6. 3. 2020 | Vojtěch Tůma

Boleslav porazila Zlín 3:0, ve čtvrtfinále vyzve Plzeň

52., pátek 6. 3. 2020
Ml. Boleslav - Zlín MBL - ZLN
M l . B o l . - Mladoboleslavští hokejisté zakončili historicky nejúspěšnější základní část vítězstvím, díky němuž obsadili čtvrté místo. První třetina utkání se Zlínem vyšla domácím na výbornou. Středočeši byli pohyblivějším a celkově lepším týmem, svou převahu navíc zúročili i gólově, když se prosadili Mário Lunter s Martinem Ševcem. Po přestávce o sobě dali vědět také Berani, Justina Peterse hned třikrát zachránila branková konstrukce. Kanadský gólman zůstal nepřekonán i ve zbytku zápasu, svěřenci trenérů Rulíka a Patery tak přehráli ševce poprvé v sezoně a ve čtvrtfinále změří síly s Plzní.
Ml. Boleslav: Peters – Hrbas, Ševc (C), Dlapa, Pláněk (A), Bernad, Fillman, Hrdinka – Skalický, Zbořil, Klepiš (A) – Zohorna, Jeglič, Šťastný – Lunter, Bičevskis, Kašpar – Cienciala, Najman, Kousal
Zlín: Kašík – Řezníček, Nosek (A), Freibergs, Buchta, Gazda, Ferenc, Hamrlík – Köhler, Fořt (A), Fryšara – Okál, Honejsek, Šlahař – Herman, Claireaux, Dufek – Kubiš (C), Sedláček, Ondráček
Branky a nahrávky: 6. Lunter, 12. Ševc (Šťastný, Hrbas), 44. Skalický. Rozhodčí: Šír, Sýkora – Ganger, Klouček. Vyloučení: 6:4, navíc Kousal (MBL) 10 min. za zásah do oblasti hlavy a krku. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3 246. Střely na branku: 43:23. Zblokované střely: 15:15. Hity: 7:3. Vhazování: 20:42. Průběh utkání: 3:0.

Utkání se rozjelo ve slušném tempu. Hned v první minutě bylo Noskovo nahození tečováno těsně vedle, Zbořilův únik zlikvidoval Kašík a Zohornova dorážka z otočky se otřela o boční síť. Druhá lajna Bruslařů si počínala velice aktivně. Blízko vedoucí trefě měli v rozmezí několika vteřin Jeglič se Zohornou, ovšem oba si vylámali zuby na připraveném brankáři Beranů. Po Kašparově jasném sekání dostali hosté možnost přesilové hry, neodpustili si však zbytečnou chybu v útočném pásmu, kterou ranou mezi Kašíkovy betony potrestal Mário Lunter – 1:0. Středočeši i nadále působili živějším dojmem. V desáté minutě vyřešil Kousal přečíslení dvou na jednoho kličkou do bekhendu, jeho zakončení ale postrádalo přesnost.

Zlínští zaostávali v pohybu, Peters se musel více zkoncentrovat pouze na pokus Francouze Claireauxe, který pálil ihned po vhazování. Z následné protiakce navíc Bruslaři udeřili podruhé, když tvrdý projektil kapitána Martina Ševce smolně usměrnil do vlastní sítě jeden z bránících protivníků. Hamrlíkovo vyloučení navíc poslalo hosty do oslabení, přesilovková kombinace Mladé Boleslavi ale k vážnějšímu ohrožení Kašíka nevedla. V závěru prvního dějství si oba celky vyzkoušely hru čtyř proti čtyřem, při níž se do zajímavé možnosti hnal Šlahař, byl však dobruslen a odstaven Ševcem. A protože gólem neskončil ani samostatný únik Skalického a ani třetí přesilovka Středočechů, šlo se do kabin za stavu 2:0.

Pár vteřin po začátku prostředního dějství tečoval Hrbasovo skryté nahození Skalický a Kašík měl co dělat, aby udržel kotouč před brankovou čarou. Na druhé straně Ondráček parádní zadovkou vyzval ke snížení Tomáše Fořta, který trefil pouze připravený beton Justina Peterse. Zlín začal přeci jen trochu vystrkovat růžky, šikovné teči Jana Dufka z pětadvacáté minuty moc nescházelo. Strážce boleslavské svatyně měl rozhodně více práce než před přestávkou, v přečíslení dvou proti jednomu vychytal Pavla Kubiše. Nápor svěřenců trenéra Svobody ještě umocnilo vyloučení Pavola Skalického. David Nosek nejprve orazítkoval horní tyč branky Středočechů a poté donutil Peterse k zákroku maskou.

Berani byli na koni. Po Bernadově zaváhání na útočné modré se kupředu vydali Honejsek s Okálem, ale druhý jmenovaný mezírku v postavení kanadského gólmana nenašel. Ve dvaatřicáté minutě už byl Peters překonán, Valentin Claireaux ale bekhendem z ostrého úhlu trefil pouze tyč. Bruslaři nechtěli zůstat pozadu, vzápětí musel Klepišovu dělovku eliminovat akrobaticky zasahující Kašík. Poté, co se na trestnou lavici odporoučel BIčevskis, byli domácí blízko další trefě v oslabení, jenže Najmanovu ránu z mezikruží na poslední chvíli vychýlil nad branku Freibergs. Oba maskovaní muži si před druhou sirénou vybrali po jednom šťastném okamžiku, nejprve mířil do tyče Sedláček a o pár okamžiků později také Bičevskis.

Třetí dějství se podle očekávání rozjíždělo v pomalejším duchu, hrálo se především ve středním pásmu a u mantinelů. Na úvodní nebezpečnější příležitost museli diváci čekat do čtyřiačtyřicáté minuty, ihned se ale mohli radovat z třetí trefy Mladé Boleslavi, když puk za hodně vyjetého Libora Kašíka bekhendem dopravil Pavol Skalický. Zlín málem přispěchal s bleskovou odpovědí, po Okálově teči musel v brankovišti rychle zareagovat bránící Ondřej Dlapa. Devětačtyřicátá minuta přinesla opakování souboje mezi Skalickým a Kašíkem, ze kterého tentokráte vyšel vítězně ramenem zasahující gólman hostí. Následná přesilová hra Bruslařů přinesla pouze Zbořilův průnik po pravé straně a ránu do boční sítě.

Výhodu jednoho hráče na ledě měli později i hosté. Antonín Honejsek dostal na pravý kruh povedenou žabičku od Jakuba Šlahaře, trefil ale jen rychle se přesouvajícího Peterse. Kanadský gólman si musel vychytanou nulu opravdu vybojovat, zlínský nápor kvůli zbytečnému podrážení prodloužil Ševc. Během druhé početní převahy moravského celku zasáhl do hry videorozhodčí, který kontroloval situaci po střele Antonína Honejska, nakonec ale doporučil branku neuznat. Ve zbytku utkání už si Mladá Boleslav vedení pohlídala, a na Zlín tak vyzrála poprvé v sezoně.

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): V první třetině jsme měli hodně šancí, mohli jsme ji vyhrát výraznějším rozdílem. Po přestávce se hra srovnala. My sice měli střeleckou převahu, ale soupeř si vypracoval řadu šancí, nastřelil několik tyček, takže při nás stálo i štěstí. Chtěli jsme zvládnout poslední domácí utkání základní části, takže výhra nás těší. Klíčové bylo, že se nám podařilo neinkasovat za stavu 2:0 a že ve třetí třetině rozhodčí neuznali gól Zlína.

Martin Hamrlík (PSG Berani Zlín): Gratuluji Boleslavi k vítězství. Nám nevyšla první třetina, přišlo mi, že jsme byli ještě v autobuse. Kdyby v ní domácí dali více branek, vůbec bychom se nemohli divit. Pak už to bylo lepší, vytvořili jsme si i nějaké šance, ale dopingu v podobě gólu jsme se nedočkali. Soupeř vyhrál zaslouženě, nám v posledních zápasech trochu docházely síly, nějak to na nás padlo. Musíme se maximálně zkoncentrovat na předkolo a ještě se vyždímat.