27. 9. 2021 | Tomáš Taybner

Sváteční odpoledne s hokejem, Boleslav hostí předposlední Litvínov

M l. B o l. – V pátek porazili Vítkovice a v neděli deklasovali Motor. Bruslaři se v posledním záříjovém víkendu podruhé v letošní sezóně vyhoupli do čela tabulky. Už v úterý, kdy se jim postaví Litvínov, budou Boleslavští bojovat o setrvání na prvním místě. Severočeši brali v prvním zápase letošního ročníku tři body ve Zlíně, jenže s každým dalším duelem jejich bodová produkce klesá. Budou Bruslaři i nadále vést tabulku nebo se Litvínovu podaří ukončit výsledkové trápení? To se dozvíme v úterý 28. září na ledě ŠKOENERGO Arény. Utkání začíná v 16:00 a pokud si nenajdete cestu na zimní stadion, můžete se vše důležité dozvědět v textovém přenosu zde.

Pýcha si při návratu do Českých Budějovic připsal dva body

Téměř vyprodaná Budvar Aréna se hned v úvodu zápasu dočkala přesilové hry, jenže k nelibosti fanoušků po vyloučení domácího forvarda Beránka. Ten se na trestné lavici moc neohřál, neboť po 39 sekundách Jakub Kotala tečoval nahození Pýchy a gólman Motoru poprvé lovil kotouč ze své sítě. O tři minuty později udeřili Bruslaři podruhé, když Eberle v oslabení dojel vyhozený kotouč a předložil jej Pavlu Kousalovi, který si s Hrachovinou poradil. Ve druhé periodě Mladá Boleslav odskočila do vedení 3:0, když se trefil Maris Bičevskis. Domácí diváci se radovali po gólu Milana Gulaše, jehož přihrávka z pravého kruhu se odrazila od Ševce a skončila v brance. Bruslaři si třígólové vedení vzali zpět v čase 36:41, kdy po přihrávce Kousala skóroval Ondřej Najman. Hrachovinu pro třetí dějství nahradil v brance Strmeň, který v 52. druhé minutě nedokázal zasáhnout proti střele Jana Dufka z vrcholku levého kruhu. Konečný stav utkání v přesilovce určila střela Pavla Pýchy z modré čáry. "Povedl se nám vstup do utkání, měli jsme lepší pohyb než v předcházejících utkáních venku. Ve druhé třetině jsme se dostali pod tlak, ale klíčové bylo, že jsme inkasovali jen jeden gól. Navíc se nám povedlo odjet a dát čtvrtou branku. Ve třetí třetině už jsme byli zodpovědnější a dotáhli zápas do vítězného konce," věděl po utkání Radim Rulík.

Litvínovské trápení se prohloubilo po prohře s Indiány

Chemici měli v neděli za cíl napravit poslední domácí neúspěch v zápase s Pardubicemi, kde dobře rozehrané utkání pohřbila druhá perioda a šest gólů Východočechů. Verva tentokrát nezačala dobře, když skóre otevřel v 8. minutě Martins Dzierkals. Na lotyšského forvarda o 4 minuty později navázal Matyáš Kantner, který na sebe vzal zodpovědnost při přečíslení dva na jednoho. Litvínov snížil v čase 15:38 gólem Marka Hrbase, jenž se prosadil poprvé po přesunu z Mladé Boleslavi. Plzeň si dvoubrankové vedení vzala zpět v 18. minutě a znovu to byl Martins Dzierkals. Tentokrát se šikovný lotyšský útočník prosadil příklepem z levého kruhu. Už za 54 sekund se však stadiónem opět rozezněla hymna Litvínova, která doprovází každý vstřelený gól Vervy. Zdráhalův pas od mantinelu se proměnil v nechytatelnou bombu Aarona Irvinga, jenž z pravého kruhu překonal Furcha. Ve druhé dvacetiminutovce se gólové hody uklidnily, ale po startu třetího dějství už se skóre měnilo. Škodovka totiž navýšila vedení, když se trefil Jan Schleiss. Poslední branku zařídil Ludwig Blomstrand, který zužitkoval přihrávku Dzierkalse. "Začali jsme dobře, ale víceméně první třetina byla jen v režii Plzně. Dali jsme jim hodně prostoru, nedostupovali jsme hráče, všechny souboje jsme prohrávali a z toho vznikal obrovský chaos uvnitř našeho pásma. Do druhé třetiny jsme nastoupili tak, jak jsme chtěli do startu utkání. Nějaký sedm minut jsme měli tlak, bohužel jsme z něho nic nevytěžili. Čtvrtý gól Plzně nás srazil a z naší strany to pak byla už křeč," smutnil po utkání Vladimír Országh.

Litvínov se v úvodu sezóny trápí

Chemici v přípravě na novou sezónu odehráli šest utkání. Ve třech případech si Severočeši připsali výhru a shodou okolností první z nich přišla 10. srpna na ledě ŠKOENERGO Arény. "V nové sezóně se chceme posunout do vyšších pater tabulky. Během léta jsme dobře doplnili kádr a tak věřím, že dokážeme loňské umístění ještě vylepšit," popisoval sezónní cíle klubu generální ředitel Pavel Hynek. Vstup do nového ročníku se Vervě povedl, neboť ze Zlína přivezla tři body a doma dokázala v nájezdech s Libercem vybojovat body dva. Následoval duel v Třinci, kde Litvínov ještě v 39. minutě vedl 3:1, jenže Oceláři dorovnali skóre a v prodloužení rozhodl Martin Růžička. Sestupnou tendenci ve sběru bodů potvrdila Cheza na ledě v Chomutově, kde nestačila na nováčka z Kladna. Z posledních tří duelů už žlutočerní nedokázali urvat ani jeden bod, když s Dynamem vyhořeli ve druhé třetině a v O2 Aréně po bojovném výkonu padli 4:6. "Kluci bojovali, ale v zápase bylo spoustu individuálních a taktických chyb. Stále jsme něco doháněli. Srazili nás branky, které jsme inkasovali hned na začátku nebo na konci třetin. Klukům slouží ke cti, že bojovali až do konce utkání, ale stále je to málo," hodnotil zápas se Spartou Vladimír Országh.

Bodovou produktivitu táhnou forvardi Richard Jarůšek a Patrik Zdráhal, oba drží průměr bodu zápas. Posledním přídavkem do kádru Vervy se stal forvard Giorgio Estephan, který zatím posbíral 3 góly a stejný počet asistencí. Litvínov se může i letos opírat o nestárnoucí dvojici Lukeš-Hübl, která tvoří společně s Tomášem Pospíšilem zkušenou první útočnou letku. Důležitým článkem Chezy v ofenzivě je bezpochyby Petr Straka, jenž patří mezi nejlepší hráče pro hru v oslabení. Severočeši disponují ofenzivně laděnou obranou, kde vyčnívá zejména Aaron Irving. Zkušenosti v zadních řadách Litvínovu nechybí, což dokazují Marek Hrbas a Matěj Stříteský. V druhé extraligové sezóně stále více vidět Uvis Janis Balinskis, který zároveň sbírá starty i za reprezentaci Lotyšska. Otazníkem může být brankářská dvojice, protože Denis Godla se v začátku sezóny nepotkává s formou, kterou kdysi udivoval na Kladně či v loňské sezóně. Slovenský gólman stál v brance při vítězství nad Zlínem i Libercem, ale v dalších třech zápasech obdržel 10 branek a utkání s Dynamem nedochytal. Vystřídán byl Šimonem Zajíčkem, jenž v loňské sezóně výrazněji nakoukl do extraligy, když se do branky postavil v 9 zápasech. V letošním ročníku dvacetiletý gólman dochytával střetnutí s Pardubicemi, do rozhodnutí v prodloužení čapal v Třinci a naposledy se představil na Spartě.

Sestavy z posledního utkání

BK Mladá Boleslav: Růžička (Krošelj) – Pýcha, Ševc "C", Moravec, Pláněk "A", Bernad, Fillman, Vacík – Kelemen, Raška, Šťastný – Lunter, Najman, Kousal – Kotala, Claireaux, Dufek – Eberle, Bičevskis, Stránský "A".

HC VERVA Litvínov: Godla (Zajíček) – Irving, Hrbas, Stříteský, Balinskis, Zeman, Demel, Baláž – Lukeš "A", Hübl "C", Pospíšil – Zdráhal, Estephan, Kudrna – Jarůšek, Jícha, Straka "A" – Helt, Jurčík, Stehlík.