23. 2. 2023 | Tomáš Taybner

Další bitva o play off, Bruslaři v pátek hostí litvínovskou Vervu

M l. B o l. – V mnoha ohledech klíčové utkání o oněch pověstných "šest bodů" čeká na hokejisty BK Mladá Boleslav v pátek 24. února, kdy v 17:30 přivítají doma Litvínov. Ten na Bruslaře ztrácí pouhé tři body a je tak již nyní jasné, že vítěz tohoto duelu se výrazným způsobem přiblíží předkole play off. Připustí Středočeši drama nebo s vaší pomocí bodují a konečně se dostanou do alespoň trochu klidnějších vod?

Bruslaři v Brně ovládli třetí třetinu a vraceli se s plným bodovým ziskem

Středočeši do Brna dorazili pod tlakem šesti proher v řadě s pouze čtyřbodovým náskokem na poslední Kladno, potřebovali tak za každou cenu vyhrát, aby se nemuseli ohlížet na výsledky svých pronásledovatelů. Po první periodě, ve které Novotný úspěšně likvidoval osm střel Komety, se rozběhla prostřední část. V té druhé se hra vyrovnala a Bruslařům se z přečíslení tří na dva podařilo udeřit, prosadil se Sebastián Malát. Kometa se zpět dostala už po minutě, kdy Petr Holík využil přesilovky po faulu Pýchy. Za stavu 1:1 se oba týmy sešly na buly před třetí třetinou, která měla v Brně rozhodnout. Aktivnější vstup Bruslařů využil ve 45. minutě Adam Jánošík, jenž v gól proměnil svůj útočný výlet. Hosty potom uklidnil ještě gól Davida Šťastného, jemuž se nadvakrát podařilo překonat Furcha. Přesně o sedm minut později pojistil boleslavské vítězství Jan Stránský střelou do odkryté klece a bylo hotovo. Bruslaři vítězstvím získali dva body na Kladno, které nezvládlo zápas s Olomoucí a bod na Litvínov, na jehož ledě bod vybojoval Třinec. Na České Budějovice se naopak nepodařilo nahrát nic, Motor totiž překvapivě uspěl ve Vítkovicích.

Přineslo vítězné utkání úlevu? "V poslední době se nám nedařilo tak, jak jsme chtěli. Psychicky jsme byli dole a potřebovali jsme jedno takové vítězství, abychom se odrazili a šli si za svým cílem," říkal po zápase obránce Adam Jánošík.
Jiří Kalous, trenér: "Měli jsme na rozdíl od Komety opačnou sérii - prohráli jsme šest zápasů po sobě, takže jsme říkali, že to jednou prolomíme a povedlo se to tady, za což jsme velmi rádi."

Verva po obratu s Třincem vedení neudržela, přesto zvládla vyhrát v prodloužení

Také Litvínov potřeboval před domácím publikem, reálně mu hrozil propad na poslední místo tabulky, pokud by se proti nim otočily všechny výsledky nedělního kola. Diváci na Zimním stadioně Ivana Hlinky trnuli už od prvních minut, když se už v úvodních okamžicích prosadil Andrej Nestrašil, o dvě minutky později navíc zvýšil Libor Hudáček. Oceláři si vysoké tempo drželi po zbytek první třetiny, další gól už nedali. Litvínov se do hry vrátil ve 28. minutě, kdy snížil Jindřich Abdul. Přesilovou hru o několik minut později využil Šimon Stránský a bylo vyrovnáno. Třinec dokonce ve třetí periodě nabídl Vervě dvojnásobnou přesilovku a domácí nedisciplinovanost Ocelářů potrestali, na 3:2 dal obránce Janis Jaks. Místo toho, aby si domácí hráči vedení hlídali, začali faulovat a stihl je za to trest. Vyloučený Abdul na trestné lavici pobyl 32 sekund, načež ho do hry vrátil Tomáš Marcinko. Za stavu 3:3 dospělo utkání až do prodloužení, kde se žlutočerní dostali do přečíslení, když se na modré zapomněl Růžička a toho využil zakončující Lotyš Janis Jaks. Dva body tak Litvínovu pomohly k tomu, aby si prozatím udrželi 12. pozici.

Nejúspěšnější sezóna z individuálního hlediska? "Jsem samozřejmě rád, že mi padly nějaké góly a nahrávky, ale v této fázi soutěže je to úplně jedno. Nezajímá nás nic jiného než konečný výsledek týmu, navíc teď, když se nacházíme v této pozici," říká Matúš Sukel', kapitán Litvínova.
Karel Mlejnek, trenér: "V naší situaci, ve které jsme, si moc vážíme bonusového bodu, navíc s takovým soupeřem jako je právě Třinec."

Dvakrát se radovali Bruslaři, jednou Verva. Poslední dva zápasy přinesly obrat

K prvnímu setkání došlo 14. říjná na ledě Litvínova, který se v té době trápil a táhl sérii tří proher za sebou. Už během první třetiny se prosadil hostující Matyáš Kantner, v přesilovkách postupně navyšovali Ondřej Najman, Pontus Åberg a Jan Stránský. Chemici ve zbývající části zápasu z čtyřbrankového vedení postupně ukrajovali po trefách Nicolase Hlavy a Patrika Zdráhala, poslední odpovědí byl gól Šimona Stránského z 58. minuty – 3:4.

Druhý zápas přenášela Česká televize a diváci, kteří si 27. listopadu naladili na televizním přijímači utkání 23. kola Tipsport extraligy, sledovali úplně opačný průběh první třetiny. Litvínov si vzal tříbrankové vedení poté, co skórovali Nicolas Hlava a dvakrát Šimon Stránský. Ve druhé části snížili Matyáš Kantner a tři minuty později také Pavel Pýcha, ale Verva opět odskočila díky Andreji Kudrnovi. Dvoubrankový náskok ve třetí části umazali Pavlové Kousal a Pýcha, v 58. minutě navíc obrátil skóre Tomáš Fořt, pojistku nakonec o 60 sekund později přidal Ondřej Najman – 6:4.

Poslední rande hostil Zimní stadion Ivana Hlinky, kam Bruslaři 8. ledna přijeli po dominantním výkonu nad Kometou s cílem potvrdit svoje znovuzrození. Začali ideálně, když už ve 4. minutě v oslabení prchl David Dvořáček a ten svůj únik proměnil v úvodní gól zápasu. Litvínov srovnal krok po návratu z kabin, kdy přesilovku využil Nicolas Hlava, ale Bruslaři si vedení vzali zpět když se ve 29. minutě trefili obránci David Bernad a Alex Lintuniemi. Domácí střídačka okamžitě zareagovala a vystřídala brankáře, což týmu dodalo impulz a Patrik Demel opět snížil. Ještě do přestávky srovnal Matúš Sukel' a rozhodnout tak měla třetí třetina. To se také stalo, když se ve 56. minutě z nenápadné akce tečí prosadil Giorgio Estephan – 4:3.

Sestavy z posledního utkání

BK Mladá Boleslav: Novotný (Krošelj) – Pýcha, Lintuniemi, Jánošík, Pláněk (A), Štich, BernadMalát, O. Roman, LantošiSöderlund, Fořt, J. Stránský (C) – Šmerha, O. Najman (A), ŠťastnýLunter, Bičevskis, ZávoraPřibyl

HC VERVA Litvínov: M. Tomek (Zajíček) – Zile, Strejček, Freibergs, D. Zeman, Demel (A), Jaks, ŠaldaŠ. Stránský, Sukeľ (C), ZdráhalKudrna, Estephan, AbdulFronk, Straka, HlavaHavelka, Jurčík, Zygmunt