31. 10. 2020 | Adéla Kvapilová

Nezastavitelný Polák a nedobytná oslabení. Jak se dařilo mládežníkům před pauzou?

M l. B o l. – Už jsou to tři týdny, kdy junioři a dorostenci odehráli svá poslední utkání. Nyní čekají na návrat, který je zatím v nedohlednu. Jak boleslavská mládež odstartovala ročník před nucenou přestávkou, která přišla s druhou vlnou šíření koronaviru? V čem kolísali a v čem naopak dominovali? Přečtěte si ve shrnutí níže.

Juniory zdobí kvalitní obrana a oslabení

Juniorská liga akademií, oproti ostatním soutěžím, začala již na počátku září. Bruslaři do nucené přestávky stihli odehrát celkem jedenáct utkání, během kterých nasbírali 19 bodů – za šest výher – Litvínov skolili 2:1 po prodloužení, 3:1 vyzráli nad Chomutovem, 2:1 předčili Olomouc, stejným skórem zdolali Hradec Králové a v posledním zápase se vytáhli 5:0 nad pražskou Slavii – a dvě prohry – po prodloužení 5:4 proti Kladnu a na nájezdy nestačili na Spartu 2:1. Bez bodového zisku odešli ve třech případech (1:4 podlehli Energii, 3:6 prohráli s Plzní a 3:4 nestačili na Vítkovice). Momentálně tak setrvávají na čtvrté pozici.

Během úvodních zápasů předváděli boleslavští mládežníci nestabilní výkony. Prohru střídala výhra a naopak. V domácích zápasech se jim podařilo najít správný klíč k úspěchu, avšak přišla nevynucená pauza. Mrzí mě, že teď přijde pauza, protože jsme se dostali do situace, kdy o sobě začínáme vědět, a myslím si, že je radost se na to dívat. Věřím, že to nezapomeneme,“ vyjádřil se po utkání se Slavií trenér akademiků Petr Haken.

Co říkají statistiky? Mladí Bruslaři se mohou pyšnit silnou obranou. Podle statistik v počtu střel vyslaných soupeřem drží s průměrem 27,09 na zápas první příčku. V celkovém součtu střel na branku soupeře jim za 378 vyslaných ran patří třetí místo, avšak je nutné podotknout, že oproti ostatním celkům mají odehráno více utkání. Průměr střel na svatyni soka je 34,6 na zápas, což je řadí až na počátek druhé poloviny tabulky.

Další prvenství vlastní v procentuálním počtu ubráněných oslabení. Bruslaři jako jediný celek v lize mají úspěšnost vyšší než 90 %, a to 91,89 %. Z 37 oslabení lovili kotouč ze sítě pouze třikrát, konkrétně z využití Kladna a Vítkovic. Na druhé straně k podtržení přesilových her nedochází, ty kolísají. Celkově si početní převahu Mladá Boleslav střihla 44 krát, avšak z proměnění se radovala pouze v sedmi případech. Procentuální využití početní výhody je tak 15,91 %, čímž boleslavským juniorům patří v této disciplíně až 17. pozice.

Nejproduktivnější hráči:

Jan Závora – 9 bodů (4+5), 11 zápasů

Jan Půček – 8 bodů (2+6), 10 zápasů

Oskar Haas – 7 bodů (4+3) ,11 zápasů

Martin Snášel – 7 bodů (3+4), 11 zápasů

Gólmani:

Oliver Šatný bránil boleslavskou svatyni v devíti zápasech, z nichž pětkrát zaznamenal výhru. Jeho celkový čas strávený na ledě je 553 minut, čímž mu patří první místo v této disciplíně. S počtem zásahů 249 se řadí na pátou příčku a s 92,22% úspěšností zákroků mu náleží osmá pozice.

Zbylé dva duely hájil klec Bruslařů Tadeáš Zeithaml. Nejprve nastoupil proti karlovarské Energii, kde Mladá Boleslav utrpěla porážku, avšak druhé příležitosti se chopil na výbornou, když nepustil za sebe ani jednu ránu pražské Slavie. Na ledě strávil celkem 120 minut a jeho úspěšnost zákroků čítá 90,48 %.

Dorost na vítězné vlně, statistikám vládne Polák

Dorostenecká extraliga odstartovala zhruba v polovině září. Boleslavští dorostenci za necelý měsíc odehráli šest zápasů, během kterých ukořistili 14 bodů. Z vítězství se radovali mladí Bruslaři hned pětkrát – doma rozstříleli PZ Kladno 7:0, v Litvínově dokonali převrat po prodloužení na 4:3, ovládli přestřelku s Chomutovem 8:5, zvítězili v regionálním derby s Libercem 4:2 a tříbodový zisk zaznamenali i zápase proti pražské Hvězdě, jež porazili 2:5. Jediný duel, který nedokázali mladí Bruslaři přetavit v bodový zisk, byl souboj s Karlovými Vary, kterým podlehli 2:5. Bruslaři přečkávají přestávku těsně pod vrcholem na druhé příčce skupiny Západ.

Dorostenci, na rozdíl od nejstarších mládežníků, předvádí vyrovnanou hru, kterou zdobí i úspěšnost střelby. V šesti zápasech vyslali 206 střel na gólmana soupeře a s úspěšností střelby 14,6 % se řadí na druhou pozici ve skupině za liberecké Bílé Tygry. Mladším Bruslařům se zatím daří přesilové hry, podle statistik proměnili skoro každou čtvrtou. Jejich konání podtrhuje i úspěšnost v oslabení. Z 23 početních nevýhod inkasovali pouze dvakrát, čímž, stejně jako starší kategorie, pokořili 90% úspěšnost, přesně 91,3 %.

Boleslavští dorostenci mají v týmu tahouna. Vojtěch Polák vévodí kanadskému bodování nejen ve skupině Západ, ale i v celé soutěži. Na kontě má 11 gólů a 8 asistencí, což značí v průměru více jak tři body na zápas. „Já sám nevím, kde se to ve mně vzalo. Všechno se to nějak spojilo do sebe a rozstřílel jsem se. Velký podíl na tom mají i ranní dovednostní tréninky s panem Vrbatou a panem Nedorostem. Trénujeme krytí kotouče, střelbu, zakončení, bruslení... Všechno,“ řekl v rozhovoru pro hokej.cz boleslavský útočník. V uplynulém ročníku si odškrtl premiéru u juniorů, letos za ně nastoupil pětkrát. Dohromady nasbíral 4 body za tři trefy a jednu nahrávku.

Vojtěch Polák – 19 bodů (11+8), 6 zápasů

Jakub Vítek – 6 bodů (5+1), 6 zápasů

Jakub Hruška – 5 bodů (2+3), 6 zápasů

Tadeáš Tůma – 5 bodů (1+4), 6 zápasů

Gólmani:

Do pěti utkání zasáhl Jakub Král, jenž si zapsal čtyři výhry, prohru a jedno čisté konto. Ve hře strávil dohromady 304 minut, během kterých zaznamenal 88,72% úspěšnost.

Jeden z duelů měl v režii Daniel Forst. Mladší z brankářské dvojice naskočil do posledního zápasu proti celku z Prahy, ve kterém dvakrát inkasoval. Po tomto střetnutí mu náleží 90,91% úspěšnost.

Odpověď na otázku, kdy dojde k obnovení soutěží, je stále nejasná. Nezbývá nic jiného než čekat.