25. 9. 2011 | Daniel Langer

Boleslav hanebně nezvládla třetí třetinu a odevzdala body Třinci

5., neděle 25. 9. 2011
Ml. Boleslav - Třinec MBL - TRI
M l. B o l. - Dvě třetiny utkání byli Bruslaři lepším týmem. Poprvé v sezóně šli po gólu Hrdela do vedení a od tří bodů je dělila závěrečná třetina. Jenže, přišel nepochopitelný kolaps domácího celku, který si v závěrečném dějství utkání nechal nastřílet šest branek a na zlatém podnose předal body ze slušeně rozehraného utkání do té doby slabšímu Třinci.
Ml. Boleslav: Hübl - Marušák, Čutta, Rýgl, Chaloupka, Žabka, Jindra, Dudáš, Baldwin - Balaštík, Výborný, Tomas - Tománek, Bahenský, Mikulík - Vrbata, Plodek, Hrdel - Jiránek, Lenc, Loskot
Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Lojek, Hořava, Richter, Davison, od 41. Hudec - Květoň, Bonk, Marosz - Kohn, Polanský, Adamský - Havel, Peterek, Chovan - Hrňa, Orsava, Valčák
Branky a nahrávky: 21. Rýgl (Mikulík), 40. Hrdel (Vrbata) - 12. Bonk (Květoň, Hrabal), 45. Polanský (Zíb, Bonk), 50. Adamský (Zíb, Polanský), 56. Marosz (Květoň), 57. Polanský (Hrabal), 59. Květoň (Zíb), 59. Peterek. Rozhodčí: Lacina, Souček - Charvát, Svoboda. Vyloučení: 9:10, navíc Žabka (MBL) - 10 minut OT. Využití: 1:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 3330.

Úvodní minuty utkání se nesly v duchu technických prohřešků obou celků, jenom offside si oba týmy zopakovaly v průběhu počátečních minut nejméně sedmkrát. Tradičně hned v úvodu zahrozil agilní první útok Boleslavi. Na parádní rozehrávky Výborného si najížděli hráči jak na běžícím páse, bezúspěšně. Bruslaři byli v první třetině lepším celkem, hosty nechali vystřelit na Hübla jen čtyřikrát. I tak málo stačilo Radku Bonkovi, aby v přesilové hře z pozice falešného beka nechytatelnou bombou otevřel brankový účet zápasu.

Boleslavské hokejisty inkasovaná branka psychicky nesložila a Bruslaři byli nadále lepším týmem. Nadvakrát v dobré šanci neuspěl šikovně a přímo do branky si najíždějící Plodek. Hodně nebezpečný byl i nově složený druhý boleslavský útok Mikulík - Bahenský -Tománek. Hosté zastavovali ataky domácího týmu na hranici faulu, rozhodčí ale posuzovali poněkud benevolentněji, než by se boleslavským tribunám líbilo a ty jim to velice hlasitě dávaly najevo. Nicméně vyrovnat se už do sirény Bruslařům nepodařilo a s jednobrankovým vedením odcházeli do kabiny spokojenější hosté.

Středočeši hned na začátku druhého dějství dokázali navázat na povedenou nátlakovou hru z předchozí třetiny a od úvodního buly zatlačili Třinec v obranném pásmu. Nejprve pouze za cenu faulu zastavil Balaštíka před brankou Zíb. V následující přesilové hře se už domácí radovali ze zaslouženého brankového ovoce. Na modré napřáhl Martin Rýgl a podobně jako třinecký kapitán vymetl horní růžek Hamerlíkovy branky.

Třinečtí zareagovali na vyrovnání zvýšením aktivity a hned jich bylo plné hřiště. Nejméně třikrát ohrozil tvrdou střelou Hübla hostující Zíb, z minisouboje ale vyšel s čistým kontem boleslavský brankář. Zhruba v polovině zápasu se do obrovské šance dostal Jaroslav Balaštík. Třinečtí obránci se srazili na modré a boleslavská šestadevadesátka se řítila v oslabení osamocena na Hamerlíka. Balaštík nic nevýmyšlel a zkoušel hostujícího brankáře prostřelit, což se mu ale hbitém zásahu třineckého brankáře nepodařilo.

Výrazněji ohrozit Hübla v boleslavské brance se povedlo až Radku Bonkovi, který se marně natahoval po vyražené střele. Rýgl ale flexibilně zareagoval na vzniklou situaci a puk na poslední chvíli uklidil z jeho dosahu.

Bruslaři tahali i nadále za delší konec a navzdory oslabením zatlačovali Třinec do defenzívy. Nejprve to byl opět dirigent boleslavského útoku Výborný, jenž našel na vzdálenější tyči Tomase. Slovenský rychlík ale složitou přihrávku netrefil přesně. Necelou minuty před koncem domácí svou herní převahu zužitkovali. Faulovaný Vrbata posunul puk do mezikruží na volného Zbyňka Hrdela, který mocně napřáhl a nedal třineckému brankáři šanci.

Na počátku závěrečného dějství dostali hosté nabídku dvou přesilových her, z nichž tu druhou dokázali využít. Nutno podotknout, že po parádní akci. Bonk posunul na Zíba, který našel v ideální pozici Jiřího Polanského, pro něhož už nebyl problem poslat puk do poloodkryté branky. Třinečtí dokázali, že jim není cizí ani hra v oslabení. Marušák chyboval na modré a na konci třineckého ťukesu stál Martin Adamský, který už jen přizdvihl puk z Hüblova dosahu.

Obrovskou šanci na vyrovnání měli Boleslavští osm a půl minuty před koncem. Současně byli vyloučeni dva hráči Třince a domácím tak byla nabídnuta dvouminutová přesilová hr pěti proti třem. V ní si Bruslaři vytvořili místy až destruktivní tlak, boleslavským ale nejméně třikrát chyběli po šermovačkách na brankovišti centimetry.

Využít takovéto výhody je povinnost, proto přišel po zásluze trest. Květoň se protáhl kolem mantinelu, před brankou našel volného Rostislava Marosze. Třinecký útočník v pohodě uklidil pod Hübla. O chvíli později dostali stejnou možnost dlouhé přesilovky hosté a předvedli, jak se s ní nakládá. Jiří Polanský jen doklepával do prázdné branky vyražený kotouč.

A pro Boleslav mělo být ještě hůř. Oblouček Davida Květoně si od zad nešťastně srazil do branky sám Hübl, následně dokonal debakl boleslavských hokejistů jako mazák Jan Peterek. Zkušený útočník se parádně obtočil kolem branky a zasunul puk mezi nohy už značně zdeptaného brankáře Bruslařského klubu. Mladá Boleslav tak za předvedený výkon ve třetí třetině dostala po zásluze místo bodů tvrdý direkt, ze které se musí vzpamatovat.

Vlado Hiadlovský, asistent trenéra BK Mladá Boleslav: "Výsledek je pro nás krutý. Na konci druhé třetiny jsem dali soupeři branku do kabiny, což by mělo tým nabudit. Nestalo se, soupeř se dostal do vedení, přidal čtvrtý gól a mužstvo šlo do kolen. Je mi to líto už jenom kvůli fanouškům v hledišti, pro které jsme měli zabránit, aby výsledek narostl do takových rozměrů,"

Pavel Marek, trenér HC Oceláři Třinec: "Podepsala se na nás ta dlouhá cesta a přestože jsme první třetinu odehráli špatně, šli jsme do vedení. Ve druhé třetině jsme předvedli lepší výkon, paradoxně Boleslav dvěma brankami převrátila vývoj utkání na svou stranu a už to s námi vypadalo bledě. Klíčovým okamžikem byla dvojnásobná přesilovka pěti proti třem. Tam kdyby soupeř vyrovnal, vypadalo by to jinak. Bylo to pro nás těžké utkání, výsledek rozhodně nevypovídá o jeho průběhu,"