24. 1. 2015 | Vojtěch Tůma

Minule Bruslaři v Pardubicích dominovali. Podaří se jim to znovu?

M l. B o l. – Tipsport extraliga se v pátek přehoupla do své poslední čtvrtiny a Bruslaři v rámci čtyřicátého kola zvládli důležitý zápas proti Zlínu, který přehráli 4:3. Tříbodový zisk je posunul na dvanácté místo, na elitní desítku ztrácí jeden bod, ovšem stejně velký náskok mají Středočeši i na třinácté Karlovy Vary. No, budou to ještě nervy. Tabulka a zvláště pak její spodní část je neskutečně vyrovnaná, Bruslaři musí sbírat každý bod a doufat, že právě oni si nevytáhnou pověstného černého Petra a nebudou v baráži muset bojovat o extraligovou příslušnost. Dalším soupeřem týmu z města automobilů je pátý tým tabulky – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. Bruslaři se na pardubickém ledě už jednou představili, v zápase excelovali a odvezli si výhru 8:3. Zda se jim podaří tento kousek zopakovat, to se dozvíme v neděli 25. ledna v pardubické Tipsport areně, úvodní buly bude vhozeno v 17:00.

Pardubice vystavily stopku třinecké vítězné sérii

V rámci čtyřicátého kola, které startuje poslední čtvrtinu základní části Tipsport extraligy, přivítaly Pardubice na domácím ledě lídra tabulky z Třince. Na začátku prosince začali Oceláři právě proti Východočechům zatím nejdelší sérii bez prohry této sezóny, přemožitele nepoznali ani v roce 2015 a postupně si poradili se všemi třinácti ligovými soupeři. První třetina byla jasně v režii domácího celku, pardubičtí hokejisté měli několik vážných šancí, v jedné z nich orazítkoval Čáslava tyč. V druhém dějství se hra poměrně vyrovnala, Plíhal netrefil odkrytou klec a odmítl tak možnost poslat Třinec do vedení.

Úvodní branku viděli diváci v pardubické Tipsport areně až v čase 35:28. V přesilové hře našel Jan Starý volného Tomáše Zohornu, který vyslal nechytatelnou dělovku do horního rohu branky hostí a poslal Perníkáře do vedení. Vyrovnání se třinečtí hráči dočkali pět minut před koncem, ale hlavní sudí po poradě s kolegou u videa gól kvůli zásahu vysokou holí neuznal. Půl minuty na to byl vyloučen třinecký Orsava a Východočeši v přesilovce opět trestali, tentokrát střílel od modré čáry Čáslava, Hamerlík kotouč vyrazil přesně na hůl Jana Starého, který už neměl problém s tím trefit prázdnou branku. Vedení si Pardubice už pohlídaly a třinečtí Oceláři tak poprvé od 5. prosince odcházeli z ledu poraženi.

Východočeši bojují o první šestku, pomoci jim má trenér Miloš Říha

Po dvou nepovedených zápasech a debaklech od Liberce a Vítkovic se vedení klubu po vzájemné dohodě rozhodlo ukončit spolupráci se Zdeňkem Venerou. Náhradu našly Pardubice poměrně rychle a podařilo se jim přivést trenéra toho nejvyššího kalibru. Na lavičku Východočechů se zpět po dvou letech vrátil zkušený kouč Miloš Říha, celkově už je to popáté, co bude šestapadesátiletý rodák z Přerova Perníkáře vést. Na postu asistenta trenéra zůstává Miloš Říha mladší, jehož otec věří, že vzájemná spolupráce bude přinášet ovoce. „Pokud dáme dohromady moje zkušenosti a jeho náboj a náhled na světový hokej, mohlo by to fungovat,“ prohlásil nový lodivod krátce po sém nástupu. Úvodní duel se jeho novým svěřencům vydařil, přehráli pražskou Spartu, dále si odvezli tři body z Karlových Varů a z ledu trápící se Slavie. Poté přišly dvě porážky, jedna v prodloužení s Plzní a ta druhá v Litvínově po jasné výhře VERVY.

Momentálně se Pardubice nachází na pátém místě extraligové tabulky, na šestý Hradec mají dvoubodový náskok a na sedmou Plzeň už bodů šest. Základem úspěchu Perníkářů jsou dobré výkony před domácím publikem, ve východočeské metropoli se představili dvacetkrát a ve čtrnácti případech odešli vítězně. Není divu, že se svěřencům kouče Říhy hraje doma tak dobře. Na zápas do nově pojmenované Tipsport areny chodí v průměru 8312 diváků, což je úctyhodné číslo! Speciální herní situace jsou v Pardubicích trochu jako nebe a dudy. Východočeši mají šestou nejlepší přesilovku, ale zase třetí nejhorší oslabení, zároveň jsou ale třetím nejslušnějším týmem tuzemské nejvyšší hokejové soutěže. Od posledního vzájemného utkání se v kádru našeho nedělního soupeře událo několik změn, na měsíční hostování byli posláni brankář Halász, který působil v prvoligové Jihlavě a Jan Kolář, jenž se snažil vypomoci pražské Slavii. Na hostování do konce sezóny musel kvůli přetlaku v zadních řadách opustit Pardubice Václav Kočí, jehož novou štací se stala právě Mladá Boleslav, takže se dá očekávat, že tento zápas pro něj bude mít jakýsi speciální náboj. Naopak tým z města známého koňskými dostihy posílili obránce Jakub Čutta a slovenský útočník Jakub Gašparovič z Trenčína.

Individuálním statistikám klubu vévodí nestárnoucí kanonýr Petr Sýkora (23+15), který se i dokázal propracovat do čela ligové tabulky střelců, v kanadském bodování naší nejvyšší hokejové soutěže mu patří skvělá pátá příčka. O dva body méně posbíral Radoslav Tybor (12+24), který je nejlepším nahrávačem Pardubic. Mladý slovenský forvard dlouhou dobu vévodil tabulce produktivity celé ligy, ale poslední dobou mu, zdá se, dochází šťáva. Nejlépe z obránců je na tom Václav Benák (7+13). Důležitou postavou Perníkářů je obránce Petr Čáslava, který se 169 vévodí klubovému Radegast Indexu a tento bodový počin mu zajišťuje čtvrté místo v ligové tabulce této soutěži obětavosti a tvrdosti. Tentýž hráč je ve svém klubu také nejvíce vytěžován, na ledové ploše tráví za zápas téměř čtyřiadvacet minut. Za své perfektní defenzivní výkony si pardubický pořízek vysloužil pozvánku do reprezentačního týmu, který čeká únorový dvojzápas proti Rusku. Z kádru Pardubic nominoval reprezentační kouč Růžička ještě útočníka Lukáše Radila. Mezi třemi tyčemi dostává nejvíce prostoru slovinský gólman Robert Kristan (90,94 %), jenž nastoupil do třiceti utkání, v nichž patnáctkrát vyhrál a patnáctkrát prohrál. Z pozice dvojky postupně vystrnadil Tomáše Halázse teprve osmnáctiletý Karel Vejmelka (92,25 %).

Vzájemné zápasy? Vždy v režii hostů

První utkání se odehrálo v rámci druhého kola v boleslavské ŠKOENERGO Aréně. K vidění byl pohledný a útočný hokej, do vedení se dostali po pěti minutách hosté, za tři minuty vyrovnali Bruslaři zásluhou Broše. Druhé dějství bylo také velmi vyrovnané, na 2:1 zvyšoval domácí Pabiška. Ale jednobrankový náskok Středočechům příliš dlouho nevydržel, naopak za pět minut už to bylo 2:3, trefili se Starý a Gregorc. V závěrečné dvacetiminutovce zvýšil náskok Východočechů Benák, jiskřičku naděje ještě vykřesal David Vrbata, ale domácí už srovnat nedokázali.

Do vzájemného utkání číslo dva vstoupili Bruslaři ve velkém stylu, po deseti minutách vedli zásluhou Musila, Vrbaty a Pacovského, který zaznamenal dvě přesné trefy, už 4:0! Snížit dokázal v polovině druhé třetiny Zohorna, ale domácím to nebylo nic platné, svou druhou branku v zápase přidal Vrbata a na 6:1 zvýšil Klimenta. Závěr zápasu ještě zkusil zdramatizovat Václav Benák, který využil dvě přesilové hry a dostal Pardubice zpět do hry. Jenže Bruslaři zázrak nepřipustili a zásluhou Výborného a Hyky si z Východních Čech odvezli cenné tři body.

Třetí střetnutí těchto dvou celků začali lépe Bruslaři a po prvním dějství vedli 2:0, když se trefili Tomáš Jiránek a Radan Lenc. Jenže Pardubice se po první přestávce nadechli k velkému obratu. Šťastnou branku vstřelil Sýkora a za devadesát osm vteřin už bylo vyrovnáno, když se z dorážky prosadil Lukáš Radil. Na začátku pětatřicáté minuty se svou pověstnou dělovkou prosadil Petr Sýkora a misky vah utkání překlopil na stranu hostů. Definitivní podobu dodal zápasovému skóre Lukáš Radil, pro kterého to byl, stejně jako pro Sýkoru, druhý gól večera.

Sestavy z posledního kola

BK Mladá Boleslav: M. Růžička – Hruška, Ovčačík, Trončinský, Kočí, Robar, Holub, Trška – Látal, Broš, Klimenta – Mikulík, Výborný, Bárta – Pacovský, Kašpařík, Volf – Hyka, Musil, Lenc

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Kristan – Benák, Havlík, Gregorc, Čáslava, Píša, Ščotka, Zdráhal, Korím – Radil, Nahodil, Tybor – Marcinko, Zohorna, Starý – Gašparovič, Zeman, Kaut – Voženílek, Špaček, Moučka

Tipsport arena | 25.1.2015 17:00