19. 10. 2010 | Jan Hrabal, Daniel Langer, Jan Hrabal

Boleslavští v Pardubicích dlouho vedli, nakonec vyválčili dva body v nájezdech

26., úterý 19. 10. 2010
Pardubice - Ml. Boleslav PCE - MBL
P a r d u b i c e - Dlouho to ve městě perníku vypadalo, že Mladá Boleslav dokáže využít krize Pardubic v domácím prostředí a získat historicky první vítězství za tři body proti Pardubicím, když po šťastných trefách Vrbaty a Boháče vedla v polovině poslední třetiny dva nula. Jenže domácí dokázali dvěma slepenými góly vyrovnat a nakonec z toho bylo velké drama. Prodloužení rozhodnutí nenabídlo a tak musely přijít na řadu nájezdy. V nich se blýskli Valent s Vrbatou a celek z města automobilů si tak odváží cenné dva body.
Pardubice: Růžička – Mezei, Kaberle, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Nakládal – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Špirko, Somík – Pineault, Zohorna, Pivko – Rákos, Buchtele, Nahodil - Radil
Ml. Boleslav: Valent – Žabka, Jindra, Marušák, Lehikoinen, Hay, Macháček, Duben – Milroy, Divíšek, Boháč – Loskot, Macho, Pabiška – Bahenský, Vrbata, Matějovský – Nouza, Gajovský, Handlovský – Kupec
Branky a nahrávky: 54. Kaberle (Kolář I, Koukal), 55. Špirko (Somík) - 20. Vrbata (Marušák), 35. Boháč (Divíšek), 65. Vrbata. Rozhodčí: Pešina, Šír - Bejček, Charvát. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6597.

Mladoboleslavští vsadili, pro někoho možná trochu překvapivě, opět na brankáře Michala Valenta, který jim vychytal výhru na ledě pražské Slavie. Kdo čekal drtivý nástup domácího Eatonu, ten musel být zklamán. Prořídlé tribuny sledovaly z domácí strany velmi průměrnou podívanou, která končila na dobře postavené mladoboleslavské defenzívě. Východočechům nepomohla ani úvodní přesilovka po Macháčkově sekání.

První vzrušivý moment na straně Středočechů volal po gólu. Konkrétně ve 13. minutě po Píšově zaváhání museli Východočeši řešit brejk dvou na jednoho, ale Michal Macho v něm trefil pouze boční síť Růžičkovy klece. O chvíli později měl zajímavou šanci pardubický Libor Pivko, ale také minul branku.

Zajímavé šance zůstaly nevyužity, a tak k otevření gólového účtu musela pomoci poněkud kuriózní situace. David Vrbata nahazoval od modré puk, ten trefil Jakuba Nakládala a navrátilec do sestavy Eatonu jej srazil přímo mezi betony gólmana Růžičky – 0:1.

Začátek druhého dějství jakoby kopíroval situaci ze začátku zápas. I teď měl Eaton výhodu přesilové hry a opět ji nevyužil. První letka Pardubic sice zvesela kombinovala v obraně Středočechů, ale ta odolala domácímu náporu.

Mladá Boleslav měla zajímavé příležitosti zvýšit svůj náskok v polovině duelu. Nejprve byl vyloučen Rastislav Špirko, kterého šest sekund před vypršením trestu vystřídal na trestné lavici Adam Pineault za nedovolené bránění. Pardubice se ale náporu docela v pohodě ubránily.

Ve 35. minutě už tak do smíchu pardubickým fanouškům nebylo. Mladá Boleslav využila rychlý brejk a dostala se do dvoubrankového vedení. Jak? Úplně jednoduše! Tomáš Divíšek potáhl puk, naservíroval jej před bránu, kde jej umně nastavenou bruslí poslal Daniel Boháč do sítě – 0:2.

Nabyté vedení dodalo hostům potřebný klid. Středočeši hráli přesně to, co potřebovali. Chytře zahušťovali střední pásmo a pokud získali kotouč, ihned s ním upalovali do brejku. Ve 46. minutě hledal Divíšek najetého Bahenského, jeho pokus však Růžička lapačkou vytěsnil.

O chvíli později měl velkou šanci Jan Buchtele, ten se však po Pivkově přihrávce neprosadil. Jak čas utíkal, tak to vypadalo s Pardubicemi hůř a hůř... Jenže! V čase 52:31 byl za sekání vyloučen Darrel Hay a o půl minuty později se vracel zpět. Zkušený bek František Kaberle dostal ideální příhru na modrou čáru a z voleje se poprvé v Pardubicích gólově prosadil – 1:2.

Neutekla ani minuta a Eaton srovnal stav. Další průnik přinesl gól na 2:2, jeho autorem byl hbitý Rastislav Špirko. Východočechů byl najednou plný led, Pardubice se snažily obrat dokonat, dokonce v samotném závěru měly možnost přesilové hry, ale Mladá Boleslav další inkasovaný gól nepřipustila.

Prodloužení nepřineslo žádnou extra zajímavou zápletku, oba týmy se sice snažily útočit, ale nikdo si při bilanci střel 2:4 nevypracoval vážnější možnost ke vstřelení branky.

Samostatné nájezdy proběhly v režii Davida Vrbaty. Mladoboleslavský šikula se trefil v první a čtvrté sérii, za Pardubice se prosadily pouze ve druhé zásluhou Pivka. Mladá Boleslav tak poprvé v extraligové historii vyhrála v Pardubicích.

Leo Gudas, asistent trenéra BK Mladá Boleslav: "První a druhou třetinu jsme hráli to, co jsme chtěli, dali jsme i góly, kluci bojovali a dřeli. Ve třetí třetině nás ty dva góly po minutě trochu srazily tam, kde jsme nechtěli být, ale vůlí a dřinou jsme to dotáhli k nájezdům. Ty jsou vabank a jsme rádi, že máme dva body."

Josef Jandač, trenér HC Eaton Pardubice: "Navázali jsme na předešlé domácí zápasy. Většinou v nich góly nedáváme a dostáváme nějaký laciný gól, který nás srazí dolů. Když pak musíme vývoj otáčet, tak soupeř dobře brání a my nejsme schopní prolomit naší neproduktivitu. V této sezoně jsme měli potřetí samostatné nájezdy a všechny jsme prohráli."