23. 3. 2021 | Adéla Kvapilová

Boleslav předvedla nečekaný obrat a postupuje do semifinále

ČF4 (ČT), úterý 23. 3. 2021
Pardubice - Ml. Boleslav PCE - MBL
P a r d u b i c e – Čtvrtý duel čtvrtfinálové série, zápas, který už před jeho startem naháněl Dynamu hrůzu a Mladé Boleslavi nabízel naději v podobě postupu do další fáze vyřazovacích bojů. Tentokrát měli vstup do utkání lepší domácí, kteří po úvodní periodě vedli 2:0. Navíc na výkonnost navázali i na počátku druhé části, čímž se dostali do tříbrankového vedení. Bruslaři se ale nezalekli a postupem času snižovali. Největší drama přinesla závěrečná pasáž, ve které Boleslav nejprve srovnala a posléze v početní výhodě otočila vývoj utkání. Bruslaři tak po výhře 5:3 slaví postup do semifinále v nejkratším možném čase.
Pardubice: Klouček – Vála, Nakládal (C), Mikuš, Bučko, Kolář (A), Hrádek – Kousal, Roman, Tybor – Kostitsyn, Zohorna, Camara – Kusý, Poulíček (A), Blümel – Horký, Paulovič, Rohlík
Ml. Boleslav: Růžička – Ševc (C), Šidlík, Moravec, Pláněk (A), Bernad, Fillman, Dlapa – Kotala, Zbořil (A), Šťastný – Cienciala, Claireaux, Jääskeläinen – Flynn, Najman, Kousal – Strnad, Bičevskis, Stránský
Branky a nahrávky: 7. Poulíček (Blümel), 8. Tybor (Kousal), 21. Camara (Kostitsyn, Mikuš) – 22. Jääskeläinen (Bernad, Cienciala), 47. Kousal, 48. Šidlík (Šťastný), 51. Kotala (Ševc), 60. Stránský (Strnad). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: hráno bez diváků. Střely na branku: 29:29. Zblokované střely: 8:17. Hity: 6:8. Vhazování: 23:37. Průběh utkání: 3:0, 3:5.

Aktivněji do utkání vstoupily Pardubice, nicméně jejich snahu zlomilo oslabení hned na počátku třetí minuty. Bruslařům se ale početní převaha vůbec nevedla, dokonce se během ní před Růžičkou objevil Poulíček. Další možnost na vstřelení branky se hostům naskytla v 5. minutě, kdy mohli potrestat nekázeň Dynama, ale ani tentokrát nedokázali najít správný recept na Kloučka. Krátce po skončení Camarova trestu se Východočeši probojovali do útočného pásma, Matěj Blümel naservíroval přihrávku zpoza klece na Patrika Poulíčka, jenž z bezprostřední blízkosti překonal Růžičku. Bruslaři se pořádně nestihli oklepat z inkasování a po necelé minutě lovili kotouč z branky podruhé. Výbornou práci předvedl u mantinelu Robert Kousal, který prostrčil kotouč na Radoslava Tybora. Jeho akci chtěl obětavě přerušit Ševc, avšak smolně nasměroval puk mezi Růžičkovy betony.

Na opačné straně kluziště měl na holi snížení Šidlík, jenž z mezikruží mířil do horního růžku. Následně přišel trest i pro Bruslaře, avšak ti nepříjemně hrající Pardubice ubránili. I poté měli více ze hry domácí, kteří nepouštěli Boleslav do větších akcí. Jelikož do sirény už žádný další gól nepadl, do šaten odcházeli veseleji domácí.

Začátek druhé periody patřil opět Dynamu. Ze hry neuběhla ani minuta a už se pardubičtí hráči radovali potřetí. V mezikruží na přihrávku Kostitsyna číhal Anthony Camara a přesnou střelou trefil odkrytou část branky. Na odpověď se nečekalo dlouho. Z první se rozmáchl Joona Jääskeläinen, jehož projektil díky zakrytému výhledu Klouček neviděl. Hosté po vstřelené brance chytli novou mízu a udávali tempo hry. Neskolilo je ani vyloučení Stránského, během kterého se na ránu Pauloviče vytáhl skvělým zákrokem Růžička.

Na druhou stranu pak uháněl Zbořil, posléze se o převrat pokoušel Stránský. Ve 33. minutě vinou trestu pardubického hráče přišla pro Bruslaře další možnost na snížení. Středočechy ale zlobila nepřesná rozehrávka, která je po většinu dvouminutovky držela mimo útočné pásmo. Navíc po jejím konci šli do čtyř, a tak několika dělovkám musel čelit Růžička. V závěru ještě projel před Kloučka Šťastný se Zbořilem, avšak na pardubického gólmana nevyzráli, a tak i po prostřední části vyzníval stav lépe pro Východočechy.

Do třetího dějství naskočili lépe Bruslaři, kteří se vidinou lepšího výsledku snažili zápas ještě zdramatizovat. Před Kloučka se nacpal Stránský, později prověřil oporu Dynama Flynn. Gólová radost se ze strany Mladé Boleslavi nakonec dostavila. Běžela 47. minuta, když mezi třemi bránícími hráči Dynama proskočil Pavel Kousal a v samostatném úniku překvapil Kloučka. Boleslavská jízda pokračovala, neuběhly ani dvě minuty a skóre bylo srovnáno. Obránce Petr Šidlík si převzal puk od Davida Šťastného a pohotovou trefou rozvlnil síť za Kloučkem.

Hra postupem času začala nabírat na intenzitě a k vidění byly nebezpečné akce na obou stranách. Největší z nich měl na sklonku 50. minuty Kostitsyn, nicméně gólovou možnost nevyužil. Zde se osvědčilo známé hokejové pravidlo: nedáš - dostaneš. V následné přesilové hře od modré vystřelil Ševc, jeho pokus Jakub Kotala po dobré práci na brankovišti prostrčil za Kloučkova záda, čímž dostal Středočechy poprvé v zápase do vedení. Pardubice se ale slibně rozehraného duelu vzdát nechtěly a zbytek třetiny strávily před Růžičkou. Čtyři minuty před koncem základní hrací doby zůstali všichni na boleslavské střídačce v pozoru, na trestnou usedl Jääskeläinen a dramatická situace byla na světě. Nepříznivý moment moment Boleslav přečkala a 10 vteřin před sirénou zapečetil výhru střelou do prázdné klece Jan Stránský. Mladá Boleslav tak dokonala nečekaný obrat a postupuje podruhé v klubové historii do semifinále.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): Z naší strany to bylo asi nejlepší utkání v celé sérii. Dvě třetiny velice kvalitní, vytvořili jsme si šance, dostali jsme Boleslav pod tlak. Bohužel se nám nepovedlo dát ten čtvrtý gól, který by byl možná už asi definitivní. A třetí třetina – jedna chyba na modré čáře, pak nám tam jeden střílený kotouč od modré čáry šel o tyč do brány... A prostě, nebylo nám to asi souzené. Měli jsme tam pak na závěr ještě dvě vyložené šance, které jsme neproměnili, bohužel se zase projevilo to, že jsme se strašně nadřeli na gól a pak jsme naopak laciné góly dostali.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): Začátek zápasu se nám nepovedl, přišlo nám, že jsme hlavami vůbec nebyli v zápase. Pardubice zaslouženě vedly, tam jsme mohli úplně v pohodě ztratit celý zápas a nakopnout Pardubice do další série. Naštěstí jsme tam dali kontaktní gól na 3:1, pak se to začalo malinko zvedat, ale důležité bylo hlavně na 3:2, pro celou střídačku, pro všechny hráče. Tam se tomu začalo věřit a myslím, že to byl výborný obrat. Potom, v tom závěru, jako v celé sérii, nás výborně podržel brankář. Myslím si, že jsme zaslouženě postoupili.