9. 12. 2018 | Vojtěch Tůma

Boleslav lídra nepřekvapila, Třinci podlehla 1:4

26., neděle 9. 12. 2018
Ml. Boleslav - Třinec MBL - TRI
M l . B o l . - Do posledního utkání před další reprezentační pauzou nastoupili mladoboleslavští hokejisté ve speciálních dresech na podporu nedonošeneckého oddělení Klaudiánovy nemocnice a zároveň v sestavě s Jakubem Klepišem, kterému vypršel disciplinární trest. Po dvaceti minutách na tom byli lépe hosté, Bruslaři vyrovnali po přestávce zásluhou rozjetého Vondrky. Jenže Třinec si ztracené vedení vzal zpět a v závěru druhého dějství přestál velký tlak domácích, kteří spálili řadu dobrých příležitostí. Obrovská neproduktivita svěřenců Miloslava Hořavy pokračovala i nadále, Oceláři si už drobný náskok pohlídali a krátce před vypršením základní hrací doby přidali další dvě trefy.
Ml. Boleslav: Kantor – Kotvan, Pláněk, Hanzlík (A), Dlapa, Bernad, Němeček, Eminger – Vondrka (C), Klepiš (A), Skalický – Orsava, Žejdl, Šťastný – Pacovský, Musil, Pabiška – Flynn, Knotek, Kousal
Třinec: Hrubec – Gernát, Roth, Galvinš, Kundrátek, Musil, Matyáš, Adámek – Hrňa, Marcinko (A), Růžička (A) – Adamský (C), Polanský, Svačina – Chmielewski, Hladonik, O. Kovařčík – Christov, Novotný, Dravecký
Branky a nahrávky: 24. Vondrka (Kotvan) – 13. Christov (Dravecký, Novotný), 29. Dravecký (Christov, Kundrátek), 58. Svačina, 60. Polanský (Matyáš, Růžička). Rozhodčí: Bejček, Bjalkander – Pešek, Ganger. Vyloučení: 2:3, navíc Pabiška (MBL) 10 min. za nesportovní chování. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 122. Střely na branku: 31:28. Zblokované střely: 8:13. Hity: 18:11. Vhazování: 38:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4.

Lépe začali Oceláři, v první minutě se hned dvakrát před Kantorem zjevil zapomenutý Adamský, mířidla měl ale pokaždé vychýlena. Hrálo se v solidním tempu. Pacovského povedenou ránu vyrazil Hrubec levým ramenem, boleslavského brankáře zase provětral pokus Martina Růžičky. Pavel Kantor byl zaměstnanějším z obou maskovaných mužů, v krátkém časovém sledu se musel blýsknout proti Hrňově střele a dalekonosné bombě obránce Rotha. Po Chmielewského faulu na Kousala měli Bruslaři k dispozici první přesilovou hru utkání. Nesehráli ji vůbec špatně, Hrubce celou dobu udržovali v provozní teplotě. K otevření gólového účtu byl nejblíže Skalický, který po Vondrkově žabičce usměrnil kotouč těsně vedle tyče. V deváté minutě naopak moc nescházelo Třinci, z předbrankového prostoru dvakrát dorážel Chmielewski, trefil ale pouze blokujícího Dlapu.

Následovala klidnější pasáž bez jakýchkoliv šancí, hrálo se především ve středním pásmu a k vidění byla řada nepřesností na obou stranách. Změna přišla až ve dvanácté minutě. Nejprve Kantor zasáhl proti kličkujícímu Gernátovi, nedlouho nato už ale lovil puk ze sítě, když se přesně do horního růžku branky trefil Vít Christov. Svěřenci trenéra Hořavy se zpět do hry mohli dostat při další přesilovce, tentokráte ale vázla kombinace. Oceláři si navíc při vlastním oslabení vypracovali hned dvě dobré příležitosti. Nejprve mezírku mezi Kantorovými betony marně hledal Gernát, po Kundrátkově ráně kotouč mimo brankovišti odpálil až v poslední chvíli zasahující Bernad. Ojedinělá šance Bruslařů málem přinesla vyrovnání, jenže Klepiš po Vondrkově nahrávce protečoval puk jen do připraveného reprezentanta Hrubce.

Vedoucí tým extraligové tabulky si do druhé třetiny přenesl část přesilové hry, Pavel Kantor musel řešit jen dalekonosný pokus Tomáše Kundrátka, po němž ukryl puk ve výstroji. Třinečtí určovali tempo i při vyrovnaném počtu hráčů na ledě, velmi blízko navýšení jejich vedení měl Hladonik. Hosté se však nechali až příliš strhnout ofenzivou a zcela zapomněli na Michala Vondrku, který potvrdil střeleckou formu a v samostatném úniku nedal Hrubcovi šanci – 1:1. Bruslaři sice rázem ožili a dělali obraně soupeře problémy, jenže v čase 28:57 si Oceláři vzali ztracené vedení zpět. Christov vyřešil přečíslení dvou proti jednomu pasem na Vladimíra Draveckého, jenž střelou ke vzdálenější tyči překonal Kantora. O okamžité vyrovnání se pokoušeli Pabiška s Flynnem.

Domácí veterán z hranice brankoviště neprocpal puk za čáru, jeho mladšího kolegu vychytal Hrubec. Ve dvaatřicáté minutě stálo při reprezentačním gólmanovi i štěstí. Žejdl trefil pouze tyčku a Šťastný s Orsavou kotouč za čáru nedostrkali jen díky obětavosti hostujících zadáků. Ošemetnou situaci musel řešit i Kantor, na kterého se hnal Chmielewski, zakončení mu ale výrazně zkomplikoval vracející se Kotvan. Řadu šancí měla Boleslav i při přesilové hře. Bernadovu tečovanou ránu zastavila Hrubcova maska, Vondrka mířil z pravého kruhu těsně vedle a stejně tak i v předbrankovém prostoru operující Skalický. Gólem neskončil ani obrovský závar před svatyní Ocelářů, kde aktivně doráželi Pacovský s Pabiškou, a ani střela švihem Martina Adamského, šlo se do kabin za stavu 1:2.

Úvod závěrečného dějství podle očekávání nabídl opatrnější hokej, především pak ze strany drobný náskok bránícího Třince. Ve třiačtyřicáté minutě zasypali Bruslaři Šimona Hrubce několika ranami. Hostující gólman pokračoval ve skvělém výkonu, ovšem když neudržel puk po Žejdlově projektilu, musel za něj v modrém půlkruhu zaskočit Galvinš. Toto menší zaváhání Hrubec napravil hned vzápětí, když dalšími pohotovými zásahy prodlužoval střelecké trápení boleslavských hokejistů. Jeho maskovaný protějšek neměl zdaleka tolik práce, Oceláři se věnovali spíše defenzivní činnosti a spoléhali na rychlé brejky. V devětačtyřicáté minutě se Eminger nechal přebruslit Chmielewskim, který zpoza branky našel Davida Musila, tomu ale zakončení nesedlo.

Pavel Kantor musel postupem času řešit stále více nepříjemných situací. Své spoluhráče ale stále držel ve hře o vyrovnání, když v rozmezí několika okamžiků zneškodnil samostatné úniky Ondřeje Kovarčíka a Martina Růžičky. Bruslařům s blížícím se závěrem základní hrací doby docházely síly a také nápady, jak překonat pevnou obranu soupeře. Možná proto sáhl Miloslav Hořava ke hře bez brankáře už dvě a půl minuty před koncem. Tento tah se ale domácímu trenérovi nevyplatil, bekhendovým pokusem přes celé kluziště trefil odkrytou klec Vladimír Svačina. Oceláři se nakonec prosadili ještě jednou, proti přesilovkové dorážce dobře postaveného Jiřího Polanského nemohl Kantor nic dělat – 1:4.

Miloslav Hořava (BK Mladá Boleslav): Já budu stručný. Třinec nás přehrál ve všech činnostech. Byl lepší v osobních soubojích, pohybu i hokejovosti. Proti takhle kvalitnímu soupeři jen bojovnost nestačí. My jsme si vypracovali pár šancí, před Hrubcem bylo několik závarů, ze kterých se nám nepodařilo skórovat. Soupeři gratuluji, vyhrál naprosto zaslouženě.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): Za dnešní vítězství jsme hrozně rádi, protože nám bylo jasné, že proti Boleslavi to bude těžké. Soupeř hrál velice dobře, nebezpečný byl především při přechodu do útočného pásma. My jsme dnes podali výborný týmový výkon. Až na jednu situaci, ze které jsme inkasovali, se nám dařilo bránit střední pásmo. Kluci makali, nikdo nic nevypustil, navíc nás opět podržel Šimon Hrubec.