29. 7. 2016 | Vojtěch Tůma

Úspěšný začátek, Bruslaři přetlačili Kladno!

přát. 1, pátek 29. 7. 2016
Ml. Boleslav - Kladno MBL - KLA
M l . B o l . - Kladenští Rytíři se na úvod přípravy ukázali pro Bruslaře býti velice zdatným soupeřem, utkání bylo hodně vyrovnané, jednalo se o velice cennou a kvalitní prověrku před blížícím se startem Tipsport extraligy. První dějství patřilo hostům, kteří dělali Boleslavským problémy hlavně díky svému pohybu, v sedmé minutě je do zaslouženého vedení po Tarkkiho zaváhání poslal Drtina. Těsně před odchodem do kabin se však Výborného družině podařilo srovnat, svou premiérovou trefu v novém působišti zaznamenal Petr Vampola. Ve zbylém průběhu mače už byli domácí lepším týmem, zásluhou Urbana a Stříteského dokázali soupeře odskočit na rozdíl dvou branek. Svěřenci Pavla Patery ale nesložili zbraně a zvládli srovnat, dvě vteřiny před koncem ale o vítězství Bruslařů rozhodl Vampola!
Ml. Boleslav: Tarkki – Stříteský, Voráček, Trončinský, Štich, Pastor, Skočovský, Kučný, Krejčí – Žejdl, Orsava, Pospíšil – Urban, Vampola, Pacovský – Volf, Musliu, Lenc – Látal, Volek, Pabiška
Kladno: Cikánek – Kehar, Růžička, Repe, Drtina, Ulrych, Hořava – Tůma, Burger, Pekr – Hrdel, Cetkovský, Kružík – Jánský, Machač, Strnad – Schildhabel, Havlůj, Zikmund
Branky a nahrávky: 20. Vampola (Urban), 22. Urban (Vampola, Trončinský), 30. Stříteský (Žejdl), 60. Vampola (Trončinský) – 7. Drtina (Repe), 40. Kehar (Pekr), 60. Cetkovský (Pekr). Rozhodčí: Wagner, Machač – Veselý, Kettner. Vyloučení: 7:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:3, 4:3.

Podle očekávání utkání začalo v poměrně poklidném tempu, jako první se do slibné šance dostali hosté, když okamžitě po vhazování nepříjemně vypálil Strnad, puk ovšem zamířil o vlásek vedle levé tyče boleslavské svatyně. Poté měli Bruslaři k dispozici svou první přesilovku v utkání, jejich kombinace ale poněkud vázla, za zmínku tak stálo jen sólo rychlíka Látala, které ale skončilo Cikánkovým zákrokem. V čase 6:34 se Kladenští poměrně kuriózním způsobem dostali do vedení, ze středového kruhu ke střele napřáhl ex-chomutovský Jiří Drtina a puk k překvapení všech přítomných skončil až za zády gólmana Tarkkiho. Nápor Rytířů pokračoval, na přelomu osmé a deváté minuty se hosté zabydleli před soupeřovou brankou, z mezikruží nakonec vypálil Strnad, finský veterán ale své spoluhráče tentokráte podržel.

Do své dosavadní největší příležitosti se Výborného družina dostala ve dvanácté minutě, když Vampolovo nenápadné nahození od modré čáry šikovně tečoval vytáhlý Urban, brankáře Cikánka ale před pohromou uchránila tyč. Čtyři minuty před první sirénou dostali Rytíři k dispozici přesilovku, se kterou naložili o poznání lépe než jejich oponent, Tůma našel před poloprázdnou brankou číhajícího Burgera, ten si však vylámal zuby na hbitě se přesouvajícím Tarkkim. V závěru první třetiny přišly dvě chvilky, v nichž hlavní roli hrál Petr Vampola. Nejprve se odhodlal ke své typické sóloakci, na jejímž konci ale puk skončil na Cikánkově levém rameni, v poslední vteřině už ale nová akvizice Bruslařů mohla slavit premiérovou trefu v novém prostředí, dorážka z bezprostřední blízkosti už pro světového šampiona z roku 2010 byla samozřejmostí – 1:1!

Hned zkraje prostřední dvacetiminutovky nabídla nedůsledná kladenská defenziva domácím několik šancí. Pospíšila ještě Cikánek stačil vychytat, v čase 21:32 se však sám před brankou hostí zjevil Tomáš Urban a ten už zamířil přesně! Tlak Bruslařů pokračoval i nadále, ve čtyřiadvacáté minutě Orsava zpoza branky povedeně našel aktivního Pospíšila, ten však tváří v tvář Cikánkovi nezakončil přesně. V následující přesilovce hostí se hezky uvolnil Hořava, jenž svou akci ještě vyšperkoval pasem na Machače, proti jeho zakončení ale Tarkki vytasil svůj pravý beton. Jednalo se však pouze o ojedinělou možnost Rytířů, domácí v této fázi zápasu měli hru pod kontrolou, v čase 29:03 navíc přidali třetí gól, když Matěj Stříteský ranou z mezikruží vymetl pavučinky v pravém horním růžku Cikánkovy pokladnice!

Zhruba o minutu později ale Boleslavským hrubě nevyšlo střídání, načež se sám na branku řítil Matěj Pekr, v obrovské šanci se ale nezachoval jako správný kanonýr a pouze nechal vyniknout Tuomase Tarkkiho. S příchodem třiatřicáté minuty další parádní sóloakci přes celé kluziště předvedl Petr Vampola, nakonec ještě zpětným pasem do oblasti mezi kruhy nalezl Orsavu, ten ale v momentě střely zlomil hokejku. Tolik chtěného a potřebného oddechu se kladenská defenziva ale stále ne a ne dočkat, po pravé křídle se totiž protáhl Volek, na jehož žabku si na hranici brankoviště sjel Látal, svá mířidla ale o pár centimetrů vychýlená. Rytířům se povedlo vytěžit z minima maximum, v poslední minutě dala domácí defenziva při hře v oslabení až příliš volného prostoru Martinu Keharovi, který táhlým pokusem procedil touš za Tarkkiho záda – 3:2!

Úvod třetí třetiny taktéž patřil boleslavskému mužstvu, zhruba po minutě a půl se na zteč vydal rychlonožka Látal, který však místo střely nakonec zvolil přihrávku na z druhé vlny si sjíždějícího Volka, jemuž k zasažení kladenské pokladnice příliš nescházelo. Kladno se ale nechtělo nechat zahanbit a také zahrozilo, téměř osamocen se před Tarkkim ocitl Jánský, ani nadvakrát ale finského gólmana nezvládl překonat. Pár chvil nato se bývalý brankář finského JYP opravdu vytáhl, když nájezd dravého Machače zastavil zákrokem a la Dominik Hašek, za což z ochozů sklidil zasloužený aplaus. Ve dvaapadesáté minutě byla po faulu Volka Rytířům nabídnuta další početní převaha, v níž hosté svého soka hodně dlouho mačkali v jeho vlastní obranné třetině, jejich nápor nakonec vyústil v dělovku z hole Martina Kehara, naštěstí pro brankáře Tarkkiho ale kotouč zaplul těsně vedle pravé tyče.

Domácí ale nezůstali pozadu a i při vlastní přesilovce Cikánka drželi v plné permanenci, nejprve Pacovského nahození tečoval Štich, krátce nato nepříjemně pálil Žejdl, strážce kladenské svatyně ale držel svůj tým stále ve hře. V samotném závěru zkusili Kladenští štěstí bez brankáře a tento tah jim vyšel náramně, když se zhruba minutu před koncem v předbrankovém závaru nejlépe zorientoval Jiří Cetkovský, který došťoural puk do sítě. Nakonec se ale přeci jen radovali Bruslaři, dvě vteřiny před koncem branku svižně objel Petr Vampola a s přehledem zasunul kotouč za záda marně se přesouvajícího Cikánka!