18. 3. 2016 | Vojtěch Drbohlav

Dlouhý a vypjatý zápas s Hradcem rozhodl v nájezdech Jarůšek!

ČF3, pátek 18. 3. 2016
Ml. Boleslav - Hr. Králové MBL - MHK
M l. B o l. – Za stavu 1:1 na zápasy se série mezi BK Mladá Boleslav a Mountfield HK přestěhovala do města automobilů. Opět se však opakoval jev z prvního vzájemného čtvrtfinálového duelu. Mountfield se dokázal dostat do bleskového vedení 1:0, gól padl už na začátku druhé minuty zápasu. Mladé Boleslavi se sice první třetina nepovedla, o to lepší byla ale z pohledu Středočechů ta druhá. Bruslaři ji vyhráli 2:0 a dokázali otočit stav utkání na 2:1 právě z pohledu domácích. Kromě Tomáše Hyky se prosadil navrátilec do sestavy Martin Látal! Středočeši však nedokázali udržet nadějné vedení a opět inkasovali v závěru základní hrací doby. Znovu se tedy odehrálo prodloužení. To však také nerozhodlo, hrály se tedy samostatné nájezdy, ve kterých jako jediný uspěl Richard Jarůšek. Mladá Boleslav tedy v sérii vede 2:1 na zápasy!
Ml. Boleslav: Rittich – Stříteský, Voráček, Trončinský (A), Holub, Robar, Rýgl, Kučný – Klimenta (C), Klepiš, Pacovský – Hyka, Musil, Lenc – Jarůšek, Bárta, Pabiška – Látal, Hruška, Ďurač
Hr. Králové: Kacetl – Vydarený (C), Pláněk, Plášil, Dietz, Frühauf, Čáp, Vašíček – Dej, Mertl, Bednář (A) – Červený, Ihnacak, Honejsek – Šimánek (A), Kukumberg, Kudrna – Courchaine, Vantuch, Miškář
Branky a nahrávky: 24. Hyka (Musil, Lenc), 39. Látal (Musil), rozh. náj. Jarůšek – 2. Dietz (Ihnačák), 57. Červený (Ihnačák, Pláněk). Rozhodčí: Šindler, Čech – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 7:5, navíc Pacovský (MBL) 10 min. za zásah do oblasti hlavy a krku. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 200. Střely na branku: 36:42. Zblokované střely: 8:9. Hity: 14:13. Vhazování: 44:51. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2 - 3:2.

Už více jak hodinu před startem zápasu byl kotel pro hradecké fanoušky beznadějně plný a velice rychle se zaplňovaly i ochozy pro boleslavské fanoušky. Je bezesporu, že jak Mladá Boleslav, tak Hradec Králové v těchto dnech žijí hokejem – to je totiž v obou městech sport číslo jedna.

Jako první rozvířil emoce ve ŠKOENERGO Aréně Jakub Klepiš, který vystřelil z velkého úhlu od mantinelu, což nadělalo pořádné starosti brankáři Ondřeji Kacetlovi v kleci Mountfieldu. Byli to ale Hradečtí, kteří se dostali podobně jako v prvním čtvrtfinálovém duelu do bleskového vedení. Z mezikruží střílel skrz stínící hráče Stanislav Dietz, přičemž kotouč následně propadl i s dávkou štěstí až za záda Davida Ritticha. V úvodu utkání si počínala skvělá čtvrtá formace Mladé Boleslavi, Radim Hruška se snažil procpat kotouč mezi pravou tyč a brankáře, ale Ondřej Kacetl se nenechal překvapit. Bruslaři následně hráli přesilovou hru, jenže v té úplně propadli, naopak Mountfield se vyznamenal skvělou a obětavou obrannou hrou.

Možnost přesilové hry se naskytla i Mountfieldu, tentokrát se však ukázala v dobrém světle i obrana Mladé Boleslavi. Hra tak pokračovala za skandování bouřlivého publika dál. Velkou šanci připravil Lukáš Pabiška, když přenechal kousek před brankovištěm kotouč Richardu Jarůškovi. Rozjetého boleslavského forwarda však zastavil Kacetlův beton, který byl ve správný čas na správném místě. Od mantinelu nastřelil v hradeckém útočném pásmu boční tyč Jiří Vašíček, ale jelikož to bylo z velkého úhlu, obránce Východočechů výraznější problémy Davidu Rittichovi nenadělal. Královéhradečtí hokejisté odehráli i závěr první třetiny velmi výborně, obraz hry byl velmi často podobný – Boleslavští se zoufale snažili o přechod do útočného pásma, jenže vždy narazili ve středním pásmu na výborně napadající Mountfield, který si zodpovědně hlídal prostor kolem svého brankáře.

Hned v úvodu druhé dvacetiminutovky vystřelil z pravého kruhu Jakub Klepiš, jemuž se však nepodařilo překvapit hradeckého brankáře podobně jako v úvodu první třetiny předcházejícího čtvrtfinálového zápasu. K prasknutí naplněnou ŠKOENERGO Arénu rozjásal ve 24. minutě Tomáš Hyka, který byl nepokrytý v předbrankovém prostoru a po přihrávce Pavla Musila v poklidu zamířil a prostřelil bezmocného Ondřeje Kacetla v hradecké svatyni. O teč Voráčkovy střely se snažil u levé tyče hostující klece Pavel Musil, jenže hradecký gólman další inkasování nepřipustil. Na modré čáře přenechal ještě kotouč Pavlu Musilovi Richard Jarůšek, ale boleslavský forward Ondřeje Kacetla neprostřelil. Velkou šanci ke skórování si připsal Ivan Ďurač, který s velkým úsilím tečoval poskakující puk do odkryté brány, ale kotouč si cestu pod víko nenašel. Tlak v pásmu si vytvořil i Mountfield. Nejdříve rozptýlil Davida Ritticha Roman Kukumberg se svou střelou, přičemž o dorážku se pokoušel ještě Martin Pláněk, který však nezakončil přesně.

Boleslavští hokejisté si značně zkomplikovali situaci poté, co se nechali vyloučit do tří. Po 28 sekundách následoval Jakuba Klepiše na trestnou ještě Dominik Pacovský, jenž vyfasoval navíc ještě osobní desetiminutový trest. Pumelice Jiřího Šimánka z dálky však nemířila mezi tři tyče a kotouč se odrazil mimo bránu i po dělové ráně Petera Frühaufa. Po skončení hradecké přesilovky pálil ještě Roman Kukumberg, jenž trefil smolně jen boční síť domácí svatyně. Mountfieldu však přesilové hra pokračovala i nadále, protože Mladou Boleslav oslabil Jiří Kučný. Tato početní výhoda však Východočechům absolutně nevyšla, Boleslavští měli kotouč častěji na svých holích. Z pravého kruhu chtěl po vypršení trestu vystřelit Pavel Musil, ale jeho střelecký pokus zblokoval velmi obětavě Stanislav Dietz. Hradečtí hokejisté hráli další početní výhodu, ve které si vytvořili velký tlak, ale ani Stanislav Dietz z blízka, ani Peter Frühauf od modré se po svých střelách z gólu neradovali.

Vstřelit rozdílový gól mohli v závěru druhého dějství Středočeši. Navrátilec do boleslavské sestavy Martin Látal se sice dostal do rychlého brejku a vybídl ke skórování Tomáše Hyku, který ale trestuhodně nezvládl nasměrovat kotouč do zčásti odkryté hradecké klece. O pár desítek sekund později už to ale Martinu Látalovi, který oslavil den před zápasem své osmadvacáté narozeniny, vyšlo. Boleslavský forward si najel až k pravé tyči, odkud nasměroval kotouč pod břevno. Puk se sice podivně odrazil mimo bránu, videorozhodčí ale branku stvrdil, a tak šli do vedení 2:1 Středočeši.

Ve 44. minutě potrápil Davida Ritticha v boleslavské bráně někdejší hráč Bruslařského klubu Rudolf Červený, jenž však gólmana nedokázal vymíchat a přesně zakončit. Dost aktivně si za brankou Mladé Boleslavi počínal Jaroslav Kudrna, který se snažil překvapit brankáře u pravé tyče, ale jeden z domácích obránců odstavil hostujícího forwarda od puku. Další povedené střídání odehrál i Martin Látal, který sice dlouho kombinoval a kličkoval s kotoučem na vlastní holi, ale nakonec střílel z levého kruhu jen těsně vedle levé tyče Kacetlovy branky. Až ze středního pásma vypálil o několik minut později Stanislav Dietz, přesně mířená střela potrápila boleslavského gólmana, který ale nakonec našel puk ve své lapačce.

Hradečtí vška s přibývajícím čase přidávali na aktivitě a snažili se o podobný tlak, jaký si vypracovali v závěru třetí třetiny předchozí utkání hraném v Hradci Králové. Boleslavští sice dostali možnost přesilové hry, ale v té toho moc nevymysleli. Zasahovat musel i brankář David Rittich. Středočeši se snažili pouze nebránit, ale být aktivnější, což prokázal obránce Jan Holub, který pořádně zaměstnal Ondřeje Kacetla v hradecké brance svou střelou od modré čáry. Nakonec ale stejně Bruslařský klub nedokázal ubránit své vedení, podobně jako v úterním zápase na hradeckém ledě. Domácí obrana naprosto propadla, přičemž brankáře Mladé Boleslavi vyšachoval Brian Ihnacak, který našel volného Rudolfa Červeného, pro kterého nepředstavoval vůbec žádný problém poslat kotouč do odkryté klece. Mountfiel byl i nadále hodně aktivní v pásmu a snažil se rozhodnout. Třetí třetina však nerozhodla, a tak podruhé v řadě přišlo na řadu dvacetiminutové prodloužení.

Jedinečnou šanci k rozhodnutí měl Roman Kukumberg poté, co Matěj Stříteský v obranném pásmu nezachytil kotouč. Hradecký útočník sice chtěl Davida Ritticha vymíchat, ten se ale nenechal překvapit. Marek Trončinský sice rozhodl minulý duel v prodloužení, jenže v tom dalším se nechal vyloučit, což bývá pro tým vždy problém. Hosté ale faulovali také, a tak se síly na ledě vyrovnaly. Ve zkrácené přesilovce se odhodlal ke střele Richard Jarůšek, který ale mířil hodně vysoko oproti místu, kde se nacházela brána Ondřeje Kacetla. Rozhodnout mohl také Jaroslav Bednář, jenž trefil však smolně pouze levou tyč Rittichovy svatyně! K bezprostřední teči si sjížděl v 69. minutě Roman Kukumberg, jemuž se ale nepodařilo propasovat puk mezi gólmanovy betony. Druhou a rozhodující trefu mohl přidat i Martin Látal, který sice dlouho kličkoval mezi kruhy, ale ani on maskovaného muže mezi třemi tyčemi neprostřelil. Konec zápasu nezpůsobil ani Pavel Musil, po jehož pumelici z mezikruží přerušil Ondřej Kacetl hru. 36 sekund před koncem prodloužení měli Boleslavští obrovskou šanci rozhodnout, jenže pumelice z hole Jakuba Klepiše se neujala. Duel tak rozhodly až samostatné nájezdy.

V nájezdech všichni střelci ztroskotali na gólmanech, jediným, kdo se trefil, byl Richard Jarůšek, jenž výborně vymíchal Kacetla a zakončil pod břevno.

František Výborný, BK Mladá Boleslav Zápas začal stejně, jako ty ostatní dva, padl v něm rychlý gól, takže v tom jsme se trochu vystřídali. Pro nás to nebylo moc příjemné, protože ten gól byl poněkud nešťastný, byla tam laxnost našich obránců v té první fázi. Dokázali jsme si vytvořit tlak, dali jsme na 2:1, ale nemyslím si, že jsme třetí třetinu chtěli jen bránit. Museli jsme více bránit proti přesilovkám, které Mountfield měl. Pořád jsme si za tím šli. V závěru třetí třetiny jsme udělali taktickou chybu, ze které jsme dostali gól. Tam byla přihrávka na obránce, ten se neunáhlil, natáhl to, my jsme padli do střely a pak nás tam vybagrovali do prázdné, hradecký hráč tam zakončoval až na červené. To si myslím, že byla velká chyba té pětky, která tam byla. Prvních deset minut prodloužení měl Hradec šance, i tyč. Druhých deset minut jsme měli tři nebo čtyři tutovky my – Robar, Jarůšek, Klimenta přestřelil prázdnou bránu. To tak ale někdy je, nervy pracují, únava už taky hraje svou roli. Nájezdy pak už jsou opravdu vabank a byli jsme v nich šťastnější my. Samozřejmě, kdyby to bylo kdykoli v sezoně, tak si řeknete dobrý bod. Tady má ten bod trochu jinou váhu.

Vladimír Kýhos, Mountfield HK: Myslím si, že jsme dobře vstoupili do utkání, dali jsme šťastný gól. Pak přišla chvíle, kdy měla Boleslav tlak, který jsme ubránili. První třetina byla z naší strany odehraná dobře. Do té druhé jsme ale nevstoupili vůbec dobře. Přestali jsme hrát, dohrávat hráče, to už se nám stalo doma. To byla hlavní příčina toho, že jsme neuspěli ve dvojnásobné přesilovce. Jak říká to pořekadlo – když nedáte gól v přesilovce 5 na 3, tak si nezasloužíte vyhrát. Byla to dlouhá přesilovka a my jsme ji nesehráli dobře a i potom jsme měli dvě nebo tři přesilovky, ve kterých jsme ten zápas mohli překlopit na svou stranu. Na konci té třetiny jsme udělali chybu, kdy byla buly v útočném pásmu a my jsme z toho dostali gól. Ve třetí třetině naše mužstvo ukázalo charakter a šlo si pro vyrovnání, které si myslím, že jsme si zasloužili. Prvních deset minut prodloužení jsme měli několik vyložených šancí a pak se to celé obrátilo a druhých deset minut mohla rozhodnout Boleslav. Myslím si, že třicet vteřin před koncem tam Káca (Ondřej Kacetl, pozn. red.) chytil jasný gól. Pak už šel zápas do nájezdů a to už je vabank. V manšaftu máme střelce, kteří by měli ty góly dávat. Myslím si, že Rittich chytá dobře. Brian Ihnačák ho tam měl hotového a uteklo mu to, což už se jednou v sezoně stalo.