7. 1. 2020 | Pavel Mádl, Vojtěch Tůma, foto: Juliana Zash

Bruslaři měli Spartu na lopatě, nakonec berou jen bod

34. (ČT), úterý 7. 1. 2020
Sparta - Ml. Boleslav SPA - MBL

P r a h a - Ani třetí vzájemný duel této sezony mezi mladoboleslavskými hokejisty a Spartou nenabídl divákům brankové hody. První třetina se odehrála ve velice slušném tempu. Bruslaři, kteří zaslouženě vedli zásluhou přesilovkové trefy Jegliče, působili aktivněji, Pražanům se ale z ojedinělé příležitosti podařilo srovnat. Po přestávce se utkání trochu uklidnilo, spíše se čekalo na výraznější chybu. Ve třetím dějství padla jedna branka na každé straně, ani jeden z celků tak neodešel s prázdnou. Po lépe zvládnutých samostatných nájezdech získali o bod více opět sparťané.
Sparta: Sedláček – Košťálek, Kalina, Jurčina, Dvořák, Piskáček (A), Poizl – Smejkal, Tomášek, Řepík (C) – Kudrna, Růžička, Rousek – Říčka, Pech (A), Forman – Vitouch, Sukeľ, Dvořáček
Ml. Boleslav: Krošelj (nájezdy Peters) – Hrbas, Hrdinka, Dlapa, Pláněk (A), Bernad, Fillman, Klikorka – Skalický, Zbořil, Klepiš (C) – Zohorna, Jeglič, Šťastný – Lunter, Bičevskis, Stránský – Flynn, Najman, Kousal
Branky a nahrávky: 17. Košťálek (Forman, Růžička), 57. Košťálek (Růžička, Pech), rozhodující nájezd Pech – 12. Jeglič (Šťastný, Hrbas), 44. Šťastný (Jeglič, Fillman). Rozhodčí: Kika, Pešina – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 771. Střely na branku: 20:31. Zblokované střely: 9:10. Hity: 6:3. Vhazování: 25:35. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2 - 3:2.

První střelu v utkání obstarali hosté. Zbořil vyslal laxní pokus na Sedláčka, který s ním měl problémy, ale ke štěstí domácích se mu puk podařilo zkrotit a přerušit hru. Polovinu úvodního dějství hrály oba týmy vyrovnaný hokej, a když už se dostaly do svého útočného pásma, mnoho slibných šancí si nevypracovaly. Šanci na změnu přinesl Středočechům dvouminutový trest Řepíka, při němž dokázali Bruslaři udeřit. Slovinský útočník Žiga Jeglič si najel do prostoru mezi kruhy a po přihrávce od Šťastného přesně zakončil nad Sedláčkovu vyrážečku. Ze stejného místa pálil o chvíli později Skalický, vyrážečka sparťanského brankáře však byla na správném místě a poslala kotouč do ochranné sítě. I sparťané dostali možnost přesilové hry, když si proti pravidlům počínal Kanaďan Fillman.

Domácím se podařilo vyrovnat poté, co uzavřeli soupeře v útočném pásmu, načež si Miroslav Forman všiml zcela volného Jana Košťálka a jeho tvrdá bomba vymetla pravý horní růžek mladoboleslavské branky. Necelou minutu před vypršením prvních dvaceti minut hráli domácí další přesilovou hru, kterou ale do konce třetiny nevyužili. Výsledek odpovídal celému průběhu úvodní dvacetiminutovky, a tak se oba týmy rozešly do kabin za smírného stavu 1:1.

Druhá část začala pro domácí smolně. Milan Jurčina při své střele na modré čáře zlomil hůl, čímž poslal hosty do přečíslení dva na jednoho, ti ale na Sedláčka nevyzráli. Převrátit vedení na svou stranu mohla Sparta po hezké akci Lukáše Pecha, ten ale 101. branku v dresu Sparty nezaznamenal. Překvapit Krošelje mohl Dvořáček, jenže jeho střela z pravého kruhu se neujala. Scénář druhé třetiny se podobal i té první. Hrál se znovu vyrovnaný hokej na obou stranách. V polovině duelu hráli Pražné již třetí početní výhodu v zápase, ale ani jednou Krošelje neohrozili.

Mladoboleslavští byli blízko samostatnému úniku. Jakub Klepiš byl ale po přihrávce jednoho ze spoluhráčů při přechodu přes modrou čáru příliš rychlý, a tak čárový rozhodčí odpískal postavení mimo hru. Při další početní výhodě domácích pálil nebezpečně Tomášek, jehož projektil těsně minul pravou tyč hostující branky. Pár vteřin před zazněním sirény ujel soupeři Michal Řepík, který mířil mezi Krošeljovy betony, ale brankář hostů si mezírku pohlídal. Druhých dvacet minut skončilo opět nerozhodně, tentokrát bez branek.

Obě mužstva začala závěrečnou třetinu opatrně. Mírná nahození od modré čáry si oba brankáři v poklidu pohlídali, ale po čtyřech minutách hry si David Šťastný poradil u mantinelu s Řepíkem, jeho následná střela škrtla o Sedláčkovu lapačku a skončila v síti. Bruslaři se po vedoucí brance ještě více hnali do útoku, svého soka ovšem mockrát neohrozili. Mladé Boleslavi se přesto dařilo kontrolovat hru a Sparta mnoho možností k vyrovnání neměla. Tvrdou ránu Tomáška nejprve zablokoval Dlapa, další slibně se rozjetou akci zastavila píšťalka rozhodčího kvůli ofsajdu.

V posledních pěti minutách se sparťanům naskytla další příležitost k vyrovnání, když hosté faulovali a šli do čtyř. Dvakrát prověřil hostujícího brankáře Kudrna, proti němuž byl Krošelj úspěšný. Za pár vteřin už mladoboleslavský gólman inkasoval. Odpovědnost na sebe vzal opět Jan Košťálek, jenž střelou ze stejného místa jako u první branky nedal Krošeljovi sebemenší šanci.. Po vyrovnání darovali sparťané soupeři přesilovku a museli se bránit. Jeden z hostujících hráčů dotěrně úřadoval před Sedláčkem, puk si ale sparťanský gólman pohlídal. Domácí oslabení ubránili a šlo se do prodloužení.

O sparťanském vítězství mohl rozhodnout Řepík, který ale při přečíslení dva na jednoho nezakončil přesně. Šance následně měli hosté i domácí, ale prodloužení vítěze neurčilo, a tak přišly na řadu samostatné nájezdy. V nich se trefovali převážně sparťané a po vítězné brance Lukáš Pecha získali bonusový bod.

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): Boleslav byla živější a lepší, ale na druhou stranu musím říct, že za poslední dobu jsme měli náročnější program než Boleslav. Navíc jsme přes den přišli o dva beky základní sestavy. I proto jsme tušili, že budeme trošku pod tlakem. Strašně si vážím toho, jak to kluci odbojovali.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): Hodnotí se mi to špatně, protože si myslím, že jsme byli po většinu zápasu lepší a zasloužili jsme si když ne tři, tak minimálně dva body. Bohužel jsme ale získali zase jenom jeden. S výkonem jsme však spokojení a jdeme dál.