22. 11. 2020 | Adéla Kvapilová

Boleslav poprvé doma nebere ani bod, Vítkovicím podlehla 2:4

20., neděle 22. 11. 2020
Ml. Boleslav - Vítkovice MBL - VIT
M l. B o l. – Předposlední listopadová neděle nabídla ve ŠKOENERGO Aréně souboj 20. kola hokejové Tipsport extraligy mezi domácími Bruslaři a HC Vítkovice Ridera. Hosté od prvopočátku jasně dominovali a po úvodní třetině vedli už 2:0. Na začátku druhého dějství Vítkovice přidaly další branku, avšak Bruslařům se povedlo snížit. Závěrečné dějství sice přineslo další gól domácích, ale trefou do prázdné klece braly výhru Vítkovice.
Ml. Boleslav: Krošelj (21. Růžička) – Šidlík, Ševc (C), Dlapa, Pláněk (A), Bernad, Fillman, Klikorka – Lunter, Zohorna, Šťastný – Jääskeläinen, Zbořil (A), Cienciala – Flynn, Najman, Kousal – Strnad, Bičevskis, Stránský
Vítkovice: Svoboda – Štencel, Polák (C), Kovář, Polášek, Trška, Černý – Schleiss, Hruška (A), Lakatoš – Krenželok (A), Marosz, Mallet – Dej, Mikyska, Šišovský – Dočekal, Werbik, Kubalík
Branky a nahrávky: 35. Flynn, 41. Šťastný (Lunter) – 1. Lakatoš (Štencel), 15. Polášek, 21. Schleiss (Štencel), 60. Lakatoš (Štencel). Rozhodčí: Jeřábek, Obadal – Kajínek, Hynek. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: hráno bez diváků. Střely na branku: 31:29. Zblokované střely: 18:8. Hity: 9:12. Vhazování: 34:34. Průběh utkání:: 0:3, 2:3, 2:4.

Úvod zápasu nabral velmi rychlý spád. Ridera, ovlivněna úterní vysokou porážkou, byla od vhazování na kotouči a již v první minutě se radovala z gólu. Jan Štencel napoprvé trefil pouze výstroj Krošelje, odražený kotouč se ale dostal zpět na jeho hůl a on ho nabídnul Dominiku Lakatošovi, který zakončil do poloodkryté brány. Na opačné straně se o vyrovnání pokoušel Kousal, ale proti Svobodovi neuspěl. To bylo na dlouhých pět minut od Mladé Boleslavi minut vše. Vítkovice doslova uzamkly Bruslaře v pásmu a do akcí je vůbec nepouštěly. V 7. minutě se Martin Pláněk dopustil faulu kolenem, čímž připravil hostům další okupační jízdu. Ta sice branku nepřinesla, ale pár vteřin po jejím skončení následovala početní převaha další. V ní nebezpečně před klecí Krošelje clonil autor počátečního gólu Lakatoš. Nakonec ale ani ta nebyla využita.

Ve 13. minutě se Středočechům podařilo vymanit z vítkovického sevření a za Svobodou vyrazil Martin Pláněk, jenž trefil pouze skrumáž před hostujícím gólmanem. Na tabuli svítil čas 13:37, když během početní převahy udělaly Vítkovice další gólový zápis. Obránce Adam Polášek přesnou střelou od modré vymetl horní růžek Krošeljovy svatyně. V závěru počáteční dvacetiminutovky se sice Bruslaři usídlili v útočném pásmu, ale ke změně skóre jejich činění nevedlo. Do kabin se tak odcházelo, díky velké produktivitě soupeře, za stavu 0:2.

Jak Vítkovice začaly v první třetině, tak i ve druhé pokračovaly. Sedmnáct vteřin po buly z mezikruží vypálil Jan Schleiss a boleslavský strážce po třetí v duelu kapituloval. Na straně Mladé Boleslavi tak došlo ke střídání brankářů, Gašpera Krošelje nahradil Jan Růžička. Během 27. minuty už vypadalo, že se podaří prosadit i domácím. Od modré nahazoval Ondřej Dlapa, před klecí čekal jmenovec Najman, který se připravenou hokejkou pokusil nasměrovat kotouč za záda Svobody. Jeho teč se ale mezi tři tyče nevešla. V zajímavé šanci se také ocitl Karel Klikorka, po jehož střele puk skončil pouze v lapačce. Na počátku 21. minuty se provinili hosté a za katr byl poslán Petr Trška, o necelou minutu později si k němu přisedl Alexandre Mallet. Pro Mladou Boleslav to znamenalo více než minutovou početní výhodu pět na tři. Ovšem v ní se vyznamenat nedokázali. Nejblíže k překonání byl tečující Radim Zohorna, později Joona Jääskeläinen, který těsně minul.

Domácí se ale ani po nepovedené přesilové hře nevzdávali a nakonec vítkovického Svobodu předčili. U kotouče se objevila třetí formace Bruslařů v čele s Oscarem Flynnem, jenž úspěšně zakončil nad beton hostujícího brankáře. Do konce prostřední pasáže se o úpravu pokoušel ještě Ondřej Najman, ale vykouzlit úsměv na tváři Bruslařů nedokázal. Přestože domácí zlepšili aktivitu, nedokázali utkání ve druhé části otočit na svou stranu a po druhé části prohrávali 1:3.

Začátek třetího dějství měl stejný scénář jako dvě uplynulé, avšak tentokrát šťastnější pro Středočechy. Po obsazení útočné třetiny se puku chopil Mário Lunter, avšak jeho pokus přes Svobodu neprošel. Brankář Vítkovic kotouč pouze vyrazil před sebe, čímž se dostal zpět ke střelci, který ho posunul na Davida Šťastného. Ten se napřáhl a rozvlnil síť za Svobodou. Snížení Bruslaře doslova nakoplo a odstřelovali maskovaného muže Moravanů ze všech stran. Pokus Ondřeje Dlapy zaletěl těsně vedle, blízko k vyrovnání měl v úvodu 51. minuty Mário Lunter, který zvolil střelu pod betony, avšak jeho tah Svoboda prokoukl. Necelých sedm minut před koncem závěrečné periody usedl k časoměřičům Adam Polášek, ale Mladá Boleslav, stejně jako u předchozích výhod, přetavit tuto situaci v gól nedokázala. Tlak domácích neustával, ba naopak. V čase 58:45 se Bruslaři rozhodli okusit hru v šesti. Od modré pálil tvrdě těsně nad břevno Martin Ševc, poté se o změnu pokoušel Jan Stránský, ale taktéž jako kapitán Bruslařského klubu nebyl úspěšný. Gól nakonec padl, a to do opuštěné boleslavské klece po vyhození Dominika Lakatoše. Středočeši i přes veškerou snahu v závěrečné části podlehli Vítkovicím 2:4 a poprvé neberou z domácí arény ani jeden bod.

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): První půlku zápasu jsme hráli úplně katastrofálně. Absolutně bez pohybu, bez zápalu do hry. Vítkovice byly jednoznačně lepší a zaslouženě šly do toho vedení. Od půlky zápasu se to začalo trochu srovnávat, třetí třetinu si myslím, že jsme byli my lepší, ale Vítkovice si to už ubránily. Tentokrát to byl z naší strany nepovedený výkon. Nevím, co to zapříčinilo, že jsme tu první třetinu absolutně nezvládli.

Darek Stránský (HC VÍTKOVICE RIDERA): Měli jsme velmi dobrý vstup do zápasu. První třetina byla z naší strany velmi dobrá, měli jsme tam spoustu šancí. Soupeře jsme přehrávali, zaplaťpánbůh, že jsme dali nějaké góly konečně z přesilovky. Vedli jsme 2:0, takže dobře rozehraný zápas. Potom jsme vedení navýšili, ale soupeř se snažil pohybem a snahou se zápasem něco udělat, což se mu podařilo. My jsme v závěru vydřeně body udrželi a složili jsme takový reparát za to naše poslední domácí nepovedené utkání. Bereme to tak, že jsme nějakým způsobem poslali omluvenku našim fanouškům a partnerům za tu blamáž, takže jsme velmi rádi.