M l. B o l. – Představitelé mladoboleslavské mládeže se ve středu 12. června v podvečer sešli v kulturním domě se všemi rodiči, kteří o toto setkání projevili zájem. Sportovní ředitel Radim Vrbata, sportovní manažer mládeže Petr Haken a dva zástupci výkonného výboru Martin Schulz a David Hart téměř hodinu představovali nový pohled na zdejší mládežnický hokej a reagovali na dotazy přítomných rodičů.
Tento článek si dává za cíl bodově shrnout témata tohoto setkání především pro ty rodiče, kteří se setkání nemohli zúčastnit:
Užší propojení A týmu a mládeže, rozdíly v přístupu k lednímu hokeji v rámci Akademie ČSLH a v rámci Sportovních tříd
Ročníky juniorů, dorostu a deváté třídy (ačkoliv devátá třídy do Akademie technicky nespadá, Bruslařský klub si ji tam zařadil organizačně) spolupracují s trenéry A týmu. U těchto kategorií začíná pomalu (se vzestupnou tendencí) příprava na profesionální hokej. V rámci Sportovních tříd je zásadní především jedna věc – aby hokej děti bavil, aby si k němu vytvořily vztah a aby na zimní stadion chodily rády.
Výchova hráče-člověka
Prioritou je sportovní rozvoj, posun každého konkrétního hráče. Vedle toho cílem BK Mladá Boleslav není jen trénovat a učit hokej. Bruslaři chtějí pomoct dětem nejen na jejich hokejové cestě, ale také té životní. Je snaha o výchovu člověka, kterému bude – i přes případný neúspěch v profesionálním hokeji – přirozené v životě sportovat a žít zdravě. Který bude pozitivně motivovaný, silný, odolný a odhodlaný překonávat překážky.
Výsledky až na druhém místě
„Vyhrát mistrovství republiky v žákovské kategorii pátých tříd je sice fajn, pokud by to ale mělo znamenat, že tým celou dobu hraje jen na pár lidí, vyhazuje puky přes plexiskla a zápasy vyhrává ve stylu 1:0, je to spíš smutné,“ říká sportovní ředitel Vrbata. „Nechci, aby to někdo chápal, že výsledky zápasů pro nás nejsou důležité. Jsou, ale u mládeže prostě ne za každou cenu. Chceme chytré a vynalézavé děti, které se nebojí hrát a řešit situace v utkání hokejově. Jde o to, že i skvělý hokejista udělá chybu. Mnohem důležitější je ale to, co přijde po ní – jestli se z ní poučí. A kdy jindy to zkoušet, než právě v mládeži.“
Partnerství a vztah s rodiči
Pro správné fungování celého systému mládeže je zcela zásadní, aby se na něm správným způsobem podíleli i rodiče. Trenéři všech kategorií jsou samozřejmě připraveni poskytovat informace, je nutné ale zároveň respektovat jejich rozhodnutí. „Je naprosto normální, že jako rodič se zajímám. Je to moje dítě a chci informace. Na druhou stranu to musí být ve zdravé míře, všem by nám mělo jít o dobro každého dítěte,“ říká Radim Vrbata. „Diskuse na téma, proč můj kluk odehrál o dvě minuty méně, než jeho spoluhráč, nikam nepovedou.“