17. 11. 2017 | Vojtěch Tůma

Bruslaři ztratili dobře rozehrané utkání, Hradci podlehli po nájezdech

22. (TV), pátek 17. 11. 2017
Ml. Boleslav - Hr. Králové MBL - MHK
M l . B o l . - Do pátečního utkání proti Hradci Králové vstupovali mladoboleslavští hokejisté poprvé v této sezoně bez odvolaného trenéra Augusty, kterého zastoupila dvojice asistentů ve složení Viktor Ujčík – Boris Žabka, hráčskou premiéru si odkroutil Vojtěch Němec. Začátek vyšel Středočechům parádně, už ve třetí minutě je totiž do vedení poslal dorážející Dominik Pacovský. Diváci sledovali velmi bojovný hokej plný osobních soubojů, šancí bylo i tak na obou stranách k vidění požehnaně. Do role hlavních postav tohoto souboje se pasovali oba brankáři, jak Brandon Maxwell, tak Patrik Rybár totiž chytali s velkou jistotou a místy přiváděli střelce k šílenství. O vyrovnání se ve dvaapadesáté minutě postaral Červený, prodloužení ale rozuzlení nenabídlo, a vítěze tak musely určit až samostatné nájezdy, které lépe zvládl Mountfield.
Ml. Boleslav: Maxwell – Hanzlík (C), Kotvan, Němeček, Říha, Štich, Eminger, Bernad – Pacovský, Němec, Klepiš (A) – Valský, Holík, Orsava – Lenc (A), Urban, Pabiška – Kousal, Najman, Procházka
Hr. Králové: Rybár – Vydarený, Pláněk, Gregorc, Cibulskis, Graňák, Pavlík, Zámorský – Cingel, Dragoun (A), Köhler – Vopelka, Džerinš (C), Bednář – Červený (A), Koukal, Látal – Pavlík, Kukumberg, Miškář
Branky a nahrávky: 3. Pacovský (Kotvan, Klepiš) – 52. Červený (Bednář, Köhler), rozh. náj. Koukal. Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 112. Střely na branku: 35:30. Zblokované střely: 12:7. Hity: 13:17. Vhazování: 35:41. Průběh utkání: 1:0, 1:1 - 1:2.

Úvod zápasu byl z obou stran spíše opatrný, hned první vážnější příležitost ale nabídla vedoucí gól. Oldrich Kotvan se po šikovném manévru vytočil před branku soupeře, jeho bekhendový pokus vyrazil Rybár pouze na hůl Dominika Pacovského, který už se zametením kotouče do sítě neměl problém. Bruslaři i nadále působili aktivněji, na konci páté minuty pálil do boční sítě Říha, nedlouho nato už statisticky nejlepší brankář extraligy musel zasahovat, Němečkovu ránu ale ukryl ve své výstroji. První nebezpečnější možnost Hradce také stála za to, když do Gregorcova nezištného nahození ještě stačil vložit hůl Dragoun, puk ale usměrnil těsně vedle Maxwellovy pokladnice. Po jedné šanci na každé straně přinesla devátá minuta. Nejprve se až před boleslavskou branku propracoval Cibulskis, se střelou na bližší tyč ale neuspěl, na opačném konci kluziště měl naopak Rybár co dělat se štiplavou dorážkou Pavla Kousala.

Mountfield zařadil na vyšší rychlostní stupeň a svou aktivitou dělal svěřencům trenérského dua Ujčík – Žabka potíže. Středočechy ale držel soustředěně chytající Brandon Maxwell, který si poradil jak s Bednářovým pokusem z ostrého úhlu, tak s bekhendovou střelou Bedřicha Köhlera. Při hře čtyř proti čtyřem se u zadního mantinelu ujal puku Martin Látal a povedeným pasem vyzval ke skórování Romana Kukumberga, ten však pálil pouze do přesouvajícího se strážce domácí svatyně. Vyrovnáno mohlo být na konci osmnácté minuty, když se do přečíslení dvou proti jednomu hnali Andris Džerinš s Lukášem Vopelkou, nahrávku prvního jmenovaného ale v pádu obětavě zastavil David Štich. Zbytek úvodní dvacetiminutovky už nic zajímavého nenabídl, do kabin tak spokojenější odcházeli hokejisté Mladé Boleslavi.

Hned zkraje prostřední periody zahrozili hosté po kombinaci dvou lotyšských reprezentantů, Cibulskisovu dělovku mezi kruhy tečoval Andris Džerinš, Maxwell ale zareagoval včas. O pár okamžiků později si americký gólman připsal další veledůležitý zákrok, když lapačkou zneškodnil štiplavý pokus Rudolfa Červeného. Svižný úvod druhého dějství pouze podpořila boleslavská dvojice Najman – Kousal, nepříjemnou střelu druhého jmenovaného ale Rybár s přispěním svých spoluhráčů eliminoval. Poté měli Bruslaři k dispozici premiérovou přesilovku, kterou nesehráli vůbec zle, ovšem ani Kotvan a ani Holík si na slovenského gólmana nepřišli. Východočeši nechtěli zůstat pozadu, v sedmadvacáté minutě se sám v mezikruží zjevil aktivní Džerinš, jeho ráně ale k zasažení cíle scházely decimetry.

Poté oba celky na několik minut přibrzdily své ofenzivní choutky a tempo hry poněkud opadlo. Vše se změnilo ve dvaatřicáté minutě, kdy nepříjemné nahození od mantinelu vyslal Petr Koukal, načež se před domácí svatyní rozpoutala skrumáž nemalých rozměrů, Hradečtí ale kotouč do sítě propasírovat nezvládli. Nedlouho nato stálo při svěřencích lodivoda Sýkory obrovské štěstí, když po Valského přihrávce pálil osamocený Jakub Orsava, Patrik Rybár ale díky skvělým reflexům a pomoci horní tyče své branky celou situaci přestál bez úhony. Nadějnou příležitost si vypracoval také celek zpod Bílé věže, když Cibulskisův projektil z první stačil Maxwell svým pravým ramenem vytěsnit doslova za pět minut dvanáct. Při následující akci Mountfieldu puk po Pavlíkově střele a Emingerově bloku zničehonic vyplaval u hole Petra Koukala, bleskově reagující gólman Středočechů se však činil i nadále.

Hned v úvodu třetí třetiny domácím fanouškům pořádně zatrnulo, když kotouč v nebezpečné vzdálenosti od branky odskočil Janu Hanzlíkovi, dotírající Jaroslav Bednář ale zaváhání domácího kapitána nepotrestal. Královéhradečtí i nadále diktovali tempo hry, ve čtyřiačtyřicáté minutě ovšem nezachytili úprk Lukáše Pabišky, jehož bekhendový blafák ale Rybár zneškodnil. Při následné protiakci dostal až příliš volného prostoru Andris Džerinš, Maxwell ale výtečně zmenšil střelecký úhel a připsal si další úspěšný zásah. Boleslavský gólman se musel pořádně ohánět, hosté se vrhali do jedné ofenzivní akce za druhou, nejblíže ke skórování byl Bedřich Köhler, prostor mezi třemi tyčemi ale o kousek minul. Větší úsilí věnovali Středočeši pochopitelně defenzivním činnostem, na útočení ale úplně nezanevřeli, kupříkladu Valského bombu musel hradecký brankář vytěsnit maskou.

Po faulu Petra Holíka měla Sýkorova družina k dispozici přesilovou hru, kterou v čase 51:50 dokázala využít, když si Bednářovu střílenou přihrávku šikovně zpracoval Rudolf Červený a bekhendem zametl puk do odkryté branky – 1:1. Gólem posilnění hosté byli pochopitelně na koni a k tomu, aby se poprvé v utkání ujali vedení, chybělo po Džerinšově nenápadné teči opravdu málo. Na straně Bruslařů stálo několikrát štěstí, při jejich další hře v početní nevýhodě totiž z více jak poloviny odkrytou svatyni trestuhodně minul Roman Kukumberg. V poslední minutě základní hrací doby chyboval na útočné modré čáře Hanzlík, přečíslení dvou proti jednomu ale Džerinš s Bednářem nevyřešili ideálně, o pár okamžiků později si podobně počínali i Vopelka a Koukal.

Vzhledem k nerozhodnému stavu po šedesáti minutách přišlo na řadu prodloužení tří proti třem. První příležitost si vypracoval hostující tým, když Blaž Gregorc jen o vlásek minul vzdálenější tyč boleslavské branky. Šance si vypracovali i Bruslaři, Rybár si ale poradil jak s Němečkovým zakončením, tak se svižnou ranou v podání Jakuba Orsavy. Půl minuty před koncem prodloužení měl rozhodnutí na hokejce Rudolf Červený, bekhendem ale zamířil těsně vedle. Vítěze tak musely určit až samostatné nájezdy, v nichž si lépe vedli hokejisté Hradce Králové, a zásluhou vítězné trefy Petra Koukala tak ovládli i druhý vzájemný duel v tomto ročníku.

Viktor Ujčík (BK Mladá Boleslav): Vzhledem k událostem, které nás dnes potkaly, musím klukům poděkovat. Rozhodně není jednoduché v den zápasu přijít o hlavního trenéra. Hráči k utkání přistoupili skvěle, v první třetině bylo vidět, že dnes pro vítězství udělají vše. Hráli jsme aktivně, ale stále nás trápí problémy v koncovce, z naší převahy určitě šlo vytěžit více branek. Hradec je zkušené mužstvo, hraje nahoře v tabulce, má sebevědomí a předvedl, že umí takovéto zápasy obracet. Souhlasím, že ve třetí třetině a prodloužení jsme tahali za kratší konec, v nájezdech je to pak už hodně o štěstí. Pochválit musím především brankáře Maxwella, který nás dnes skvělými zákroky několikrát podržel.

Václav Sýkora (Mountfield Hradec Králové): Utkání bylo velmi dramatické. Brzy jsme inkasovali a celou první třetinu nehráli tak, jak bychom si představovali, chyběl nám důraz v osobních soubojích. Druhá třetina nabídla vyrovnaný hokej, k vidění bylo hodně šancí na obou stranách, výborně chytali oba brankáři. Třetí třetina se nám podařila ze všech nejlépe, několikrát jsme mohli rozhodnout, ale nepodařilo se nám proměnit několik úniků dva na jednoho. Nakonec se nám podařilo uspět v nájezdech, myslím si, že druhý bod jsme získali po zásluze. Chtěl bych hráčům poděkovat za to, že až do poslední chvíle bojovali a šli za vítězstvím.