22. 9. 2021 | Tomáš Taybner

Bruslaři hostí neoblíbeného soka, v pátek přijedou Vítkovice

M l. B o l. – Středočeši po sobotní výhře nad Libercem vyrazili na Spartu. Bruslařům se během utkání nedařilo najít recept na obranu Pražanů a domů přivezli porážku 1:3, když těsně před koncem korigoval konečný stav Jan Dufek. Ridera naopak v úterý a neděli nehrála, takže do Mladé Boleslavi přijede v plné síle po volném týdnu. Slezané k poslednímu duelu nastoupili minulý pátek ve Zlíně, kde ve druhé třetině odskočili do vedení a ve třetí části potvrdili své vítězství. Bilance z loňské sezóny vyznívá jasně pro Vítkovice, neboť modrobílí vloni vyhráli všechna vzájemná utkání a neztratili v nich ani bod. Bruslaři budou chtít tuto neúspěšnou sérii přerušit a napomoci jim může domácí prostředí ŠKOENERGO Arény. Zápas 7. kola Tipsport extraligy je na programu již v pátek od 17:30.

Sparta si vedení 2:0 z první třetiny udržela až do posledních minut

Bruslařům se vstup do utkání příliš nepovedl, neboť už ve 4. minutě museli bránit přesilovku soupeře. Sparta dokázala početní převahu využít po 65 sekundách, když nahození Janduse ztečoval do branky Miroslav Forman. Skóre se podruhé měnilo v 18. minutě, kdy Erik Thorell z otočky překonal Krošelje. Švédský forvard se gólově prosadil ve třetím zápase v řadě. Ve druhé třetině se skóre neměnilo, ale zvláště Krošelj se musel činit a chytat 11 střeleckých pokusů Sparty, zatímco Salák na druhé straně lapil 5 střel Bruslařů. Boleslavští zkraje třetího dějství dostali šanci snížit, když za katr putoval Jeřábek. Sparta v 56. minutě hrála dvojnásobnou přesilovku, ale nestihla se prosadit před návratem Moravce na led. Přesilovku 5 na 4 po faulu Eberleho už domácí potrestali, když se podruhé v zápase prosadil Miroslav Forman. Salákovo čisté konto Sparta neuhlídala, neboť v 59. minutě dokázal snížit Jan Dufek. Do konce utkání už se nic nestalo a Sparta brala tři body za výhru 3:1. "Dnes bylo na ledě pouze jedno mužstvo, tím byla Sparta a my jsme nepředvedli vůbec nic. Měli jsme špatný pohyb, prohráli jsme každý osobní souboj. Přišel takový ten den blbec a můžeme být rádi, že to skončilo jen 3:1, protože zachytal brankář, který jako jediný snesl přísnější měřítko," hodnotil utkání Pavel Patera.

Roberts Bukarts řídil výhru nad svým bývalým klubem

Vítkovice dorazili do Zlína jako mírný favorit a od úvodních minut to dokazovali. Skóre otevřel Jan Bernovský, který se v 16. minutě nejlépe zorientoval ve skrumáži před Kašíkovou brankou. Už za minutu bylo srovnáno, když se z pravého kruhu v přesilovce prosadil Tomáš Mikúš. Slovenský útočník poslal kotouč prudce po ledě přesně k levé tyči – 1:1. Hned 40 sekund po návratu z kabin Ridera opět vedla. Tentokrát Roberts Bukarts nikým nehlídaný uklidil kotouč do prázdné branky, neboť Flickova skvělá přihrávka zmátla celou obranu Beranů i s brankářem Kašíkem. Domácí srovnali krok o tři minuty později a opět v přesilovce. Aktivní Mikúš nastřelil kotouč do mezikruží, kde hokejkou změnil jeho směr Tomáš Fořt a Dolejš byl bezmocný. Radost Beranů z vyrovnání měla jepičí život, neboť už po 42 sekundách si Vítkovice vzali vedení zpět. Lotyš Bukarts totiž vyslal na zteč Lukáše Krenželoka, který si pohrál s Kašíkem a zakončil. Zlínští se dotáhli ve 31. minutě a opět trestali nedisciplinovanost hostujícího celku. Mikúšovu ránu vyrazil Dolejš betonem před branku, kde dobře postavený Pavel Kubiš zametl puk do sítě – 3:3. Tento stav na světelné tabuli vydržel pouhé dvě minuty. Rozjetý Svačina přihrál Petru Fridrichovi, který v jízdě vystřelil do protipohybu Kašíka a poslal tak Vítkovice do vedení. Hokejisté s rytířem Vítkem na dresu se znovu prosadili až ve 47. minutě, kdy v přesilovce z mezikruží přesně mířil Lukáš Krenželok. V 57. minutě naposledy rozvlnil síť Roberts Bukarts, jenž po přistrčení Marosze ujel obraně domácích a přesně zakončil. Vítkovice i přes tři obdržené góly dokázali přemoci svého soupeře a ze Zimního stadionu Luďka Čajky odvezli všechny body. "Co jsme v tom zápase měli špatné, to byla oslabení. Ve hře pět na pět jsme si řekli, že po nich půjdeme, že budeme hrát, vytvářet si tlak – to se nám dařilo. Z tohoto pohledu jsme měli utkání pod kontrolou, jenže jsme vždycky udělali nějaký faul a v oslabení nám to vůbec nešlo a Zlín se z přesilovek vracel do zápasu. To bylo takové pod tlakem. Ale podařilo se nám odskočit a už jsme věřili a pomalu i věděli, že to urveme," řekl po zápase dvougólový Lukáš Krenželok."No, nebude to snadné. Ale snadné to nebude a není nikde. Člověk si nevybere, ani v Chomutově s Kladnem to nebylo jednoduché, ani v tom Zlíně to nebylo jednoduché. Jdeme bojovat, chceme dávat góly, nesmíme dělat chyby. Je to vyrovnané a stejně, jako můžete prohrát s každým, tak taky každý se dá porazit," pokračoval Krenželok o nadcházejícím duelu s Bruslaři.

Bývalý parťák Miloše Kelemena, lotyšský snajpr či ruská posila

Po vypadnutí v předkole s Kometou se Ridera pustila do přestavby kádru. "Budujeme nový tým, ale věřím, že bude dostatečně konkurenceschopný. Budeme bojovat za Vítkovice, za každý bod, což bude hodně důležité v té nové sezoně, která opět bude hodně specifická," shrnul kouč Ridery Miloš Holáň sezónní cíle Vítkovic. Po konci loňské sezóny jako první odešel gólman Miroslav Svoboda, který se po několika sezónách vrátil zpět do Plzně, kde jeho extraligová kariéra započala. Společně s ním do Plzně putoval také Jan Schleiss, který rovněž za Indiány několik sezón hrál. Do Brna se po roce ve Vítkovicích navrátil Alexandre Mallet a po roční zkušenosti s extraligou se poroučel také Josef Mikyska, jenž je zpět v Dukle Trenčín. Obránce Lukáš Doudera odešel do Karlových Varů, beci Robert Černý a Jakub Kubeš se zase stali novými akvizicemi prvoligového Přerova. Forvard Josef Baláž zvolil za své nové působiště Nitru, David Stach odešel hledat štěstí do Rumunska. Tahoun Ridery Dominik Lakatoš vyzkouší nejvyšší finskou ligu, zatímco Nicolas Werbik bude ve Finsku hrát o patro níž. Zbyněk Irgl nepodepsal novou smlouvu, Martin Ryšavý draftovaný Columbusem bude působit ve WHL. Do branky Ridera přivedla Aleše Stezku, jenž vloni zářil v Havířově. Obranné řady vyztužili Jakub Stehlík ze Znojma a Karel Plášil z Českých Budějovic. Do útoku natrvalo přišel Rostislav Marosz, jenž zde vloni hostoval z Kladna a zaujal vedení Vítkovic. Z Prostějova přišel Petr Chlán, který v minulé sezóně patřil mezi hvězdy Chance ligy. Ridera si také vyhlédla Radovana Bondru ze Zvolenu, kde slovenský dlouhán zářil po boku Miloše Kelemena a společně se svým týmem dokráčel až k mistrovskému titulu. Nejdůležitější bude pro Vítkovice nahradit bodovou produkci Dominika Lakatoše a toto břemeno by měl nést na svých zádech Roberts Bukarts. Zkušený forvard z Lotyšska prožil úspěšné sezóny ve Zlíně i Vítkovicích, zatímco v Třinci a na Spartě mu bodová pšenka nekvetla. Kvality lotyšského snajpra však nelze zpochybňovat a Bukarts od začátku sezóny ukazuje, že z jeho příchodu by mohla Ridera profitovat. Zatím poslední akvizicí je ruský útočník Kristian Afanasyev, jenž se narodil v Mexiku. Mladý forvard je ve Vítkovicích zatím na měsíční zkoušce a bude tak o prodloužení smlouvy bojovat. Je velmi pravděpodobné, že Tipsport extraligu okusí poprvé tento pátek na ledě ŠKOENERGO Arény.

Sestavy z posledního utkání

BK Mladá Boleslav: Krošelj (Růžička) – Pýcha, Ševc "C", Jánošík "A", Pláněk "A", Bernad, Fillman, Moravec – Kelemen, Zbořil, Šťastný – Flynn, O. Najman, P. Kousal – Kotala, Claireaux, Dufek – Lunter, Bičevskis, Eberle.

HC Vítkovice Ridera: Dolejš (Stezka) – Plášil, Polák "C", Galvinš, Gewiese, Koch, Kovář, Machů – R. Bondra, Flick, Kalus – Krenželok "A", Marosz, Bukarts – Fridrich, Dej, Svačina – Bernovský, Chlán, Krejsa.