12. 12. 2014 | Robin Mana, Jitka Čechová, Robin Mana

Podruhé Bruslaři na Spartě neuspěli, trefil se jen Mikulík

29., pátek 12. 12. 2014
Sparta - Ml. Boleslav SPA - MBL
P r a h a – Bruslaři nedokázali navázat na příjemné překvapení z třetího kola, kdy zvládli Spartu porazit na jejím vlastním ledě 4:3. Tentokrát se utkání vyvíjelo diametrálně odlišně a také zcela jednoznačně. Sparťané vedli už po necelých sedmi minutách hry 2:0, přičemž druhá branka vyhnala z klece gólmana Ritticha. Střídající Martin Růžička udržel čisté konto pouze do úvodních minut druhé periody, kdy vedení domácích naskočilo už na 3:0, což se v poslední třetině měnilo ještě na 4:0. Bruslaři našli na tým z Holešovic recept pouze jednou, v 53. minutě se v přesilové hře prosadil Milan Mikulík a upravil tak na konečných 4:1.
Sparta: Novotný – Piskáček, Polášek, J. Mikuš, Ďaloga, Barinka, Eminger, Švrček – Rolinek, J. Hlinka, Reway – Kumstát, Cingel, Klimek – Sabolič, Pech, Buchtele – Forman, Volek, Dvořáček
Ml. Boleslav: Rittich (7. Růžička) – Vidmar, Stříteský, Žabka, M. Hruška, Trončinský, R. Čermák – Mikulík, Vrbata, Klimenta – Lenc, D. Výborný, Bárta – Pacovský, Musil, Látal – Pabiška, D. Kubica, Kotala
Branky a nahrávky: 5. Buchtele (Sabolič, Polášek), 7. Cingel (Kumstát), 23. Buchtele (Pech, Barinka), 48. Kumstát – 53. Mikulík (Vrbata, Klimenta). Rozhodčí: Hribik, Svoboda – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 7:9, navíc Žabka (MBL) 10 min. OT a trest do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4003. Střely na branku: 34:26. Blokované střely: 4:4. Hity: 18:14. Vhazování: 28:27. Průběh utkání: 4:0, 4:1.

Zápasu s Boleslaví předcházel malý narozeninový ceremoniál. Bývalý sparťanský hráč a člen Klubu legend HCS Pavel Richter, totiž oslavil minulý pátek své šedesáté narozeniny a čtyři dny po něm dosáhl dalších kulatin, tenrokrát padesátých, další bývalý sparťanský hráč, současný předseda představenstva, Petr Bříza. Ještě před úvodním vhazováním se tak klub přidal ke gratulantům.

V samotném zápase si diváci museli na první výraznější šanci počkat do čtvrté minuty, kdy se před branku hostů protlačil Kumstát, gólman Rittich jeho střelu vyrazil a mezi tři tyče se netrefil ani dorážející Ďaloga. O minutu a půl později už bylo všechno jinak. Tentokrát pálil Sabolič, brankář Boleslavi opět puk jen vyrazil, Jan Buchtele si odstavil nedůrazného Trončinského a zasunul puk mezi betony Ritticha do branky.

Neuplynuly ani dvě minuty, a bylo to o dvě branky. Nepřesnou rozehrávku hostů vystihl na modré čáře Kumstát, poslal puk před branku na nekrytého Lukáše Cingela, který poslal kličkou hostujícího gólmana do rozkleku a opět mezi jeho betony zvýšil na 2:0. To bylo na Ritticha moc a přepustil své místo v brance Růžičkovi. Do konce třetiny pak diváci viděli ještě po dvou vyloučeních na obou stranách, ale gólově už se v první části hry neurodilo.

V úvodu druhé třetiny znovu zahrozil Kumstát, který z pravého křídla propálil Růžičku, ale puk poté zamířil jen těsně vedle tyčky. O chvíli později putoval za nedovolené bránění na trestnou lavici hostující Žabka a Sparta trestala. Pech si u mantinelu počkal na ten správný okamžik, načasoval přihrávku na najetého Jana Buchteleho, ten nevolil zakončení z první, ale vyšperkoval gólovou akci kličkou do bekhendu a poslal Spartu svým druhým zásahem večera do tříbrankového vedení. Sparta pak mohla hrát po vyloučeních Vidmara a Výborného téměř minutu a půl dlouhou přesilovou hru 5 na 3, ta se jí však vůbec nevydařila. Jedinou šanci měl už při klasické výhodě Kumstát, ale jeho bekhendový pokus Růžička skvěle bekhendem vykopl.

To Boleslav byla při svých přesilových hrách v prostřední části nebezpečnější, ale neujala se ani střela Stříteského, ani o chvíli později dorážka z brankoviště v podání Pabišky. Největší šanci hostů pak nabídl minutu před druhou přestávkou Pacovský Látalovi, ale druhý jmenovaný únik dva na jednoho zakončil střelou mimo branku.

Do třetí třetiny již nezasáhl hostující Žabka, který si o přestávce něco vyřizoval s rozhodčími, což hlavní arbitr ohodnotil desetiminutovým osobním trestem a navíc trestem do konce zápasu. I nadále pak muži v pruhovaném pokračovali ve zpřísněném trendu posledních týdnů. Poslední gól Pražanů zaznamenal v 48. minutě Petr Kumstát, který si při hře čtyři na čtyři potáhl puk po pravém křídle a pěknou individuální akci zakončil přesným bekhendem.

Za rozhodnutého stavu se utkání již jen dohrávalo, nechybělo mnoho a gólman Novotný mohl slavit první nulu v probíhajcím ročníku. O tu ho však ve sparťanském oslabení připravil doklepnutím u levé tyčky Milan Mikulík. Na jasné výhře domácích to však již nemohlo nic změnit.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Pro nás bylo důležité, že jsme za stavu 2:0 dokázali zápas dovést do vítězného konce, bez nějakých výrazných komplikací. A to je pro nás nejpodstatnější.

František Výborný (BK Mladá Boleslav): Na nás bylo vidět, že jsme přijeli s velkým respektem. Asi jsme moc nevěřili, že bychom mohli být na Spartě úspěšní podruhé. Samozřejmě - Spartu neporážíte pravidelně, ale můžete s ní vyhrát. Přesto si myslím, že jsme domácí mohli potrápit víc. Nechci si přes noviny stěžovat, že nám chybějí hráči. Ale máme marodku, nikdo nám nepomůže. Musíme se z toho vyhrabat sami. Kdybychom byli v trošku kompletnějším složení, jsme schopni dělat lepší výsledky.