27. 8. 2008 | Jitka Čechová

Boleslav se proti Brnu ani jednou neprosadila, do finále míří Kometa

TsC5, středa 27. 8. 2008
Ml. Boleslav - Kometa Brno MBL - KOM
M l. B o l. – Loňští účastníci prvoligového semifinále změřili své síly také v přípravě na nadcházející sezonu. A že nešlo o jen tak ledajaký zápas! Boj o finále Tipsport Hockey Cupu přinesl očekávané napětí a také pro boleslavské fanoušky naopak možná trochu neočekávané rozuzlení. Přestože si Středočeši dokázali vytvořit několik solidních šancí a Brno dostat několikrát pod tlak, recept na obranu hostí nenašel ani jeden hráč v bělozeleném dresu. Do finále Tipsport Hockey Cupu po vítězství 2:0 tak postupuje Kometa Brno.
Ml. Boleslav: Chábera – Marušák, Kočí, Mocek, Bauer, Lukáč, Jindra, Posmyk, Drábek – Konečný, Štrba, Handlovský –Tomas, Benda, Kubeš - Boháč, Čech, Barinka – Eiselt, Sýkora, Nouza
Kometa Brno: Hylák – Kepný, Zubíček, Houdek, Mikel, Lhotský, Kántor, Morava, David – Klimt, Padělek, Sedlák, Brabenec, Švagrovský, Haluza, Mikšan, Barus, Černý, Polodna, Kostourek, Vondráček
Branky a nahrávky: 35. Černý (Kántor), 59. Padělek (Zubíček). Rozhodčí: Hribík - Čížek, Kis. Vyloučení: 9:12. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2311.

Zápas přinesl hned od první vteřin očekávanou vypjatost a pořádně ostré příležitosti se prosadit. Jako první si na puk sáhl brněnský gólman Hylák, když na něj vyslal ostrou střelu zápěstím Handlovský, už pár vteřin na to ale odešel na trestnou lavici boleslavský Tomas a šanci dostali hosté. V oněch dvou minutách měl největší příležitost pravděpodobně Sedlák, v brankovišti se ale snažil prosadit vysokou holí. Sotva se Tomas vrátil na led, dostali početní výhodu také domácí. V ní se také nejvíce předváděla již dobře známá lajna právě s Tomasem, Bendou a Kubešem.

V přesilovkách měl logicky navrch zvýhodněný tým, ve hře pět na pět ale hokej získal na dramatičnosti a také na výkyvech. Hostující Mikel měl velkou příležitost na první branku utkání v osmé minutě, Cháberovi zůstal puk mezi betony. O něco později byl slibně rozjetý domácí Eiselt, o setinu vteřiny dřív ale přejel modrou čáru. O pořádný závar před Hylákovou bránou se pak postarali Boháč s Čechem v další početní výhodě, brněnský gólman musel hned několikrát zasahovat prakticky okamžitě po buly, nicméně úspěšně.

Po uplynutí této přesilovky si Boleslavští ponechali náznak převahy a ta jim kupodivu vydržela i v následujícím oslabení, ve kterém hrozili Marušák s Čechem. Prvně jmenovaný ale pálil poměrně dobře čitelně rovnou do Hyláka. Kometě se podařilo vytvořit zámek v útoku až ke konci zvýhodněných dvou minut, Mikel ovšem přes ležícího Cháberu nepřehodil puk. Patrně největší možnost vstřelit úvodní branku utkání měli dvě minuty před koncem první třetiny Středočeši, hráli totiž 71 vteřin dvojnásobnou přesilovku. Ani dorážející Benda či od modré pálící Mocek ale neměli štěstí.

Druhé dějství začínali Boleslavští v početní výhodě a snad proto také jeho začátek patřil jednoznačně jim. Benda mohl jen litovat, že jeho tečovaný puk ocejchoval pravou tyčku Hylákovy brány. Stejný pocit zmaru musel mít ale o pár vteřin později na druhé straně Padělek, protože Chábera jeho ránu vyrážel jen hranou brusle. V páté minutě druhé třetiny měl slušně našlápnuto Tomas, jeho rychlý start ale nekorespondoval se zpracováním kotouče. Nicméně i tak stihl vysloužit svému mužstvu početní výhodu.

Domácí se v ní ale moc neprosadili, Brněnští jejich pokusy zvládali udržet u mantinelu. Teprve po vypršení trestu hráče Komety se od hrazení prokličkoval až před bránu Sýkora, Hylák ale na kotouč nemusel vůbec sahat. To se už rozhodně nedá říci o střele Konečného, jež si vyrazil na malý výlet k brněnskému brankáři zcela sám. Hylák jeho ránu vyrazil betony. Středočeši byli v těchto okamžicích skutečně na koni, Nouzovi se povedlo vystihnout rozehrávku Brna a před Hylákem tak získal hodně prostoru, bohužel pro svůj tým ale zakopl.

Následovala stejná dvojnásobná výhoda pro Brno, jakou dostali Středočeši na konci první třetiny. Domácí jí nejprve zvládali víc než dobře, s většinou střel si dokázali poradit obránci a Klimtovu nebezpečnou dorážku Chábera vyrazil vyrážečkou do sítě. Ve hře pět na čtyři ovšem už boleslavský gólman tolik štěstí neměl. Reagoval na dotírajícího Kántora, jeho přihrávku na Michala Černého, ale už vystihnout nestačil. Hráč Komety tak dorážel prakticky do prázdné sítě. Na pořádný průšvih si přitom ještě o pár minut později mohli zadělat Bauer s Cháberou, když se oba snažili chytit puk vletu, ani jednomu se to ale nepodařilo a ten tak jen tak poskakoval k brankové čáře. Bauer v poslední chvíli zasáhl svou holí.

Závěrečnou třetinu začínali na rozdíl od té druhé v početní výhodě hosté, a že ji nezačali vůbec špatně. Hned v prvních vteřinách zkoušel své štěstí Morava, Chábera ovšem zapracoval lapačkou. V následné hře čtyři na čtyři se branku hostí podařilo obkroužit Nouzovi, jakoby mu ale v závěrečné fázi scházel právě onen pátý hráč, nenašel se totiž nikdo, kdo by kotouč do sítě dotlačil. Ani třetí dvacetiminutovka nezůstala bez patřičného počtu vyloučených a o jedno takové se postaral opět svou rychlostí Tomas, když nestíhající Mikel zvolil nedovolené zadržení.

Následovala druhá dvojnásobná přesilovka Boleslavských, ve které měl hned dvě velké šance Jindra na modré, pokaždé ale perfektně zapracoval lapačkou pracující Hylák. Domácí si svou už tak složitou situaci navíc komplikovali vlastní nedisciplinovaností, a tak v polovině poslední třetiny museli hájit další oslabení. Dokázali sice hrozit i v něm, ale ani Čechovi teč nevyšla.

Boleslavské čekali ještě dvě přesilovky. Během té první si dokonce vybrali oddechový čas, jak se ale časomíra blížila k v pořadí třetí dvacítce, jejich těžkopádnost byla stále patrnější a druhou svou početní výhodu nakonec odevzdali soupeři – ve vlastním oslabení se uvolnil Ivan Padělek a zavěsil přesně pod horní tyčku Cháberovy brány. To byla poslední tečka za snažením domácího týmu a také rozhodující moment zápasu. Kometa Brno tak prolomila nepříznivou bilanci, kterou si ze Zlatopramen Arény odvezla po loňském prvoligovém finále.