30. 9. 2021 | Tomáš Taybner

Bruslaři pokračují v nabitém programu v pátek, kdy se představí v Hradci Králové

M l. B o l. – Úterní utkání přineslo Bruslařům dva body, které prozatím stačily k udržení vedení v extraligové tabulce. Vyrovnaný stav po druhém dějství totiž vydržel až do samostatných nájezdů, kde rozhodl David Šťastný. Východočeši zase v úterý nestačili na Plzeň, když prohráli 2:4. Oba týmy na sebe naposledy narazily letos v únoru v Mladé Boleslavi, kde domácí Bruslaři vyhráli 4:2. Královéhradecká ČPP Aréna bude hostit jejich další souboj tento pátek od 18:00. To nejdůležitější o dění na ledě i mimo něj se dozvíte z textového přenosu zde.

David Šťastný rozsekl duel s Litvínovem v nájezdech

Boleslavští hráli v první periodě dvě přesilovky po faulech Hrbase a Koláře, ale skóre se jim otevřít nepodařilo. Iniciativy se chopili hosté, když v 18. minutě vjel do útočného pásma Straka, který předložil puk Viktoru Hüblovi a ten se nemýlil. Litvínov přišel o vedení po 50 sekundách druhého dějství po střele Martina Pláňka, který se trefil ve druhém domácím zápase v řadě. Ve 33. minutě se na zadním mantinelu uvolnil Kousal, jehož přihrávku proměnil v gól Mário Lunter. "Bylo už na čase. Už v minulých zápasech jsem měl spoustu šancí. Jsem rád, že to tam padlo," oddychl si po zápase střelec druhé branky Bruslařů. Minutu před koncem prostřední části se na modré čáře napřáhl Uvis Janis Balinskis a svou střelou rozvlnil síť za Krošeljem – 2:2. Tento stav na výsledkové tabuli vydržel až do třetí sirény, jenže ke smůle Chezy k němu v posledních sekundách přibyla ještě dvojka za vysokou hůl Lukeše. Domácí měli v prodloužení 68 vteřin na rozhodnutí při hře 4 na 3, ale Godlu se jim překonat nepodařilo. V nájezdech otevřel gólový účet Kousal, jenže hned po něm vyrovnal Estephan. Poslední slovo měli Bruslaři, kteří se nakonec radovali z vítězství, neboť David Šťastný po své kličce trefil beton Godly a kotouč potom obloučkem zapadl za brankovou čáru."Byli jsme rádi, že jsme to dotáhli do prodloužení, kde jsme měli šance a mohli rozhodnout. Bohužel se nám nepodařil proměnit samostatný nájezd, který jsme měli, a tak rozhodovaly nájezdy. Jsme rádi, že jsme uhráli dva body, protože Litvínov byl pro nás těžký soupeř, hrál houževnatě a nechal tam všechno," řekl po zápase Radim Rulík, který mimo jiné ocenil výkon Denise Godly v brance Vervy.

Hradec po výhře v derby nestačil na Škodovku

Východočeši přijeli do Plzně bojovat o další extraligové body po úspěšném derby, kde obrátili zápas čtyřmi góly ve třetím dějství. Do branky Mountfieldu se poprvé ve své extraligové kariéře postavil Henri Kiviaho. Finského gólmana v extralize přivítal Filip Přikryl, který dorazil kotouč do prázdné branky po neúspěšné střele Maláta. Hradec srovnal v 19. minutě, když obraně domácích ujel Perret a Lukáš Cingel, který našel místo mezi betony Furcha. Kiviaho si smůlu vybral i při druhém gólu Indiánů, protože prudký pas Martinse Dzierkalse skončil v brance po teči Nedomlela. Mountfield však o deset minut později znovu vyrovnal, když se Filip Pavlík napřáhl na levém kruhu a ukázal Furchovi svoji pověstnou dělovku. Už za 20 sekund však Plzeň opět vedla po gólu Matyáše Kantnera, který vystihl zpětnou přihrávku Perreta. "Bohužel jsme tam nevyhodili puk a z toho se soupeř dokázal prosadit. Dostalo se to nahoru na útočníka, ten měl na situaci jiný pohled než ostatní kluci a vrátil to zpátky. Tím se to celé zkazilo a dostali jsme blbý gól. Je škoda, že jsme dokázali vyrovnat a pak dostali takovou branku," hodnotil obdrženou branku Filip Pavlík. V poslední minutě se ještě do prázdné klece trefil Jan Schleiss, jenž definitivně rozhodl o výhře domácích. "Utkání se přelévalo, na obou stranách byla spousta nepřesností. "Utkání se přelévalo, na obou stranách byla spousta nepřesností. Nám se nesmí stávat, že vyrovnáme na 2:2 a poté ztratí v našem pásmu lehký puk, dostaneme na 2:3 a to samozřejmě soupeře hned nakopne. Na to my jsme už nezareagovali. Nepodali jsme dnes optimální, abychom dnes v Plzni vyhráli," řekl po utkání Ladislav Čihák, který poprvé do Plzně přijel v roli hosta.

Mountfield v letní přestávce vsadil na cizince

Východočeši v loňské sezóně zakončili sezónu na 6. místě a museli tak absolvovat předkolo, kde se potkali s Vervou. Tým vedený Vladimírem Růžičkou ve třech zápasech obdržel jen 2 góly a po třech zápasech postoupil do čtvrtfinále proti Liberci. V úvodním duelu pod Ještědem začal Hradec výborně, neboť v polovině základní hrací doby vedl 3:0. Bílí Tygři však ve 34. minutě snížili a v poslední desetiminutovce třetího dějství vyrovnali po gólech Lence a Musila. V prodloužení potom dokončil obrat Birner a Liberec slavil první vítězství. Mountfield se z prvního neúspěchu už nedokázal oklepat a na svém ledě musel ve 4. zápase odvracet konec sezóny. Královehradečtí začali dobře, když v 10. minutě otevřel skóre Petr Koukal. Tygři si své branky schovávali až na poslední desetiminutovku zápasu, neboť v 51. minutě skóroval Gríger a po něm i Jelínek. Hradec v posledních sekundách inkasoval ještě jednou z hole Michala Bulíře a sezóna pro něj skončila. Velký ohlas vyvolalo vyřazení Radka Smoleňáka ze sestavy, načež musel kapitán Hradce sledovat rozhodující duel pouze z tribuny. Toto rozhodnutí nejspíše také přispělo k Růžičkově konci v Mountfieldu.

Hradec ke kormidlu povolal Tomáše Martince, který v týmu zastával pozici asistenta trenéra a v minulosti už Mountfield jako hlavní trenér vedl. Kromě personálních změn Hradečtí prochází i změnou herního stylu, který byl v poslední sezóně spíše defenzivní. "Hráči mají různé návyky a automatismy, není jednoduché je rychle předělat. Každý den se o to snažíme a pracujeme. Určitě to bude ale nějakou chvíli trvat. Uvidíme, jak se s tím popasujeme," popisoval Martinec svůj tým před startem extraligy.

Mountfield v létě opustil Marek Mazanec, jenž se přesunul do Třince. Náhradu si Východočeši našli v Nových Zámcích, odkud přišel Henri Kiviaho. V případě potřeby může Hradec využít Maxima Zhukova, který má vyřízené střídavé starty z Jihlavy. Petr Zámorský, který dohrával sezónu na hostování v Kometě, odešel hledat štěstí do Švédska, zatímco Dominik Graňák se rozhodl pro Plzeň. Hradec obranu vyztužil spíše defenzivnějším Petrem Kalinou, ofenzivní choutky Zámorského přebral Graeme McCormack, který na Slovensku patřil mezi nejlepší beky v kanadském bodování. Z útočníku Hradec opustil jen Vladimír Růžička mladší, jenž okusí rakouský hokej v dresu Dornbirnu. Jeho produktivitu se budou snažit nahradit Christophe Lalancette a Patrik Lamper, kteří přišli ze Slovenska. Z Kadaně mohou Lvi využít pro své plány Matyáše Svobodu, který stejně jako Zhukov dostal povolení střídavě nastupovat za Mountfield. Východočeši si velké věci slibují od Ahtiho Oksanena, který přišel z finské Liigy, kde hrál za KooKoo. Produktivní forvard v loňském ročníku svůj tým bodově táhl, když dokázal nasbírat 48 bodů v 53 zápasech. "Delší dobu jsme chtěli získat zkušeného, silného a produktivního útočníka, což se nám angažováním Ahtiho povedlo. Pevně věřím, že naváže na svoji velmi dobrou produktivitu v předchozích sezónách a stane se jedním z klíčových hráčů našeho mužstva," věří generální manažér týmu Aleš Kmoníček.

Sestavy z posledního utkání

BK Mladá Boleslav: Krošelj (Růžička) – Pýcha, Ševc "C", Moravec, Pláněk "A", Bernad, Fillman, Jánošík – Kelemen, Raška, Šťastný – Lunter, Najman, Kousal – Kotala, Claireaux, Dufek – Eberle, Bičevskis, Stránský "A".

Mountfield HK: Kiviaho (Lukeš) – Nedomlel, Blain, Gaspar, Pavlík "A", Kalina, Jank, McCormack – Jergl, Cingel, Orsava – Smoleňák "C", Lev "A", Lamper – Perret, Lalancette, Oksanen – Pilař, Koukal, Kev. Klíma.