3. 3. 2019 | Zdena Bobková

Boleslav zvládla důležitý duel se Zlínem a zajistila si předkolo play-off

50. (ČT), neděle 3. 3. 2019
Ml. Boleslav - Zlín MBL - ZLN
M l. B o l. – Veledůležitý zápas stál před svěřenci trenérů Hořavy, Rulíka a Patery. Zápas s devátým Zlínem, zápas o jistotu play-off, zápas o šest bodů… je asi jedno, jak si tento zápas pojmenujeme. Bruslaři si ale trpělivou hrou a důsledností ve středním a obranném pásmu s tímto nepříjemným soupeřem poradili. První ránu zasadil Beranům Žejdl, který skóroval na konci první třetiny, druhou přidal ve druhé třetině Knotek. Zlín ale zvládl ještě do druhé sirény snížit. Bruslaři ale udělali důležitý krok k zisku tří bodů hned v úvodu třetí periody, kdy se trefil kapitán Vondrka. Zlín se během třetí třetiny všemožně snažil s nepříznivým skóre něco udělat, ale ani hra bez brankáře tři a půl minuty před koncem ovoce nepřinesla. Bruslaři zvládli náročný konec zápasu a udrželi si dvougólový náskok až do konce utkání, čímž si zajistili jistotu předkola play-off.
Ml. Boleslav: Růžička – Bernad, Pláněk (A), Němeček, Kurka, Kotvan, Kovačevič, Dlapa – Skalický, Knotek, Vondrka (C) – Pabiška, Žejdl (A), Šťastný – Zohorna, Musil, Látal – Flynn, Najman, Kousal
Zlín: Kašík – Freibergs, Nosek (A), Gazda, Řezníček, Valenta, Ferenc, Padrnos – Kubiš (C), Herman, Dufek – Okál, Honejsek, Šlahař – Kulda, Sedláček, Krejčík – Václavek, Popelka, Werbik
Branky a nahrávky: 18. Žejdl (Pláněk, Šťastný), 37. Knotek (Vondrka, Němeček), 41 Vondrka (Knotek) – 39. Honejsek (Šlahař, Valenta). Rozhodčí: Jeřábek, Lacina – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 437. Střely na branku: 30:31. Zblokované střely: 7:4. Hity: 6:8. Vhazování: 35:32. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

Hosté začali aktivněji a na malou chvíli uvěznili domácí v útočném pásmu. Přesto první výraznější šanci měli domácí, když Látal zpoza brány zacílil na Zohornu, ale ten přesouvajícího se Kašíka nevystihl. Poté otěže zápasu převzali domácí, ale Musil ani Němeček z blízka Kašíka nepřekonali. Zlínští překonali i náročnou pasáž, při které je domácí tým prakticky nepustil z pásma a stálo při nich i štěstí, jelikož za Kašíkem zazvonily dvě tyče!

Domácí svůj tlak ještě znásobili a donutili hostující tým faulovat, za podrážení byl vyloučen Gazda. Kotvanova rána od modré byla jediným nebezpečnějším momentem, jelikož druhá část přesilovky domácím příliš nevyšla. Po vypršení Gazdova trestu se na chvíli opět osmělili hosté. Dufek si sjel před bránu a dostal parádní přihrávku, ale kotouč mu sklouzl z hole dřív než stihl zakončit, poté ještě nebezpečně od modré pálil Padrnos, ale na Růžičku si nepřišel. Dvě a půl minuty před koncem první třetiny se domácí tribuny dočkaly. Lukáš Žejdl zpracoval pas od Martina Pláňka od modré a překonal Kašíka.

Hosté začali druhou třetinu o trochu lépe, kdy Růžička musel krotit duo Okál – Šlahař, ale druhému jmenovanému utekl kotouč, takže nestihl zakončit ideálně a ani dojíždějící Honejsek Růžičku nepřekonal. Bruslaři se poté natlačili do pásma, Bernad předložil Skalickému a ten nadvakrát vystřelil. Ve své druhé šanci už Kašíka překonal, ale rozhodčí okamžitě rozpažil. Poté se v brankovišti strhla mírná strkanice a domácímu kapitánovi se rozhodnutí sudích vůbec nelíbilo. Dožadoval se minimálně kontroly z videozáznamu. Rozhodčí ale oznámil, že gólu bylo dosaženo rukou a dále situaci neřešil. Vzápětí mohli hosté pohnout s nepříznivým skóre, ale Okál z několika pokusů Růžičku nepřekonal. Domácí obrana jej vůbec nedokázala odstavit od kotouče. Krátce poté ujel na Růžičku Kulda, ale Růžička jej vychytal.

Boleslav ve druhé části prostřední třetiny dobře bránila a nepouštěla svého soupeře do žádných větších brejků. Jednomu takovému brejku zabránil Skalický, který na modré složil Okála a Bruslaři z toho vytěžili protiútok, na jehož konci stál Tomáš Knotek, který střelou na bližší tyč překonal Kašíka podruhé. Krátce poté byli ale domácí vyloučeni za vyhození kotouče mimo hrací plochu a hosté v nastalé přesilovce zkorigovali skóre. Antonín Honejsek zpracoval vyražený kotouč a poslal ho Růžičkovi do mezery k levé tyči.

Vstup do třetí třetiny se Bruslařům povedl, už po půlminutě skóroval Michal Vondrka, který dostal parádní přihrávku od Knotka a zacílil k tyči. Zlínští se navíc chvíli museli bránit dvouminutové přesilovce domácích, ale ti v ní ve skóre neodskočili. S postupem času se obrana domácích spíše stáhla a zhustila střední pásmo, aby znemožnila přechody modrožlutých borců před svého gólmana. Byli to ale právě domácí, kteří mohli ještě pohnout se skóre, což by se také stalo, kdyby Žejdl nebyl tak důsledně hlídán u tyče a mohl lépe zamířit.

Berani ale rozhodně nesložili zbraně. Na brankovišti číhající Dufek však nedostal ideální nahrávku a Řezníčkovu ránu od modré zastavila lapačka gólmana Růžičky. Tři a půl minuty před koncem třetí třetiny si Berani vyžádali oddechový čas a Kašík zamířil na střídačku. A pro domácí to byly pekelně horké chvilky, během kterých při domácích stálo i štěstí a nespočet zásahů gólmana Růžičky.

Miloslav Hořava (BK Mladá Boleslav): Hrálo se o desítku, kam všichni chtějí. My máme se Zlínem negativní bilanci, třikrát jsme s ním prohráli. Víme, že hraje výborně a má výbornou formu, z posledních osmi zápasů sedm vyhrál. Jsme strašně rádi, že se nám podařilo vyhrát a do té desítky jsme se dostali, což je pro nás strašně důležité.

Robert Svoboda (PSG Berani Zlín): Oba dva mančafty věděly, že hrají o jistotu předkola. Byl to dobrý zápas ve vysokém tempu. My jsme věděli, jaký hokej můžeme čekat od domácích. Výsledku napověděly dva momenty. Za stavu 1:0 pro domácí jsme měli brejk, Kulda nedal – a hned z toho bylo 2:0. Pak se nám podařilo snížit. A vstup do třetí třetiny, který to utrhl na 3:1, byl rozhodující. Náš mančaft se snažil a měl víru, ale sil už je méně. Zápasů je moc a potýkáme se stejně jako všechny týmy s faktem, že hráčů není tolik.