21. 10. 2011 | Jitka Čechová

Boleslav souboj s Jihočechy nevzdala a rvala se až do konce

14. (TV), pátek 21. 10. 2011
Ml. Boleslav - Č. Budějovice MBL - CEB
M l. B o l. – Do utkání sice vstoupili lépe, pak ale prožili hororových 11 minut. V rozmezí 20. až 31. minuty se jihočeský MOUNTFIELD totiž trefil čtyřikrát a Boleslavští jen zoufale přihlíželi. O to více překvapující byla skutečnost, že pokud šel někdo po druhé třetiny zaskočen do kabiny, byli to spíše hosté. Bruslařský klub totiž v posledních dvou minutách vsítil dva góly, z propastného rozdílu tak značně ukrojil a zápas se rázem nedal považovat za již zcela rozhodnutý. Do třetí třetiny však vstoupily České Budějovice dobře připravené v obraně a především s výborným Kovářem v brance.
Ml. Boleslav: Hübl - Žabka, Čutta, Rýgl, Chaloupka, Drábek, Jindra, Baldwin, Beňovič - Cetkovský, Bahenský, Kotrla - Balaštík, Výborný, Tomas - Pabiška, Vrbata, Demel - Goertzen, Stieler, Jiránek
Č. Budějovice: Kovář - Ptáček, Kranjc, Novák, Vydarený, Mikuš, Kolarz - Kotalík, Kašpařík, Šimánek - Gulaš (44.-54. Sailer), Langhammer, Podlešák - Květoň, Červený, Martynek - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný
Branky a nahrávky: 39. Balaštík (Chaloupka, Žabka), 40. Bahenský (Cetkovský) – 20. Kotalík (Kašpařík), 27. Langhammer (Ptáček, Kranjc), 28. Kuchejda (Mertl), 31. Kuchejda (Pšurný, Mertl), 58. Mertl (Podlešák, Langhammer). Rozhodčí: Souček, Turčan - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:8, Gulaš (CEB) 10 min. OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2960.

V obrovské šanci se ocitl do pěti šesti vteřin po vhazování Cetkovský, který dostal parádní přihrávku za obranu hostů. Na Kováře se tak řítil úplně sám, pálil však vedle. Pod tlak se Českobudějovičtí dostali i za působení druhé boleslavské formace a rychlé bylo i jejich první vyloučení. Fanoušci domácích vydechli zklamaně hned dvakrát. Nejprve puk tečoval Kovářovy masky Balaštík, pak zas puk poskakoval na holi nehlídaného Demela. MOUNTFIELD Hübla ohrozil výraznějším způsobem až v páté minutě, s dojíždějícím Pšurným ale domácí gólman neměl potíž. Kombinaci Výborného s Balaštíkem jako z učebnice zase zastavil naprosto parádním zákrokem lapačkou Kovář.

Přesilovku si po pár minutách zahráli i Jihočeši a hned první střela Ptáčka od modré Hübla řádně potrápila. Kotalík pálil zpoza hráče a nebýt toho, že Mertl nedokázal zpracovat přihrávku před odkrytou brankou, nejspíš by už hosté vedli. Za stejného počtu hráčů na ledě si byly oba celky vyrovnaným soupeřem. Rychlý hokej, spousta šancí a zákroků brankářů doslova lahodily divákovu oku. Tomasovu dorážku tak Kovář poslal do ochranné sítě, na druhé straně zase Hübl v poslední chvíli sklapl betony po nečekané střele Podlešáka. Ve své druhé přesilovce se Boleslavi nepodařilo výraznějším způsobem uchytit v pásmu a i po vypršení budějovického trestu šancí poněkud ubylo. Pořád se však hrál svižný hokej, takže se bylo na co dívat. Ledovou sprchu domácí dostali v posledních vteřinách úvodního dějství, kdy se po faulu Jindry trefil Aleš Kotalík. Hübl se už proti jeho střele nestačil přemístit.

Jak obrovskou šanci dostal hned v úvodu utkání Cetkovský, tak dobře začal českobudějovický Langhammer. Oproti svému soupeři sice zamířil přesně, stejně precizně si ale počínal Hübl. Do šance a následné potyčky se dostali Tomas s Balaštíkem, což vykrystalizovalo ve vyloučení po jednom hráči na obou stranách. Aktivnější Budějovice si vedly lépe a nutno konstatovat, že také šťastněji, protože střele Jakuba Langhammera nahrál do karet odraz o horní tyčku Hüblovy branky a poté ještě fyzika – tedy odraz. Částečně zaskočení, částečně v očekávání odpískání ofsajdu pak Středočeši inkasovali znovu. David Kuchejda si u Hüblovy tyčky počínal natolik důrazně, že boleslavský gólman v souboji nejenže přišel o hůl, ale ještě inkasoval.

A na Mladé Boleslavi se to podepsalo. Tým, který do utkání vkročil lépe a aktivněji, najednou nestíhal a působil ve vlastním pásmu zmateně. Těžko říct, jestli situaci lze popsat jako "na co Boleslav sáhne, to pokazí" nebo "o cokoliv se Budějovice pokusí, to klapne", ale buď jak buď – Středočeši inkasovali i počtvrté. Jen tři minuty po svém prvním zásahu se znovu trefil David Kuchejda. Bruslařům budiž přičteno k dobru, že se nesesypali a naopak znovu zabrali. Postarali se tak vyloučení Pšurného. Po dobu jeho nepřítomnosti na ledě Kováře potrápil především Výborný, který si hned dvakrát vyjel zpoza branky a pokusil se hostujícího gólmana překvapit. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Pšurný odpochodoval na trestnou lavici podruhé a Chaloupka pálil od modré. Jaroslav Balaštík jeho střelu tečoval za Kovářova záda prakticky poslepu. A Boleslav vystrčila hlavu nad hladinu a nadechla se podruhé. Pouhé tři vteřiny před zazněním sirény vymetl růžek Kovářovy branky Zdeněk Bahenský. Pokud tedy někdo nakonec odcházel do kabiny nepříjemně překvapen, byly to nejspíš České Budějovice.

Těžko říct, co si MOUNTFIELD řekl v kabině, ale vyloučení hned na začátku třetí třetiny to určitě neobsahovalo. Faul Gulaše a jeho následky se mu však několika dobrými obrannými zákroky podařilo uhasit, v nejhorším případě dokázal pohotově zasáhnout i Kovář. Přímo do jízdy pak dostal od Výborného dobrou přihrávku Tomas, ten puk tečoval jen pár centimetrů vedle branky. Boleslav zkrátka stále odmítala nechat Budějovické v domnění, že mají body jisté.

Hosté se neuvěřitelně zatáhli a Kovářovi tak život rozhodně nijak neusnadňovali. Do střelecké pozice tak dostal třeba i Drábek, jenže ten puk nedokázal zpracovat. Faul Kuchejdy rovněž nahrál do karet spíše Středočechům a brankář hostů tak vytasil parádní zákrok proti Výbornému. Než aby riskoval další problémy, byl ochoten i vyjet daleko z branky, aby přikryl kotouč. Dobře pro Budějovické, špatně pro domácí celek, že Vrbata volil raději střelu namísto přihrávky na volného Bahenského. Vítězství Budějovic nakonec pečetil gól Tomáše Mertla.

Vlado Hiadlovský, BK Mladá Boleslav: "Měli jsme proměnit ty úvodní šance, ale to se nepovedlo a soupeř nás v závěru třetiny potrestal brankou do šatny. V druhé třetině jsme dostali rychlé branky a zdálo se být rozhodnuto. Kluci na konci třetiny nakonec dvě branky vstřelili, za což je musíme pochválit, že se snažili pořád bojovat. Bohužel v poslední třetině nám soupeř svou hrou další kontaktní gól už vstřelit nedovolil."

Milan Kupka, HC MOUNTFIELD: "Náš začátek utkání nebyl dobrý. Nechávali jsme soupeři dost prostoru, ale ten naštěstí pro nás své šance neproměnil. Prostřední fáze zápasu nám naopak vyšla velmi dobře a i když jsme si to na konci třetiny trochu zkomplikovali, dokázali jsme si už vítězství bez větších problémů uhlídat."