25. 10. 2014 | Vojtěch Tůma

Bruslaři potřebují bodovat i doma. Uspějí proti Spartě?

M l. B o l. – V neděli 26. října přivítají v rámci šestnáctého kola hokejisté Mladé Boleslavi aktuálně třetí tým tabulky, jímž je HC Sparta Praha. Bruslařům se letos daří vozit body z venkovních zápasů, ale před domácím publikem naposledy zvítězili před měsícem. V prvním vzájemném střetnutí oloupila Boleslav Pražany o tři body. Podaří se jí to znovu? Dokáže tým z města automobilů navázat na perfektní výkon z Pardubic a prolomit tak domácí trápení? Přijďte Bruslaře podpořit! Úvodní buly je naplánováno na 18:00.

V minulém kole si Boleslav smlsla na Pardubicích

Do branky Středočechů se poprvé v sezóně postavil Roman Málek. O vítězi zápasu bylo prakticky rozhodnuto už po úvodních deseti minutách. Skóre otevřel střelou z mezikruží Pacovský, na 2:0 zvýšil Mikulík. V sedmé minutě podnikl Lenc dravý průnik do předbrankového prostoru a následnou přihrávkou vyzval ke skórování Vrbatu. Dosavadní průběh utkání už byl moc na domácího brankáře Kristana, kterého nahradil Halász. Pardubický náhradník neudržel čisté konto ani tři minuty, boleslavskou přesilovku bleskově zužitkoval Pacovský, pro kterého to byl druhý přesný zásah večera.

Ve druhé třetině nejprve Sýkora neproměnil velkou šanci, ale o dvacet sekund později už přesně mířil Zohorna – 1:4. Tento stav nevydržel ani dvě minuty, když se opět prosadil Vrbata. Následně byl Broš v samostatném úniku faulován, nařízené trestné střílení ale neproměnil. V čase 31:31 zvýšil vedení Bruslařů bekhendovou střelou Tomáš Klimenta. Lehkou naději pro domácí vykřesal na začátku třetího dějství obránce Benák, který využil dvě přesilovky po sobě. Domácí bohužel opět doplatili na nedůraznou hru ve vlastní třetině. Jarůšek vybojoval kotouč za brankou a přesnou přihrávkou našel Výborného, který se z bezprostřední blízkosti nemýlil. Konečnou podobu skóre zápasu dal dvě minuty před koncem Hyka.

V posledních kolech nabírají výkony Sparty vzestupnou tendenci

Hokejisté Sparty nezažili úplně ideální vstup do nového ročníku Tipsport extraligy. Po úvodní výhře nad Plzní přišla série tří proher za sebou. Od té doby se z jedenácti zápasů radovali devětkrát. Třicet bodů řadí Pražany na třetí místo tabulky. V zápasech na hřištích soupeře jsou úspěšnější pouze Bruslaři. Návštěvy zápasů hraných v Holešovicích jsou zatím výrazně pod očekávání, průměrná divácká návštěva se pohybuje okolo pěti tisíc diváků.

Překvapivým lídrem produktivity je třiadvacetiletý obránce Adam Polášek (3+11), kterému náleží také pozice druhého nejlepšího nahrávače ligy. Na paty mu šlape dvojice třináctibodových útočníků, jimiž jsou Daniel Přibyl (7+6) a Jaroslav Hlinka (4+9). Nejlepším střelcem klubu je s devíti góly Lukáš Klimek, kterému se nejvíce vydařil zápas v brněnském Rondu, kde si připsal pět bodů za čtyři branky a jednu asistenci. Jako brankářská jednička vstupoval do začátku sezóny slovenský zkušený gólman Rastislav Staňa. Svými výkony ale vedení klubu nepřesvědčil, a tak v posledních duelech dostává přednost jiný muž v masce, jímž je Filip Novotný. Odchytal deset zápasů a nevedl si v nich vůbec špatně. Úspěšnost zákroků (92,83) ho řadí na čtvrté místo brankařských tabulek. Nejvíce času na ledě tráví obránce Michal Barinka, v průměru asi dvacet a půl minuty na zápas. Tentýž hráč vévodí se sedmapadesáti body klubovým statistikám v soutěži zvané Radegast Index.

V rámci patnáctého kola tým z Holešovic přivítal královehradecký Mountfield. V prvních deseti minutách se skóre měnilo hned dvakrát. Nejprve se z dorážky prosadil Lukáš Klimek, o chvíli později zvýšil vedení Pražanů Lukáš Cingel. Na konci prvního dějství snížil Jaroslav Kudrna, který přesnou ranou využil početní výhodu hostů. Hradec v druhé třetině zlepšil svůj herní projev a dočkal se zaslouženého vyrovnání, z gólu se opět radoval Kudrna. Nerozhodný stav nevydržel ani minutu, už za šestapadesát vteřin překlopil misky vah na stranu domácích letos velmi produktivní obránce Polášek. Čtvrtá trefa Sparťanů přišla v čase 41:52, když se po krásné individuální akci prosadil obránce Ďaloga. Pět minut před koncem zadělal na drama Pláněk, když z mezikruží prostřelil Novotného. Sparta ale těsné vítězství uhájila a slavila tak šesté tříbodové vítězství z posledních sedmi zápasů.

Ze sparťanského ledu přivezli Bruslaři body vůbec poprvé

Do zápasu vstupoval celek z města automobilů v roli jasného outsidera. První třetina byla na góly velmi bohatá. Celek z hlavního města v úvodu nevyužil několik dobrých příležitostí a vzápětí přišel trest. V podstatě z první vážnější šance Boleslav skórovala, když v prostoru brankoviště našel puk Radan Lenc a doklepl ho za záda bezmocného Staňy. V jedenácté minutě šla Sparta po faulu Saboliče do čtyř. Přesilovku Bruslaři využili zásluhou Michala Broše – 0:2. I přes dvoubrankové manko byli Pražané stále aktivnějším týmem, ale ani Réway, ani Přibyl slibné šance neproměnili. Snížení domácích přišlo až při jejich první přesilové hře, kterou využil Lukáš Pech, když do branky puk propasíroval pod Rittichovými betony. O chvíli později bylo vyrovnáno. Po špatné rozehrávce Středočechů ujížděl proti Rittichovi Jaroslav Hlinka. Jeho střelu hostující gólman napoprvé chytil, jenže puk zůstal za ním a pomalu se došoural za brankovou čáru.

V druhém dějství se hra přelévala z jedné strany na druhou. Mírný boleslavský tlak vyústil ve faul obránce Pilaře. A boleslavští hokejisté tento prohřešek opět potrestali. Tentokrát od modré čáry napřáhl Klimenta a prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Domácí vyrovnali ve čtyřiatřicáté minutě. Pechovu střelu vyrazil Rittich pouze na hokejku osamoceného Lukáše Klimka, který nekompromisně zamířil pod horní tyčku. Rozhodující trefa přišla v čase 37:00. Mikulík vymyslel famózní příhrávku a na bližší tyči našel výborně najetého Tomáše Klimentu, pro toho už nebyl problém zavěsit za dezorientovaného Staňu. Ve třetí periodě měla více ze hry pražská Sparta, ale ani jednu ze šancí nedokázala přetavit ve vyrovnávací branku.

Sestavy z posledního kola

BK Mladá Boleslav: Málek (Růžička) – Trška, Stříteský, Kučný, Hruška, Vidmar, Robar, Čermák – Klimenta, Broš, Mikulík – Pabiška, Výborný, Jarůšek – Látal, Vrbata, Pacovský – Lenc, Musil, Hyka

HC Sparta Praha: Novotný (Staňa) – Mikuš, Ďaloga, Polášek, Piskáček, Barinka, Hrbas, Švrček – Rolinek, Pech, Kumstát – Buchtele, Straka, Réway – Sabolič, Cingel, Klimek – Dvořáček, Volek, Procházka

ŠKOENERGO Aréna | 26.10.2014 18:00