26. 3. 2022 | Jitka Čechová

Bruslaři mají mečbol. Postoupí v neděli do semifinále?

M l. B o l. – Bude to bitva o život. Protože nikdo nebojuje víc, než když je zahnán do kouta. Mountfield HK, vítěz základní části letošního ročníku Tipsport extraligy, v obou utkáních na ledě BK Mladá Boleslav selhal, a tak je nyní matematika až překvapivě jednoduchá: pokud prohraje i v neděli, postoupí Bruslaři do semifinále play off. Svěřenci trenérů Rulíka a Hakena jsou oproti tomu nabuzení a odhodlaní udělat poslední krok, byť jsou také zároveň opatrní a jakékoliv nadšení zatím krotí. "Bude to těžké," říká jeden z útočníků BK Mladá Boleslav, který v play off doslova rozkvetl – Jan Eberle. "Máme ale skvělý tým, semknutý a odhodlaný. Dáme do toho všechno," slibuje. Páté čtvrtfinálové utkání startuje v neděli 27. března od 17:20.

V Hradci Králové braly každá strana po jednom bodu

Úvodní branka ve vyrovnaném prvním zápase padla až po polovině základní hrací doby, když se trefil hradecký Kelly Klíma. Bruslařům se podařilo v závěrečné dvacetiminutovce vyrovnat, když se trefil Jan Eberle, jenže dvě minuty poté opět inkasovali. Hradec si po zbytek času vedení pohlídal, zvítězil tak nad Mladou Boleslaví 2:1 a ujel se v sérii vedení.

Ve druhém utkání bylo všechno jinak. Boleslav si nepohlídala začátek duelu, kdy dovolila Hradeckým hned dvě po sobě jdoucí branky. Do druhé třetiny pak Boleslav vlétla, předvedla energii a skvělý pohyb. Přesnými trefami Lintuniemiho a Luntera v rozmezí dvou minut navíc srovnala i gólové skóre. Třetí třetina byla nesmírně vyrovnaná z obou stran, ale gól přidala Boleslav, konkrétně Pavel Kousal, pro nějž to byl první gól v play off. Hradec už odpověď nenašel. Boleslavští tak srovnali sérii na 1:1.

Nervy drásající dramata – takové byly oba zápasy na ledě Boleslavi

Za stavu 1:1 na zápasy se čtvrtfinálová série mezi Hradcem Králové a Mladou Boleslaví přesunula do ŠKOENERGO Arény a prozatím toto utkání nabídlo snad vůbec největší drama. Bruslaři šli v polovině utkání do vedení zásluhou Kelemena, na druhé straně ale poměrně záhy kontroloval Lev. Podruhé poslal Středočechy do vedení Kousal, dvě minuty před koncem ale vyrovnal Smoleňák. Utkání nakonec dospělo až do sedmé série samostatných nájezdů, ve které poslal Bruslaře do vedení 2:1 na zápasy Miloš Kelemen.

Čtvrteční a prozatím poslední utkání se drželo v zajetých kolejích celé série. Srdce, bojovnost, úpornost. Těmito slovy by se dala charakterizovat předvedená hra a stejně jako v předchozím střetnutí chtěli Bruslaři vítězství o nějaký ten kousek více. Dlouho to vypadalo, že si celek z města automobilů dokráčí pro další bod v základní hrací době, Mountfield ale i tentokrát srovnal ve hře bez brankáře. Téměř zcela zaplněná ŠKOENERGO Aréna na rozhodnutí nemusela čekat dlouho. Jan Eberle, ač v nehokejové pozici, dokázal dorazit kotouč do sítě a přisoudit svému týmu vedení v sérii poměrem 3:1 na zápasy.

Hradec Králové musí, Mladá Boleslav chce

Jakub Lev, jeden z tahounů Mountfieldu, má pro svůj tým překvapivě jednoduchý recept: "Změnit nic nejde. Je konec sezóny, tady už se nic natrénovat nedá za dva dny. Pro nás je to jen o tom dávat góly, hrát jednoduše a nedělat chyby," říká. "Bohužel děláme hloupé chyby. Zápasy jsou hodně podobné, je to obrovský boj a bohužel pro nás nejsme dost dobří, abychom je překlopili na svoji stranu. Přestože jsme hrozně zklamaní, pořád je to 3:1 a není konec. Věřím, že sérii ještě vrátíme do Boleslavi," říká pro změnu hradecký kouč Tomáš Martinec.

Jeho protějšek Radim Rulík momentálně vyzařuje vděčnost. "Třetí třetinu jsme odehráli výborně. Hráli jsme, co jsme chtěli a nevybavuji si, že bychom pustili Hradec do vyložené šance. Pak ale přišla hra bez brankáře, sporný moment a vyrovnání. Strašně si cením, že nás to nesložilo, ubránili jsme následující oslabení a v prodloužení rozhodli. Je to úžasné," řekl po čtvrtečním a dosavadním posledním utkání.

Sestavy z posledního zápasu

BK Mladá Boleslav: Krošelj – Pýcha, Ševc (C), Jánošík, Pláněk (A), Lintuniemi, Fillman – Kotala, Bičevskis, Šťastný – Flynn, Najman, Kousal – Lunter, Fořt, Kelemen – Eberle, Knotek, Stránský (A)

Mountfield HK: Kiviaho – Nedomlel, Blain, Kalina, Pavlík (A), Jank, McCormack – Smoleňák (C), Lev (A), Oksanen – Perret, Kevin Klíma, Jergl – Scherbak, Lalancette, Kelly Klíma – Cingel, Koukal, Orsava – Miškář