9. 11. 2014 | Vojtěch Drbohlav

Nejdůležitější je bodovat, ví útočník Michal Broš

M l. B o l. – Během reprezentační pauzy došlo i na rozhovor s asistentem kapitána Michalem Brošem (na snímku). Pro zkušeného útočníka je letošní sezona druhá v dresu Bruslařů. Čtvrtý nejproduktivnější hráč Mladé Boleslavi zhodnotil úvod sezony, zamyslel se i nad domácími neúspěchy či prohrami po nájezdech a následně prozradil, jak vypadají tréninky týmu v době, kdy se nehrají zápasy.

Michale, jaké máte pocity z úvodní čtvrtiny soutěže, která je za vámi?

Mám z toho rozpačité pocity. Na jednu stranu se nám sice podařilo získat body tam, kde bychom to ani nečekali, jenže oproti tomu jsme poztráceli body hlavně doma, kde jsem čekal, že budeme úspěšnější. Loni jsme ze ŠKOENERGO Arény udělali „nedobytnou pevnost“, ale letos je to přesně opačně. Jsem z toho tedy docela zklamaný, protože jsme mohli získat mnohem více bodů, než v tuto chvíli máme.

Sám jste zmínil to, že se vám doma nedaří. Je to podle vás tím, že máte smůlu?

Úspěch se vždy přikloní na stranu toho, kdo si za tím jde víc. Věřím na to, že štěstí přeje připraveným. Když dostanete gól v poslední minutě, tak na tom máte podíl vy i ten, který skóruje. Soupeř si za tím většinou jde, zatímco my se dopustíme chyby nebo jsme nekoncentrovaní. Vyloženě šťastných gólů moc nepadá, nemyslím si tedy, že jsme prohráli v poslední minutě díky tomu, že bychom měli smůlu. Spíše se tam vždy odehraje něco, co se v zápasech odehrává běžně ve třinácté, v pětadvacáté či v osmatřicáté minutě. Jen v té poslední minutě zápasu je to vždycky více vidět. Navíc nikdy nevíte, kdy se zápas láme. Někdy se může rozhodnout hned v prvním střídání či na začátku druhé třetiny. To jsou zlomové momenty, o kterých nikdo neví, kdy mohou přijít.

Hodně bodů jste ztratili také díky zápasům, které jste prohráli v jejich závěru. Například doma s Litvínovem jste dostali gól několik sekund před koncem a také jste prohráli několikrát po nájezdech. Čím to podle vás je?

Michal Broš
V letošní sezóně nasbíral zatím 10 bodů (5+5).

To se stává. Také nejsme jediný tým, kterému se to stává. Podívejte se třeba na Vítkovice, které s tím mají také problémy. Zápasy jsou o tom, že se rozhodují i v poslední minutě. Utkání má 60 minut a proto by se mělo odehrát naplno, protože i ona 60. minuta je součást zápasu. Škoda je podle mě těch nájezdů, které nám nevyšly. V konečném zúčtování je totiž každý bod dobrý. Zažil jsem už i případy, kdy jeden bod rozhodoval o osudu celé sezony. Po reprezentační pauze do toho musíme jít tedy naplno a snažit se urvat co nejvíce bodů.

Po nájezdech jste letos ještě ani jednou nevyhráli. V čem vidíte příčinu?

Já nemám rád, když se říká, že jsou nájezdy loterie. Podle mě je to hodně o šikovnosti nájezdníků a na druhé straně také o šikovnosti brankářů. Letos jsme protočili hodně střelců, ale bohužel nám to tam nepadá. Na trénincích to sice vypadá slušně, ale v zápasové atmosféře je to něco jiného.

Během reprezentační pauzy jste zakotvili na 12. místě, což je jedna příčka od barážové pozice. Je sice pravda, že bodová ztráta na vyšší pozice je malá, ale i přesto to není příliš lichotivé, co myslíte?

Od šestého do dvanáctého místa je rozdíl čtyř bodů. Stačí vyhrát dva zápasy a poskočíte nahoru. Na druhou stranu stačí dva prohrát a spadnete dolů. Takhle to ale bude. Liga je vyrovnaná a bude až do konce sezony. Nemá moc smysl koukat na tabulku, jestli jsme sedmí, devátí nebo dvanáctí. Hlavní je bodovat, protože každý bod je dobrý, a také se držet bodově na dosah s ostatními týmy, aby nějak neodskočily. Celky, které jsou teď na dně tabulky, půjdou totiž určitě výkonnostně nahoru.

Zatím máte na kontě 10 kanadských bodů (5+5). Jak hodnotíte sám sebe z osobního hlediska?

Z pohledu kanadských bodů už se nehodnotím (úsměv). Celkově už nemám žádná osobní hlediska, podle kterých bych sám sebe hodnotil. Od toho tady nejsem. Spíše se na to dívám z toho pohledu, že jsme jako tým dvanáctí, a tudíž bychom na tom mohli být lépe. Takhle hodnotím i sám sebe. Je potřeba dělat ještě víc. Náš tým má velké problémy zejména s hrou dozadu, díky čemuž dostáváme hodně gólů. Snažím se tedy spolu s celým týmem hrát z obrany, protože pokud budeme mít dobrou obranu, tak se nám budou lépe střílet i góly.

Jak vypadají během reprezentační pauzy vaše tréninky?

Mimo ledu se zaměřujeme i na posilovnu. Také trénujeme více taktické věci – přesilové hry, oslabení a další systémové věci.

Vynechal jste několik zápasů kvůli zdravotním problémům. Nyní už trénujete?

Do tréninku už jsem se normálně zapojil. Kluci začali ve středu a já jsem šel v úterý, abych si to vyzkoušel o den dříve. Po zdravotní stránce už jsem v pohodě.

Jak osobně trávíte reprezentační přestávku?

Program mám víceméně stejný jako vždycky. Ve čtvrtek jsme měli dvoufázový trénink, takže jsme tady strávili celý den – to nám vynahradilo zápasový režim.

Bavili jste se už v kabině o následujícím zápasu s Karlovými Vary (rozhovor byl pořízen v pátek 7. 11. - pozn. red.)?

Na toto téma jsme zatím nemluvili. Zatím stále ještě probíhá taková ta hrubá příprava. Myslím si, že zápasy začneme řešit až v novém týdnu.