24. 11. 2019 | Vojtěch Tůma

Boleslavští hokejisté podlehli Spartě v nájezdech

21. (ČT), neděle 24. 11. 2019
Ml. Boleslav - Sparta MBL - SPA

M l . B o l . - Kdo si v neděli odpoledne našel cestu do ŠKOENERGO Arény, udělal dobře, protože i přes nízký počet gólů se zde hrál parádní hokej. Oba celky přistoupily k utkání s maximálním nasazením a chvílemi to vypadalo, jako by na ledě probíhala rozhodující bitva vypjaté série play-off. Hlavními hrdiny byli oba brankáři. Gašper Krošelj s Matějem Machovským ukázali, že v poslední době chytají ve velké pohodě, a drželi své týmy. O vítězi nakonec rozhodly až samostatné nájezdy, které si Bruslaři vyzkoušeli poprvé v sezoně. Bonusový bod si odvezla Sparta, jediným úspěšným exekutorem napínavého rozstřelu se stal Michal Řepík.
Ml. Boleslav: Krošelj – Ševc, Hrbas, Dlapa, Pláněk (A), Bernad, Fillman, Kurka – Klepiš (A), Bičevskis, Šťastný – Skalický, Zbořil, Vondrka (C) – Cienciala, Jeglič, Stránský – Flynn, Najman, Kousal
Sparta: Machovský – Kalina, Blain, Dvořák, Jurčina, Polášek (A), Košťálek, Piskáček (A) – Smejkal, Tomášek, Řepík (C) – Kudrna, Sukeľ, Říčka – Buchtele, Pech, Forman – Pšenička, Rousek, Dvořáček
Branky a nahrávky: rozhodující nájezd Řepík. Rozhodčí: Pešina, Pražák – Pešek, Malý. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 912. Střely na branku: 25:21. Zblokované střely: 18:15. Hity: 3:3. Vhazování: 33:33. Průběh utkání: 0:1.

Do utkání vstoupili aktivněji hosté. Po špatném rozebrání hráčů v obranném pásmu Bruslařů se mezi kruhy zjevil osamocený Lukáš Pech, jehož pokus skončil na Krošeljově betonu. Matěje Machovského zaměstnala až čtvrtá formace Mladé Boleslavi, sparťanský brankář musel zasahovat proti Kousalovi s Flynnem. Pražané dělali soupeři velké problémy svým pohybem. Kudrnův únik k vedoucí trefě nevedl, o chvíli později těžil z Řepíkova aktivního napadání Jan Košťálek, ovšem trefil jen lapačku připraveného Gašpera Krošelje. Následující okamžiky se obešly bez vážnějších šancí, i tak se ale pokračovalo v solidním tempu. Ve dvanácté minutě Machovský nezachytil Najmanův pokus, načež se kotouč otřel o boční síť. Nedlouho poté měl úvodní gól zápasu na hokejce David Cienciala, po Jegličově pasu ale minul částečně odkrytou svatyni. Zbytek prvního dějství nabídl ještě nepovedenou přesilovku domácího týmu a především celou řadu osobních soubojů a nepřesností z obou stran. Do kabin se tak šlo za stavu 0:0.

Na začátku prostřední dvacetiminutovky si přesilovou hru vyzkoušeli také sparťané, ale zmohli se jen na nepřesné rány Poláška s Košťálkem. Velmi blízko otevření gólového účtu byl David Šťastný, který orazítkoval horní tyč, nedlouho poté prošla do domácí sítě Řepíkova střela z otočky. Bruslaři sáhli k trenérské výzvě a udělali dobře, kvůli Pechově kontaktu s Krošeljem branka Pražanů neplatila. Tento moment svěřence dua Rulík – Patera nakopl, velice zaměstnaný Machovský se blýskl především proti dorážce Marise Bičevskise. Pražany vrátilo do hry Jegličovo podrážení, strážce boleslavské svatyně měl co dělat, aby zkrotil štiplavé nahození z hole Michala Řepíka. Ve třiatřicáté minutě se před brankou hostí zjevili zapomenutí Vondrka s Ciencialou, celou situaci ale překombinovali a nechali vyniknout Machovského. Ten držel Spartu dobrými zákroky, zastavil také individuální průniky Jakuba Klepiše a Pavla Kousala. Pozadu nezůstal ani Krošelj, který krátce před přestávkou vychytal i třetí přesilovku hostí.

Několik sekund po startu třetí periody promarnili Bruslaři další solidní možnost, když Bičevskis po Klepišově ztečované střele nedosáhl na puk před prázdnou brankou. Mladoboleslavští hokejisté měli mírně navrch, zdobil je především dobrý pohyb, Matěj Machovský ale stále odolával. Poradil si také s tvrdým pokusem Davida Bernada a proti Fillmanově tečovanému nahození, kterému scházely jen decimetry, mu pomohlo i štěstí. V padesáté minutě putovali na trestnou lavici Dvořáček s Buchtelem, dvojnásobná přesilovka domácího týmu trvala sto vteřin. Bruslaři rozjeli před brankou soupeře přihrávkový kolotoč, žádným z pokusů ale pozorného Machovského nepřekvapili. Ubráněné oslabení Pražany nakoplo, Blainova rána Krošelje, především kvůli odrazu puku od zadního mantinelu, pořádně vystrašila. S blížícím se koncem aktivita na obou stranách mírně opadla, a protože v poslední minutě Milan Jurčina z dobré pozice těsně minul, dospělo utkání do prodloužení.

Během pětiminutového nastavení se u kotouče daleko častěji drželi Bruslaři, sparťanský gólman si musel poradit s Bičevskisovou ranou z ostrého úhlu, domácí kapitán Vondrka z pravého kruhu nemířil přesně. Na druhé straně se individuální akcí a bekhendovým zakončením prezentoval Forman, Krošelj ale zasahovat nemusel. Čtyřiačtyřicet vteřin před koncem prodloužení hákoval Klepiš Smejkala, pálící Tomášek s Řepíkem si ale během přesilovky na brankáře Mladé Boleslavi nepřišli. Rozhodnout tak musely samostatné nájezdy, v nichž bonusový bod Pražanům přisoudil Michal Řepík.

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): V první třetině hrála Sparta velmi agresivně, čímž nám dělala problémy. Myslím si, že od úspěšné trenérské výzvy a neuznaného gólu soupeře jsme byli lepším týmem. Začali jsme si vytvářet šance, dokázali se udržet v obranném pásmu Sparty. Bohužel, nepodařilo se nám prosadit, a to ani při dvojnásobné přesilovce. Mužstvu nemůžeme nic vytknout, kluci šlapali nadoraz, výborně opět zachytali oba gólmani. Rozhodl jeden proměněný nájezd, máme pouze bod, ale dnes jsme na ledě nechali všechno.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): Podle mě jsme viděli skvělé utkání, jedno z nejlepších v dosavadním průběhu sezony. Oba týmy hrály velmi dobře organizovaně a důrazně. Sice nebyly k vidění góly, ale šancí jsme si my i soupeř vypracovali hodně. Vyzdvihl bych výkony obou brankářů. V prodloužení hráli s pukem hlavně domácí, my si ale s jejich náporem velmi dobře poradili. Nájezdy jsou vždycky tak trochu loterie, k nám se v nich přiklonilo štěstí. Se ziskem dvou bodů jsme spokojeni, ale dnes bychom brali i jeden bod.