19. 3. 2016 | Zdena Bobková

Boleslav doma bere i druhý bod, mečbol v nájezdech trefil Klepiš

ČF4, sobota 19. 3. 2016
Ml. Boleslav - Hr. Králové MBL - MHK
M l. B o l. – Začátek zápasu měl obvyklý scénář. Boleslav se dostala do bleskurychlého vedení už po 48 vteřinách hry zásluhou Klimenty. V první třetině přidal ještě trefu Lenc a z kraje druhé třetiny ještě navrátilec Urban. Jenže poté začal úřadovat Mountfield, který právě především zásluhou druhé třetiny přestřílel Boleslav. Snížit se podařilo Červenému a Kudrnovi a ve dvojnásobné přesilovce vyrovnával Bednář. Infarktová – tak by se dala jednoduše popsat třetí třetina. Spousta větších i malých šancí na obou stranách a boj o každý milimetr. Necelých sedm minut před koncem se dokázal prosadit Pacovský a čekal se obrovský tlak Hradeckých, ten přišel záhy, jen 90 vteřin poté vyrovnával na 4:4 Frühauf. Zápas tak dospěl do prodloužení, v něm se ale nerozhodlo a tak podruhé v sérii rozhodovaly samostatné nájezdy. V nich se tentokrát jako jediný trefil Klepiš a rozhodl o tom, že stav čtvrtfinálové série mezi Boleslaví a Mountfieldem je 3:1!
Ml. Boleslav: Rittich – Stříteský, Voráček, Trončinský (A), Rýgl, Robar, Kučný, Ovčačík – Klimenta (C), Klepiš, Lenc – Jarůšek, Urban, Pacovský – Hyka, Musil, Pabiška – Látal, Bárta, Ďurač
Hr. Králové: Kacetl – Vydarený (C), Pláněk, Pavlas, Dietz, Frühauf, Čáp, Vašíček – Dej, Mertl, Bednář (A) – Červený, Ihnačák, Honejsek – Šimánek (A), Kukumberg, Kudrna – Courchaine, Vantuch, Miškář
Branky a nahrávky: 1. Klimenta (Urban), 9. Lenc (Trončinský, Urban), 22. Urban (Lenc, Pacovský), 54. Pacovský (Urban, Jarůšek), rozh. náj. Klepiš – 25. Červený (Ihnačák, Čáp), 35. Kudrna (Mertl, Šimánek), 39. Bednář (Pavlas, Dietz), 55. Frühauf (Mertl, Šimánek). Rozhodčí: Hodek, Polák – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 200. Střely na branku: 33:40. Zblokované střely: 10:10. Hity: 14:10. Vhazování: 41:51. Průběh utkání: 3:0, 3:3, 4:3, 4:4 - 5:4.

Jak jsme v této sérii zvyklí, i v sobotu padl velice rychlý gól. Tomáš Klimenta se nejprve dostal do úniku, ale to nevyšlo. Počkal si ale v pásmu na Tomáše Urbana, který mu parádně namazal, boleslavský kapitán si sjel před bránu a nikým neatakován zavěsil pod víko. Na celou akci přitom domácím stačilo 48 vteřin! Hradečtí ale zahrozili v zápětí, kdy se ve dvou šancích ocitl Tomáš Mertl, který překvapil Ritticha. V páté minutě se do útoku dostal Látal, který pálil z otočky. Hra se přelévala nahoru – dolů, Vantuch při protiútoku přelomil hůl. V hradecké hře bylo ze začátku až příliš nepřesností, kdežto Boleslav byla dravější. V pěkné šanci se objevil opět Klimenta, tentokrát to ale odnesla boční síťka. Prakticky ihned poté následovala šance dva na jednoho v podání Klepiše a Jarůška a atmosféra v hale jen gradovala. Střelecky se prezentoval rovněž Hradec, Červného střela ale nepatřila k těm povedeným a postrádala tvrdost.

Boleslavští se více drželi na puku a nepouštěli hosty do pásma. To gradovalo až faulem hradeckého Pláňka, který putoval na trestnou za podražení. Boleslav hozenou rukavici zužitkovala beze zbytku za 72 vteřin! Trončinský vypálil od modré kotouč na Kacetla, ten z něj vypadl. Před bránou ale číhal pohotový Radan Lenc, který prohodil Kacetlovi puk k tyči. Po gólu Boleslavi následovalo vyloučení Jarůška. Hradec byl ve své přesilovce nepříjemný, ale neskóroval. Čápova štiplavá střela prošla jen kousíček od Rittichovy brány. Hosté ale chybovali v rozehrávce a do úniku se dostal Musil, Kacetl proti němu povyjel a kotouč rozehrál na Vydareného, který s ním upaloval zpět. Jarůška na trestné vystřídal hradecký Bednář. Domácí sice dlouho tlačili, ale větší šanci měli právě hosté, konkrétně Jiří Vašíček, který z mezikruží zamířil mezi Rittichovy betony, domácí gólman opět podržel.

Následovala další přesilovka pro domácí, ale i tam přes tlak Boleslavi hrozil právě Hradec, konkrétně Šimánek, kterému Rittich v zakončení sáhl do střely. Za domácí byl ve výraznější šanci Pacovský. Po skončení Boleslav využila svůj tlak, ale Musilovu střelu Kacetl hlavičkou zlikvidoval. Následovala akce dva na jednoho, poslední přihrávku mezi Musilem a Lencem ale pokazil hostující obránce, v následné mele ještě dotíral Pabiška, ale puk za Kacetla nedostal. Boleslav ještě v závěru hrála přesilovku, Klepiš pálil ihned po buly, Kacetl raději přikryl kotouč. Po Trončinského chybné rozehrávce se v šanci ocitl Dej, ale proti jeho pokusu Rittich hbitě vytasil lapačku. V závěru ještě zahrozil Mertl, který tam startoval. Hradecký útočník vzal vše na sebe, ale Ritticha nepřekvapil ani z následného objetí branky. Pár vteřin před koncem byl vyloučen Lenc za napadení, po buly ihned pálil Frühauf, domácí ale vzápětí vyhodili. V poslední vteřině se ještě o střelu pokusil Courchaine, ale Rittich jí i s notnou dávkou štěstí vyrazil.

Hosté si do druhé třetiny přenesli tlak i přesilovou hru. Bylo vidět, že úkol je jasný – dát bezpodmínečně gól. A činili se řádně. Tvrdě nadvakrát vystřelil Aleš Pavlas, který dokonce trefil tyč boleslavské brány. Po vypršení přesilovky ale hostím ujeli Urban s Lencem, druhý jmenovaný perfektně podržel kotouč a před bránou nahrál na Tomáše Urbana, který propálil Kacetla. Pabiška byl poté vyloučen za podražení a Hradec zakotvil v útočné třetině. Dělovka Jaroslava Kudrny udělala paseku na mantinelu, ne však v bráně domácích. Pěkný ťukec předvedli Kukumberg s Dejem, ale Rittich se vyšachovat nedal. Už už se zdálo, že se domácí opět v pohodě ubrání, ale čtyři vteřiny před návratem Pabišky na led udeřil Rudolf Červený, který stál nejblíž změti těl v brankovišti a poslal kotouč mírně rozhozenému Rittichovi mezi jeho betony. Ve velké šanci se poté ocitl Pabiška, který nezachytil puk, i když před ním zívala otevřená brána.

Hradec poté zamířil do čtyř, ale domácí ve své přesilovce nebyli důrazní, zato Hradečtí obětavě bránili. Pavlas se poté jal bránit prostor před Kacetlem, ale tam byl zasažen vysokou holí Radana Lence, který putoval na trestnou na 2+2 minuty. Boleslavští při hře čtyři na čtyři více šetřily síly, jelikož poté následovala poměrně dlouhá početní výhoda hostí. V ní tvrdě ale nepřesně pálil Dietz. Poté zahrozil Šimánek z brejku, který před Rittichem stáhl kotouč a chtěl ho protlačit u tyče, tam ale nebyla skulinka. Domácí po několika šancích Mountfieldu více hlídali pásmo a vyhazovali kotouče na Kacetla. Šest vteřin před koncem přesilovky mohl trefit snížení Courchaine, který mířil do horního růžku, ale Rittich vykopl beton a puk se od něj dorazil nad bránu. Domácí dovolili prokličkovat se do pásma Jiřímu Šimánkovi, který vymíchal Ritticha, v rozhodující moment ale nezdvihl kotouč.

Do pásma se jako vítr přihnal Ctirad Ovčačík, jeho dělovku od modré Kacetl tak tak srazil nad. Jeho druhý pokus od modré opět hostující gólman vyrazil a dorážet se pokusil Klepiš, ale Kacetl kotouč schoval pod rukavicí. Na druhé straně se v poměrně nenápadné akci ocitli Hradečtí. Jaroslav Kudrna si dokázal zpracovat nahrávku od Šimánka a procpal kotouč kolem levé tyče za Ritticha. Hosté poté faulovali ujíždějícího Hyku, Trončinského pokus pak vyrazil Kacetl ramenem. Na druhé straně se do úniku dostal Šimánek, proti Klepišovi zasekl kotouč, ale nevystřelil. Pacovský pak podrazil v útočném pásmu Frühaufa a putoval na trestnou. Zanedlouho za ním pak zamířil Voráček. Hradec tak skládal reparát z dvojnásobné přesilovky. Pavlas pálil z levého horního rohu, nedlouho po něm u levé tyče číhal Kudrna, Rittich se proti jeho střele parádně přemístil. Pavlas ihned po buly mířil na Vantucha, Rittich opět bezchybný. Mountfield ale přesto reparát složil na výbornou, Jaroslav Bednář poslal svou střelu pod víko Rittichovy brány a už to bylo jen o gól. Snažili se i domácí, ale Musil při objíždění Kacetlovy brány podrazil hostujícího gólmana a putoval na trestnou. Dvacet vteřin z druhé hradecké přesilovky 5 na 3 ale Boleslav ubránila a do třetí třetiny se přeneslo „pouhých“ 46 vteřin pouze té klasické.

Třetí třetina začala jako velký uragán na ledě. Hosté si tlak přenesli i do třetí třetiny a byli aktivní, Pavlas dobře kombinoval na modré, ale na střelu to nebylo. Domácí se dokázali ubránit a už tu byl zpátky Pavel Musil, který byl v posledním okamžiku svého výpadu zahákován a nařízeno bylo trestné střílení, k němuž se postavil Tomáš Hyka. Jeho blafák však Kacetl zbrzdil a kotouč se zastavil na červené brankové čáře a neprošel! Minutku poté se v akci ocitl Klepiš s Klimentou, kteří ujížděli ve dvou proti jednomu hradeckému hráči. Klimenta však nedokázal zakončit do odkryté části Kacetlovy klece.

Po infarktovém startu se hra trochu uklidnila, hrálo se ale stále nahoru dolů, jen už to nebyly takové vyšponované akce jako na jejím počátku. Spíše se zdálo, že oba celky stáhly hru a více se bránilo. Klepiš zavezl kotouč a Lenc mohl z mezikruží střílet, jenže Ihnačák se mu položil do střely. Klidné a nudné vody třetí třetiny rozčíslo mladé duo Musil – Hyka, kteří se poměrně snadno, ale hlavně rychle dostali až před Kacetla, hradecký strážce svou klec ale i proti nim uhájil. Ve slibné šanci se poté ocitl u tyčky Šimánek, následná střela Mertla z mezikruží byla rovněž nebezpečná. O to větším překvapením pak byla poměrně nenápadná šance, ze které se dokázal prosadit Dominik Pacovský, který tváří v tvář propálil Kacetla. Zdravě naštvaný Mountfield ale udeřil záhy. Peter Frühauf měl nikým nepokrytý dost prostoru na to zamířit a svou střelou zápěstím vymetl oba růžky Rittichovy brány. Mountfield jak kdyby šetřil síly do závěrečných minut, najednou byl všude, kdežto u domácího celku byla mírně znát únava. Dej fauloval vysokou holí a v přesilovce mohl rozhodnout Hyka, jenže u tyče puk do brány neprocedil. Musil pak před bránou hledal Klimentu, ale ten na kotouč nedosáhl.

Do prodloužení si sice Boleslav přenesla přesilovku, ale více jak minutovou převahu na ledě nevyužila. Hosté byli poté více aktivní, Honejsek našel vyražený kotouč a pálil, zanedlouho po něm i Dej a Rittich stěží vyrážel. Následnou přesilovku měli domácí neskutečný počet tutovek, Kacetl mohl jen děkovat někomu nad ním, že kotouč do brány neprošel. Asi v největší šanci byl Tomáš Urban, který trefil břevno Kacetlovy brány a kotouč se odrazil jen do brankoviště. Boleslav to chtěla víc a drtila Mountfield, který se prakticky nehnul z obrany. Možnost přesilové hry dostali i hosté, Boleslavští je ale do výraznějších šancí nepouštěli a ubránili se. Velmi blízko gólu byl poté hradecký Bednář, jehož střela jen těsně minula domácí klec. Už ke konci prodloužení mohl trefit Trončinský, ale puk jen pár centimetrů prošel kolem pravé tyče Kacetlovy brány. Poté byl v obrovské šanci Urban, který ale netrefil skákající kotouč.

V Boleslavi tak podruhé rozhodovaly nájezdy. Začínala je Boleslav a jako první se rozjel Jarůšek. Chtěl udělat to samé, co v pátek, ale Kacetl dobře věděl, co má za lubem a jeho nájezd vychytal. Opět se ale opakovalo totéž co v pátek, v nájezdech uspěl jediný exekutor, a to Jakub Klepiš, který bekhendovým blafákem vstřelil Boleslavi druhý domácí bod, následný nájezd totiž proti Rittichovi neproměnil Ihnačák a Bruslaři se tak v sérii ujímají vedení 3:1 na zápasy a rozhodnout mohou už v úterý na ledě Mountfieldu.

František Výborný, BK Mladá Boleslav: Mrzí mě, že jsme neudrželi vedení 3:0. Myslím si, že jsme si trochu mysleli, že nám Mountfield nedá gól. Ale on má dobré mužstvo. Bylo jasné, že tam došlo k povzbuzení ze strany trenéra a ti hráči začali hrát. Potom jsme se tam vystavili několika vyloučením. Hráči zřejmě neunesli to, že ze stavu 3:0 je to najednou jinak. Byly tam i další věci, kterých se musíme vyvarovat, nemělo by k nim docházet. Bylo to opět vyrovnané utkání. Ve čtvrtém dějství jsme k tomu možná měli o něco málo blíž, tam už to lítalo. Mysleli jsme si, že v jednom okamžiku už je to gól, dokonce jsme avizovali, aby se podívali na video. Nedopadlo to a opět tak rozhodovaly nájezdy. Nemyslím si, že je to vyloženě tím, jestli na to máte hráče nebo ne, je to loterie. Při nás to dneska stálo. Celkově si myslím, že jsme byli o chloupek lepší. Nechci říkat, že jsme si to zasloužili, to jsou jen fráze. Dnešní výhra ale neznamená něco rozhodujícího, je to 3:1 v sérii, ale mohlo to být lehce 2:2 a mohlo to být o něčem jiném. Mountfield je zkušené vynikající mužstvo a ty naše duely jsou po celou sezonu neskutečně vyrovnané.

Vladimír Kýhos, Mountfield HK: Zápas začal asi jako pokaždé v této sérii, už je to takový kolorit, že tam vždy v první nebo maximálně ve druhé minutě padne gól. Nyní padl po naší chybě. Do zápasu jsme vstoupili velmi lehkovážně, hráli jsme špatně. Před druhou třetinou jsem měl velmi důrazný rozhovor v kabině a teprve potom jsme začali trochu hrát. Na tom našem mužstvu můžeme obdivovat to, že i za stavu 0:3 to nevzdáme a ještě se vrátíme zpátky do zápasu a jsme schopni ten zápas i vyhrát, což se nám ale teď nepovedlo. V prodloužení jsme jedno oslabení zvládli výborně, soupeře jsme do ničeho nepustili a v tom druhém to smrdělo, tam jsme přežili takovou klinickou smrt, stejně jako v pátek. Ale nakonec jsme to i tak ubránili. Co se týče nájezdů, tak bych se asi opakoval, to je vabank a nám to bohužel nevyšlo. Boleslav je v tom lepší, má na to hráče, kteří je dokáží proměnit.