zajímavé kombinaci po ose Honejsek - Šlahař. Vyloučení druhého jmenovaného vrátilo Bruslaře zpět do sedla, jejich přesilovka ale dlouho postrádala klid a přesnou přihrávku. Změnili to až Zbořil a střílející Cienciala, proti kterému zasáhl rychle se přesouvající Huf. Sedmačtyřicet vteřin před druhou sirénou ale hosté mladého gólmana překonali. Jääskeläinen krásnou zadovkou oslovil zcela osamoceného Davida Ciencialu, který zaznamenal první trefu v sezoně.

Zlínští sice ve většině ohledů Boleslavi nestačili, ale nástupy do třetin zvládali fantasticky. Z té třetí uplynulo jen dvanáct vteřin, když po Okálově přihrávce zpoza branky poslal puk za Růžičkova záda Jiří Karafiát. Ihned poté mířil za hru vysokou holí na trestnou lavici Herman, ale Zohorna předvedl gesto fair play a verdikt hlavních sudích změnil. Vytáhlý útočník, který si skvělými výkony vysloužil angažmá v Pittsburghu, byl za svůj dobrý skutek málem odměněn druhým gólem. Jeho rychlý průnik zakončený kličkou do forhendu ztroskotal až na Hufově pravém betonu. Následovala pasáž s minimem přerušení, Bruslaři už se nikam bezhlavě nehnali a především si hlídali vypracovaný náskok.

Ještě navýšit jej v devětačtyřicáté minutě mohl Stránský, který ranou z ostrého úhlu málem překvapil gólmana Beranů. V čase 51:00 už sedmá branka Mladé Boleslavi padla, když na Hufa i s přispěním pomoci vracejícího se obránce vyzrál Oscar Flynn. Po vyloučení Šťastného mohl ještě dát Zlínu naději Šlahař, ale z dobré pozice poslal kotouč nad horní tyč Růžičkovy svatyně. Hostující brankář si připsal ještě několik složitějších zásahů, postupně se jej neúspěšně snažili překonat Žižka a Honejsek. Skóre už se ale nepohnulo, a Středočeši tak ukončili sérii tří porážek velice suverénním způsobem.

Zbyněk Mařák (PSG Berani Zlín): Do zápasu jsme vstoupili dobře, dali jsme branku. Druhou se nám bohužel vstřelit nepodařilo, soupeř nás potrestal za chyby ve středním pásmu a dostal se do vedení. Mladá Boleslav dobře bruslila a proti takovému týmu se pak těžko hraje. Výsledek nakonec odpovídá průběhu utkání.

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): Prohrávali jsme, ale ještě v první třetině jsme dokázali vyrovnat a poté skóre i otočit. Pak už jsme jen vedli, vyprodukovali jsme hodně střel i hodně branek. Měli jsme dobrý pohyb, soupeři jsme nechtěli dát nic zadarmo. Zaslouženě jsme vyhráli.