20. 9. 2021 | Lukáš Chuchválek

Nabitý program pokračuje, Bruslaře vyzve na svém ledě pražská Sparta

M l. B o l. – Hokejisté z města automobilů mají za sebou povedený týden, v němž naplno bodovali ve všech třech zápasech, a tudíž se posunuli na průběžnou první pozici v tabulce. Takovéto postavení je rozehrané sezóně dílčí úspěch, závazek, ale i cíl ostatních soupeřů. Jeden velmi silný právě na začátku tohoto týdne Bruslaře vyzve na svém ledě a jedná se o Spartu Praha, která se netají nejvyššími ambicemi. Po zvládnutém derby s Libercem tedy pro tým trenéra Rulíka půjde o další těžký zápas, kde ale tentokrát nebude mít výhodu domácího kluziště. Pražané naposledy ztratili v závěru bod a v pátek podlehli v divočině Třinci. Budou proto hladoví po bodech, neboť jich po třech odehraných zápasech mají jen pět. Start utkání je naplánován na úterý 21. září v 18:30 hodin v pražské O2 Aréně, kde jej můžete sledovat osobně, nebo odkudkoliv prostřednictvím textového přenosu.

Zvládnuté derby s Libercem vyneslo Bruslaře na vrchol

Ačkoliv se zprvu po dvou úvodních kolech mohlo zdát, že start soutěže Boleslavi nejspíš nebude svědčit, v minulém týdnu se hokejová veřejnost přesvědčila o opaku. Boleslav svůj pomalý rozjezd přetavila poctivou hrou v senzaci, jež vyvrcholila nedělním střetem proti Bílým Tygrům Liberec, v němž předvedla vynikající výkon.

Vítězství se ale v žádném případě nerodilo lehce, neboť Liberec má kvalitní mužstvo a boleslavského brankáře v první třetině v jednom případě zachránila tyčka. Liberec však doplácel na nedisciplinovanost, jež jim sebrala nejen zápas, ale dle slov trenéra Augusty vlastně skoro celou třetinu, kdy nemohli hrát svou hru a museli se bránit, z čehož pramenil i nedostatek vypracovaných šancí na jejich straně. V 18. minutě navíc přišel trest, kdy Jakub Kotala, jenž v této sezóně střelecky vyčnívá, v přesilovce překonal brankáře Kváču, který v ostatních případech představoval neproniknutelnou zeď v brankovišti. Výkon hostujícího brankáře po zápase chválil i trenér Radim Rulík: „Výborně chytal soupeřův brankář. Myslím si, že jsme si vytvořili víc šancí, ale on to pochytal, a proto rozhodovala jen ta jedna branka.“

Vzhledem k ohromnému počtu šancí, které si Boleslav vypracovala, Liberec inkasoval až do samého závěru pouze jednou jen díky Petrovi Kváčovi. Podruhé to bylo v momentě, kdy liberecký gólman mířil na střídačku, aby jeho spoluhráči mohli Boleslavským v útoku zatopit v šesti, ale David Šťastný unikl s pukem z obranného pásma a trefil prázdnou bránu. Hosté sice dokázali zápas půl minuty před koncem ještě zdramatizovat trefou Marka Zachara, ale ten večer se vlnila branková síť už naposled. Radim Rulík na pozápasových rozhovorech přiznal: „I když jsme si to v závěru trochu zkomplikovali, za těch 60 minut si myslím, že jsme si zasloužili vyhrát.“

Bratrský souboj v duelu s Plzní přinesl Spartě dva body

Hokejová veřejnost v minulém kole zaznamenala jednu pozoruhodnou zvláštnost. V zápase Sparty a Plzně totiž vůbec poprvé v dějinách extraligy proti sobě nastoupili bratři pocházející z ciziny. Konkrétně šlo o švédské útočníky Erika Thorella hrajícího za Spartu a Gustafa Thorella oblékajícího dres s indiánem. Plzeňský Thorell gólový účet otevřel, sparťanský Thorell ho v prodloužení uzavřel. K dokonalosti oběma chyběl ještě třetí bratr Oscar Thorell, jenž je z nich nejstarší, ale působí ve Švédsku pouze v nižších hokejových soutěžích.

V oboustranně těžkém zápase padlo celkem sedm branek, kdy nejprve díky Gustafovi Thorellovi a Janu Schleissovi Plzeň vedla 2:0, pak ale Sparta v průběhu druhé a třetí třetiny srovnala zásluhou Adama Poláška a Romana Horáka. V závěru třetího dějství Sparta dokázala vývoj utkání otočit, když se trefil Michal Moravčík. To se již psala 52. minuta, ale plzeňský Schleiss všechny o dvě minuty později přesvědčil o tom, že se bude prodlužovat. A jak už bylo zmíněno, nejmladší ze švédských bratrů Eric Thorell zařídil bonusový druhý bod pro Pražany. Asistent trenéra Tomáš Hamara při hodnocení utkání připustil: „Do zápasu jsme vstoupili špatně a trošku lehkovážně. Dělali jsme zbytečné fauly, kterých bylo z naší strany hodně. Bohužel nám ani příliš nejdou oslabení, z nichž jsme inkasovali. Do druhé třetiny jsme vstoupili s drobnými změnami, zlepšili jsme pohyb, začali jsme být agresivnější a tlačili jsme se více do hry. Plzeň však byla na koni, takže to pro nás bylo těžké.“

Na Erica Thorella si musí dát pozor i Bruslaři, neboť tento hráč ve třech zápasech zařídil pět bodů (2+3). Lepší než on je pouze Filip Chlapík, jenž vsítil o jeden gól více a má na svém kontě bodů šest.

Sparta vyhlásila cíle nejvyšší

Takto před sezónou popsal ambice pražského celku sportovní ředitel Petr Ton, jenž tuto pozici zastává třetím rokem. Sparta podobně jako Boleslav bojuje v Lize mistrů a k tomu je bude v zimě čekat slavný turnaj o Spenglerův pohár ve Švýcarsku. Hlásají sice cíle nejvyšší, ale přesto se raději drží při zemi a neříkají, že tím myslí rovnou titul. I tak se Pražané počítají mezi favority domácí soutěže, a proto postavili na tuto sezónu tým se silným, širokým kádrem, přestože v létě převažovaly odchody nad příchody.

Dres s eskem na hrudi již neoblékají Lukáš Rousek, který odešel do NHL zkusit štěstí za Buffalo. Dva hráči odešli do KHL, jde o brankáře Matěje Machovského a útočníka Davida Tomáška. Lukáš Pech a Jan Pískáček zamířili na jih Čech, kde nyní oblékají dres Motoru. Obránce Jan Košťálek a útočník Robert Říčka se přesunuli pro změnu na východ do Pardubic, kterým pomohli ve 2. kole obrat Boleslav o body. Útočníci Matúš Sukeľ a Andrej Kudrna přešli na sever do Vervy Litvínov, Petr Kalina na severnější východ do Hradce Králové a Ondřej Němec se stěhoval až na Moravu do Zlína.

Posily sháněli Sparťané převážně v zahraničí, odkud přilákali zpět do Tipsport extraligy krajany a švédského útočníka Erika Thorella, o kterém už byla řeč. Toho přivedli ze švýcarského Zugu. Do extraligy se z Finska vrátili útočník Filip Chlapík, jenž je momentálně nejproduktivnějším hráčem Sparty, a obránce Michal Moravčík. Z americké AHL přišel útočník David Kaše. Tito navrátilci do české soutěže až jednoho oblékají sparťanský dres poprvé a představují vyzrálé mládí (24 až 26 let). Z české extraligy našla Sparta posily v obránci Ondřeji Miklišovi, který přišel z nedalekého Kladna, a z Budějovic putoval do Prahy útočník Zdeněk Doležal.

Zápas se Spartou bude pro Boleslav bezpochyby podobně náročný jako s Libercem, a to nejen vlivem těchto posil, ale i vlivem hráčů tvořících kostru pražského týmu. Proti Spartě může hrát její nerozehranost, neboť odehrála pouze tři zápasy, kdežto Mladá Boleslav pět, navíc ta je na vítězné vlně.

Sestavy z posledního utkání

BK Mladá Boleslav: Krošelj – Ševc (C), D. Moravec, Bernad (A), Jánošík (A), Fillman, Pýcha, Vacík – Šťastný, Adam Raška I, Kelemen – P. Kousal, O. Najman, O. Flynn – J. Dufek, Claireaux, Kotala – Jan Eberle, Bičevskis, Lunter.

HC Sparta Praha: Salák – Moravčík, Mikliš, Dvořák, Jandus, Polášek (A), Jeřábek – Sobotka, Horák, Řepík (C) – E. Thorell, Kaše, Chlapík – Buchtele, Vitouch, Forman (A) – Doležal, Zikmund, Prymula.