14. 2. 2023 | Jitka Čechová

Je tu finiš základní části. Sérii posledních sedmi zápasů odstartujeme v Kladně

M l. B o l. – Poslední reprezentační přestávka je u konce a po ní přichází posledních sedm kol základní části letošního ročníku Tipsport extraligy. Hokejisté BK Mladá Boleslav tuto "sérii" zahájí velmi důležitým soubojem s kladenskými Rytíři, kteří jsou sice poslední, své poslední slovo ale ještě rozhodně neřekli. Napínavý duel, který může mnohé naznačit, startuje ve středu 15. února v 18 hodin.

Kladno je poslední. Své poslední slovo ale ještě neřeklo

Stejně jako v minulé sezoně, také v té letošní se Rytíři pohybují na chvostu extraligové tabulky. Do poslední chvíle ale chtějí živit naději na únik před nevyzpytatelnou baráží. Takřka životně důležité tak pro Kladno bylo vítězství 5:2 nad Litvínovem krátce před začátkem reprezentační přestávky. Následovala sice porážka s Třincem (ovšem těsná, 4:5), i tak ale Rytíři stále nejsou ani zdaleka ztraceni. Aktuálně mají 47 bodů. Na předposlední místo ztrácí čtyři body, na postupové místo do předkola pak bodů pět a pojďme si říct i tu třetí skutečnost: na BK Mladá Boleslav ztrácí bodů devět.

Středočeši umí být nesmírně nevyzpytatelným soupeřem, body sbírají především v domácím prostředí, ale šokovat umí také venku: Naposledy se o tom v půlce ledna přesvědčily Vítkovice, které na svém ledě poslednímu celku podlehly před vyprodanou arénou 0:3. Obecně vzato se ale Rytířům spíše nedaří a to ani ve zmiňovaném domácím prostředí. V letošním kalendářním roce vyhráli z odehraných 13 utkání pouhá tři (kromě zmiňovaných Vítkovic ještě nad Libercem 3:2 a rovněž již zmiňovaným Litvínovem 5:2).

Ofenzivní síla Kladna stojí na na produktivní dvojici Adam KubíkTomáš Plekanec. Prvně jmenovaný je s 16 góly nejlepším střelcem týmu, někdejší dlouholetý kapitán reprezentace a opora Montrealu Canadiens zase se 41 body jeho nejproduktivnějším hráčem. Největší pozornost ale pochopitelně budí Jaromír Jágr, legenda světového hokeje i po padesátce zvládá tempo nejvyšší soutěže: V aktuální sezoně zasáhl do 19 zápasů, má na kontě 11 bodů (3+8). Kladenští momentálně (nebo alespoň před reprezentační přestávkou tak činili) víceméně rovnoměrně střídají oba gólmany – Landona Bowa a Adama Brízgalu.

Obě strany vědí, že teď půjde skutečně o všechno

Róbert Lantoši před reprezentační přestávkou velel k jedinému: "Musíme si pročistit hlavy a naladit se na finiš sezony. Často si přihráváme dokolečka a nikdo nechce střílet. Musíme si nastavit instinkt, že každý může dát gól. Pak už snad začnou padat," hlásil po posledním zápase hráč, jenž v průběhu reprezentační přestávky podepsal s Bruslařským klubem hráčský kontrakt i na příští sezonu.

Na opačné straně – a mezi tyčemi – stojí Landow Bow. Ten na klubovém webu velebil především výhru nad Litvínovem. "Kdybychom prohráli, myslím, že už by bylo po sezoně. To, že jsme na ně vletěli a ukázali jsme jim, že nás mají za zády, nás může nakopnout," hlásal kladenský gólman s dovětkem, že s posledním místem tým rozhodně není smířený.

Vzájemné zápasy? Dělba bodů je téměř totožná

Atraktivní podívaná, mnoho vyloučení a čisté konto. Do prvního vzájemného utkání vstoupili lépe Bruslaři, kteří úvodní třetinu měli ve své režii. Přestože Rytíři v průběhu prostředního dějství srovnali krok, domácí si zápas ohlídali a ve středočeském derby zvítězili 4:0. Odveta na kladenském ledě dopadla pro hráče Mladé Boleslavi dvoubodově. Utkání za stavu 1:1 dospělo do prodloužení, v němž Bowa po samostatném úniku překonal Matyáš Kantner - 2:1 po prodloužení. Doposud poslední vzájemné střetnutí pak za tři body vyhráli Kladenští, kteří dokázali trápící se Bruslaře zaskočit a porazit 2:1.

Sestavy z posledního utkání

Rytíři Kladno: Brízgala – Dotchin, Kehar, Sotnieks, Slováček, Ticháček, Cibulskis, Veber – Jágr, Plekanec, Kubík – Indrák, Klepiš, Procházka – Zikmund, Filip, Beran – Bláha, Pytlík, Babka

BK Mladá Boleslav: Novotný – Čech, Lintuniemi, Pýcha, Pláněk (A), Jeřábek, Bernad, Štich – Söderlund, Najman (A), Lantoši – Lunter, Fořt, Šťastný – Přibyl, Malát, Šmerha – Stránský (C), Bičevskis, Dvořáček