1. 11. 2009 | Štěpán Tomš, David Lukeš

Boleslav vybojovala bod na ledě Českých Budějovic

22., neděle 1. 11. 2009
Č. Budějovice - Ml. Boleslav CEB - MBL
Č. B u d ě j o v i c e – Boleslav začala na jihu Čech výborně. Skóre otevřel brzy Fabuš a tentýž hráč přidal další branku v 16. minutě. Domácí Mountfield však v dalším průběhu dokázal čtyřmi brankami skóre otočit. Vypadalo to na stejný scénář jako v domácím utkání Boleslavi proti Litvínovu, Pabiška a Macho ale byli proti a poslali zápas do prodloužení. Jenže před vypršením 60. minuty fauloval Král, jehož zákrok dal velkou výhodu domácím do prodloužení. Nakonec stačila méně než minuta, o výhře Mountfieldu rozhodl Vak.
Č. Budějovice: Turek - Ptáček, Gřegořek, S. Hudec, Poživil, Snopek, Melichar, Macháček - Veselý, Vak, Micka - M. Hudec, Šimánek, Melichárek - Hřebejk, Mikeska, Květoň - Gulaš, Červený
Ml. Boleslav: Schwarz - Žabka, Kasík, Duben, Jiruš, Lehikoinen, Němeček, Frolo – Pabiška, Král, Sup – Nouza, Sýkora, Boháč – Fabuš, Šagát, Macho – Vrbata, Gajovský, Handlovský - Bahenský
Branky a nahrávky: 19. Veselý (Melichar), 24. Květoň (Melichar, Mikeska), 32. Gulaš (Květoň, Mikeska), 41. Veselý, 61. Vak (Gřegořek, Ptáček) – 2. Fabuš (Macho), 16. Fabuš (Frolo), 44. Pabiška (Kasík), 48. Macho (Fabuš, Vrbata). Rozhodčí: Jeřábek, Polák - Kis, Prchal. Vyloučení: 6:7. Využití: 3:2. V oslabení: 1:0. Diváci: .

Hokejisté Mladé Boleslavi letos poprvé zavítali na led HC Mountfield a cesta to pro ně byla zajisté příjemná. Loni tu ve čtyřech vzájemných utkáních při celkovém aktivním skóre 14:8 získali jedenáct bodů z dvanácti možných. Budvar Aréna je tedy pro ně oblíbeným místem a pohodu z uplynulé sezóny si hosté přenesli i do úvodu dnešního zápasu. Už ve 2. minutě radostně zvedali ruce nad hlavu. To se totiž po střele Michala Macha, jíž Turek jen vyrazil, k puku dostal Peter Fabuš a pečlivě jej uklidil do odkryté klece.

Ještě více do zpěvu bylo Středočechům v 16. minutě. Předtím přežili několik nebezpečných situací před svou brankou, aby následně sami udeřili, a to zásluhou téměř stejné situace, jakou docílili prvního gólu. Tentokrát se ale první "asistenční" střelou prezentoval Tomáš Frolo a vzhledem k tomu, že v tu chvíli dobíhal trest Josefu Melicharovi, jednalo se o zásah přesilovkový. Rozvahou při dorážce se opět prezentoval Peter Fabuš. Pokud se do té doby utkání pro Bruslařský klub vyvíjelo skvěle, pak v závěru třetiny hosté svého soupeře zbytečně posadili na koně a vrátili zpátky do zápasu. Při přesilovce Boleslavi ujel po levém křídle Ondřej Veselý a poněkud nenápadnou střelou Schwarze překonal - tomu plachtící kotouč překvapivě prolétl až za záda a bylo sníženo.

Budějovické branka do šatny v oslabení zdravě nakopla. Druhou třetinu začali velkým tlakem, jehož rezultátem bylo vyloučení střelce první třetiny Petera Fabuše ve 23. minutě. A v této přesilovce Jihočeši vyrovnali. Po ráně Melichara se na brankovišti nejlépe zorientoval Lukáš Květoň a Schwarzem vyražený puk doklepl do branky. Domácí pokračovali v aktivní hře a snažili se vstřelit další branku. Jenže na začátku 30. minuty mohlo být vše jinak.

Boleslavští měli výbornou příležitost skórovat při trestném střílení. Jeho exekuce se ujal Peter Fabuš, ale proti jeho čistému hattricku byl Roman Turek, který boleslavského kanonýra vychytal. Platilo proto pravidlo „nedáš, dostaneš“. Při vyloučení Fina Esy Lehikoinena se ve 32. minutě radovali domácí. Zády k brance se bekhendem pod víko prosadil Milan Gulaš. Ve 36. minutě jeli penaltu i domácí. To při vlastním oslabení ujížděl Veselý, avšak po faulu na něj se při exekuci trestného střílení neprosadil ani domácí borec, jímž byl Tomáš Micka. Do kabin se tedy šlo za stavu 3:2, což byl pro domácí tým po nepovedené první třetině rozhodně radostný počin.

A co víc. Hned ve 41. minutě se spoře zaplněná Budvar Aréna radovala počtvrté. Ondřej Veselý předvedl nejhezčí akci celého zápasu, když se prodral do útočného pásma po pravé straně, zasekl obránci na střed do mezikruží, odkud švihem přesně do šibenice nedal přemísťujícímu se Schwarzovi šanci. Ovšem oslavné chorály Jihočechů hráči BK rychle ztlumili. V čase 42:01 byl vyloučen Lukáš Poživil a hosté se svou výhodou naložili znamenitě. Přes minutu pracovali v blízkosti Romana Turka na únavě bránící čtveřice a trpělivé obléhání branky se vyplatilo. Po ráně Jaroslava Kasíka od modré ještě zacinkalo břevno, jenže Lukáš Pabiška číhal u tyčky a pohotově dorazil puk pod horní tyč, která těsně předtím odmítla puk přijmout do branky.

Rázem bylo zaděláno na drama a Středočeši si s jeho rozuzlením pospíšili. Místo nervózního čekání na závěrečný tlak udeřili podruhé už ve 48. minutě - Peter Fabuš se tentokrát vtělil do role nahrávače, když od levého mantinelu našel přesným centrem čepel Michala Macha, jenž nekompromisně tečoval kotouč za Turkova záda. Skóre se pak mohlo ještě pohnout po začátku poslední pětiminutovky třetí třetiny. Při vyloučení Kasíka nejdřív zahrozili hosté. Ránu Fabuše ze středního pásma Turek vyrazil tak nešťastně, že touš jej přeplachtil a mířil jen těsně vedle branky. Vzápětí se v přesilovkovém tlaku neprosadili hráči Mountfiledu, a tak se muselo prodlužovat.

Nastavení však netrvalo dlouho a neopakovala se tak situace z prvního letošního vzájemného klání, kdy v Boleslavi rozhodovaly nájezdy. Tentokrát si do nastaveného času přenesli Budějovičtí přesilovku a tu se jim podařilo využít. V čase 60:46 se do křížné Ptáčkovy přihrávky přesně a razantně opřel Tomáš Vak a rozhodl tak o tom, že až v pátém vzájemném utkání dnešních soupeřů na budějovickém ledě konečně zvítězili domácí. Náplastí pro Středočechy ale je, že ani popáté neodjíždějí z Budějovic s prázdnou, když si do svých zavazadel přibalili určitě cenný bod.

Jaroslav Jágr, trenér HC Mountfield: "Hra Boleslavi nám nesedí. V úvodu utkání na nás ležela deka, ale pak jsme dokázali skóre otočit. Mrzí nás, že jsme neudrželi dvoubrankové vedení. Naším problémem je pasivita ve středním pásmu, kde pouštíme soupeře do jízdy, a také hra při stejném počtu hráčů. Skórovali třikrát v přesilovce a jednou v oslabení."

Vladimír Čermák, trenér BK Mladá Boleslav: "Do zápasu jsme dobře vstoupili, ale už po několikáté v sezoně jsme neudrželi slibné vedení. Naše hra se tím trošku rozdrobila. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že nemáme co ztratit a dokázali jsme srovnat. Mrzí mě ale, že hra se odehrává i někde jinde než na ledě. Víc nemohu říct, nechci dostat pokutu."