6. 1. 2017 | Zdena Bobková

David Štich: První třetinu jsme vzdorovali, pak přišly chyby

P r a h a – Nic naplat, Bruslaři v aktuální sezóně na pražskou Spartu ne a ne najít recept, podruhé v O2 Aréně nevstřelili jediný gól a celku z hlavního města podlehli 0:4. Po zápase jsme vyzpovídali obránce Davida Šticha, který hledal příčiny neúspěchu především v nepovedené koncovce Středočechů a v individuálních chybách. „Sparta má natolik zkušený tým, že každou naší chybu potrestala,“ viděl jasný důvod v pozápasovém rozhovoru.

Davide, prohra 0:4 – v čem vidíte hlavní důvod, že v této sezóně na Spartě vůbec nevychází?

První zápas jsme prohráli 0:9, to asi každý ví. Hráli jsme tu celý zápas špatně, odevzdaně. Tentokrát jsme první třetinu vzdorovali, ale pak jsme udělali tři individuální chyby a Sparta má natolik zkušený tým, že každou tu naší chybu potrestala. To byl ten zlom zápasu. Třetí třetinu jsme už trochu vypustili. A ačkoli to ještě nebylo rozhodnuté, nešli jsme do ní tak, jak do té první. A nervali jsme se o ten výsledek, nebo alespoň o ten gól.

V první třetině jste Spartu dostali pod tlak, měli jste tam několik slibných šancí, ale pak stačil jeden protiútok domácích a byl z toho gól…

V první třetině jsme plnili to, co jsme si řekli, šli jsme do toho naplno, ale pořád máme ještě trochu svázané ruce. Nám se teď delší dobu nedařilo a nemáme takové hráče v koncovce, jako třeba Sparta. V posledním zápase nám to tam napadalo, bohužel teď jsme také měli šance, ale bohužel z toho nebyl ani jeden gól.

Třetí třetina vyzněla alespoň, co se týče poměru střel, jednoznačně pro Spartu – 17:1. Znamenalo to už onu odevzdanost, jak jste zmínil?

Myslím si, že ano a nevím proč. Nám se v nějakých zápasech dařilo, ale dostaneme první gól, prohráváme a špatně se to otáčí. Jsme rozklepaný, máme svázané ruce. Neodehráli jsme tu třetí třetinu jako tu první, ale ten zápas už je za námi a musíme se připravit na další.

Na Spartu jste jeli po dvou výhrách v řadě, se zlepšeným herním projevem, což se koneckonců projevilo i v tom, že Boleslav získala šest bodů. S čím jste sem jeli, s jakým očekáváním?

My jsme věděli, že má Sparta zkušené mužstvo, hrají technický hokej – nahrávky, hrají do brány. My jsme věděli, že na ně musíme hrát lítavý ne technický hokej, dohrávat hráče typu Pech a Hlinka, znepříjemňovat jim hru a jít přímočaře do jejich brány. V něčem se nám dařilo, ale jsme levý v koncovce.

V Boleslavi se teď odehrála „brankářská rošáda“, přišel nový gólman Brandon Maxwell, který odchytal i třetí třetinu utkání proti Spartě.

To by asi měla být otázka na vedení. Ale platí to, že kdo přijde do kabiny, tak toho musíme vzít mezi sebe a brát ho jako součást týmu. Snažit se mu pomoct, aby se adaptoval tady a vytvořit mu co nejlepší podmínky, aby předváděl ty nejlepší výkony, které po něm vedení chce a hlavně abychom mu věřili. Hodně mu to zjednodušit. Ale je to na vedení, koho přivedou. Ať je to Pavel nebo Petr, pomůžeme mu a nesmíme při tom koukat doprava doleva.

Během třetí třetiny ale pochytal 16 střel, které na něj šly, inkasoval pouze jedinkrát. To je na první start dobré.

To máte pravdu, klobouk dolů! Čtyřicet minut seděl na střídačce, možná ani nečekal, že půjde do brány. Během druhé přestávky mu trenéři řekli, že půjde chytat. On je Kanaďan, a ti i když jdou do zápasu jenom na poslední minutu, tak na ledě nechají opravdu všechno. A on nás o tom jednoznačně přesvědčil a předvedl parádní výkon.

V neděli vás doma čeká Chomutov. Jak moc těžký zápas to bude a co od toho zápasu čekat?

Pro nás je každý zápas těžký a je jedno, jestli hrajeme proti Varům nebo Pardubicím nebo s Kometou nebo Třincem. Musíme být na každý zápas připravení a plnit technické věci a nedělat individuální chyby. Dá se tedy čekat další těžký zápas.