7. 2. 2021 | Vojtěch Tůma

Bojovné utkání s Libercem rozhodlo prodloužení, Bruslaři berou bod

44., neděle 7. 2. 2021
Ml. Boleslav - Liberec MBL - LIB
M l . B o l . - Soupeřova nemohoucnost v zakončení a vynikající Jan Růžička. Jen díky těmto dvěma faktorům udrželi mladoboleslavští hokejisté po první třetině utkání s Libercem bezbrankový stav. Po přestávce se hra vyrovnala, góly ale padaly až v závěrečném dějství. Oběma týmům zafungovaly přesilovky. Hosty poslal do vedení Musil, o vyrovnání se postaral Šťastný. O majiteli bonusového bodu muselo rozhodnout prodloužení, v němž Bílým Tygrům vystřelil vítězství Jelínek.
Ml. Boleslav: Růžička – Allen, Ševc (C), Bernad, Dlapa, Moravec, Šidlík – Kotala, Zbořil (A), Šťastný – Cienciala, Claireaux, Jääskeläinen – Flynn, Najman, Kousal – Strnad, Bičevskis, Stránský
Liberec: Kváča – Vitásek, Knot, Rosandič, Kolmann, Derner, Hanousek – Birner (A), Bulíř, Lenc – Najman, Gríger, Musil – Vlach, Jelínek (C), Rychlovský – Špaček, Šír, Průžek
Branky a nahrávky: 56. Šťastný (Ševc, Zbořil) – 49. Musil (Knot, Birner), 62. Jelínek (Bulíř, Vitásek). Rozhodčí: Hodek, Mrkva – Lederer, Lhotský. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: hráno bez diváků. Střely na branku: 22:28. Zblokované střely: 13:11. Hity: 15:20. Vhazování: 30:41. Průběh utkání: 0:1, 1:1 – 1:2.

Příležitost posunout bezbrankové skóre dostali jako první hosté, když na trestnou lavici zamířil Stránský. Přesilovka Bílých Tygrů ale trvala pouze osmadvacet vteřin, podrážením se provinil Knot. Po návratu obou hráčů na led si převahu vypracoval Liberec. Růžička se nejprve stihl přesunout proti dorážce Adama Najmana, o chvíli později jej ranou od modré čáry prověřil Derner. Bruslařům vázla rozehrávka z obranného pásma, což vyústilo v několik zakázaných uvolnění. Naopak Severočeši pokračovali v aktivní hře. V desáté minutě si zpoza branky vybruslil Musil a trefil Růžičkův beton, Bulíř zamířil nad horní tyč.

Problémy znamenala i další Dernerova rána. Boleslavskému gólmanovi vypadl puk z lapačky, v modrém půlkruhu se ale nejrychleji ze všech zorientoval Moravec. Největší šanci první třetiny měl na starosti Lenc, po jehož prudké střele z mezikruží zazvonila branková konstrukce. Domácí si pořádnou možnost schovali až do sedmnácté minuty, přečíslení tří proti dvěma zakončil Zbořil jen do připraveného Kváči. V závěru se ještě marně snažil prosadit kličkující Rosandič. Nerozhodný stav o poznání více vyhovoval domácím, kteří v prvním dějství tahali za kratší konec.

Ihned po návratu z kabin se sám před libereckou svatyní objevil Strnad, ale kotouč za čáru neprostrkal. Následovala další, ani tentokráte kompletní přesilovka Bílých Tygrů, během níž dvakrát nebezpečně pálil Radan Lenc. Růžička držel ospalou Boleslav skvělými zákroky, ve třiadvacáté minutě zlikvidoval také samostatný únik Dávida Grígera. Nedlouho poté si hru v početní převaze vyzkoušeli i domácí hokejisté, Kváčovu pozornost ale prověřil pouze Allen. Živo bylo spíše na druhé straně kluziště, když Birner ve stoprocentní tutovce neprostřelil bleskově se přemisťujícího Růžičku.

Středočeši se postupem času začali k ohrožení soupeřovy branky dostávat častěji. V jednatřicáté minutě pálil mezi kruhy osamoceny Jääskeläinen, ale Kváča puk bez problému schoval ve výstroji. A stejně sebevědomě si poradil také s následným pokusem Ondřeje Najmana. Liberecký gólman měl v závěrečné pasáži druhé dvacetiminutovky více práce než jeho protějšek Růžička. V další přesilové hře musel proti Jääskeläinenovi vytasit připravenou lapačku, nedlouho poté kotouč těsně vedle tyče tečoval mezi kruhy operující Maris Bičevskis.

Ve dvaačtyřicáté minutě se středním pásmem šikovně proháčkoval Jaroslav Vlach, jehož táhlá rána minula boleslavskou branku. Jinak se hrálo bez výraznějších možností. Kváča byl bez práce a Růžička musel řešit pouze dorážku z hole Adama Najmana. Sedmačtyřicátá minuta přinesla Ševcovu ztrátu za brankou a následnou ránu Jiřího Průžka, které moc nescházelo. V čase 49:41 už se skóre pohnulo, hosté se ujali vedení díky využité přesilovce. Knotovu dělovku vyrazil Růžička pouze k Adamu Musilovi, který zametl puk do odkryté branky.

Bruslaři se snažili o okamžitou odpověď. Z druhé vlny si najíždějící Šťastný zamířil po Zbořilově pasu kousek nad horní tyč, podobně dopadl nedlouho poté i Jakub Strnad. Příležitost k navýšení náskoku měli Bílí Tygři v další přesilovce, Růžička ale vychytal Lence a také Knota. V čase 55:11 se Bruslařům podařilo srovnat, o gól se postarala první přesilovková formace. Ševcův pokus odrazil jeden z blokujících obránců pouze k Davidu Šťastnému, proti jehož ráně už se Kváča nestihl přemístit – 1:1. A protože už se před třetí sirénou nikdo neprosadil, dospěl zápas do prodloužení.

Hned v jeho úvodu se do samostatného úniku propracoval Joona Jääskeläinen, ale Kváča vytáhl v klíčový moment famózní zákrok lapačkou. Neproměněná šance musela finského útočníka mrzet, nedlouho poté totiž Liberec vstřelil vítězný gól. Bulíř připravil tutovku Petru Jelínkovi, který se z pravého kruhu nezmýlil - 1:2.

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): Viděli jsme bojovné utkání. V první třetině byl Liberec trochu živější, podle mě bylo znát, že měl o den delší odpočinek než my. Po přestávce se hra srovnala, ve třetí třetině šel soupeř do vedení po gólu v přesilovce. Jsme moc rádi, že i my jsme ji dokázali využít a dostali se zpátky do zápasu. Bylo to opravdu těsné. Stav 1:1 po základní hrací době odpovídal dění na ledě, zásluhu na tom měli oba gólmani, kteří byli výborní. V prodloužení jsme se špatně rozestavili na buly, špatně to vyhodnotili a nabídli soupeři přečíslení, které proměnil.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): Za vítězství jsme rádi. Myslím si, že jsme předvedli velmi dobrý výkon. Po celou dobu jsme byli kompaktní a disciplinovaní, co se systému hry týče. Domácí sice měli dvě šance v prodloužení, ale nebojím se říct, že jsme vyhráli zaslouženě. Oba brankáři podali dobrý výkon, ale nemyslím si, že by zápas byl vyloženě o nich. Zase tolik tutovek k vidění nebylo. Spíš jsem to viděl jako souboj dvou vyrovnaných týmů s dobrými defenzivami.