4. 4. 2016 | Vojtěch Tůma

Bruslaři nezachytili soupeřův nástup, Liberec má mečbol

SF3 (TV), pondělí 4. 4. 2016
Ml. Boleslav - Liberec MBL - LIB
M l . B o l . - Už pár minut před úvodním vhazováním bylo jasné, že na tento důležitý zápas bude ŠKOENERGO Aréna zaplněná do posledního místečka. Naděje domácích příznivců vítěz základní části lehce zmírnil už v první minutě, kdy se trefil Řepík. Zbytek úvodního dějství nabídl parádní hokej, dvě hromadné šarvátky a pravou atmosféru play-off. Bruslaři po většinu času tahali za kratší konec, do šaten nakonec odcházeli s dvoubrankovým deficitem. Druhé dějství už tolik hokejové krásy nenabídlo, Boleslavští svého soka nějaký čas přehrávali, kromě neproměněných šancí jejich snažení opět zmrazilo neubráněné oslabení. Ve třetí třetině už se utkání spíše jen dohrávalo, Liberečtí si hlídali pohodový náskok a nakonec bez vážnějších komplikací dokráčeli pro třetí vítězství v sérii. Ještě nic ale není ztraceno, o jiskřičku naděje zabojují svěřenci trenérského dua Výborný – Jelínek už zítra, tak je nezapomeňte přijít podpořit!
Ml. Boleslav: Rittich – Stříteský, Voráček, Trončinský, Rýgl, Robar, Kučný, Ovčačík – Klimenta, Klepiš, Lenc – Jarůšek, Urban, Pacovský – Hyka, Bárta, Pabiška – Látal, Hruška, Ďurač
Liberec: Lašák – Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Plutnar, Vitásek, Kajínek – Bakoš, Vampola, Radivojevič – Birner, Bulíř, Řepík – Valský, Jelínek, Křenželok – Lakatoš, Špaček, Stránský – Ordoš
Branky a nahrávky: 1. Řepík (Bulíř, Birner), 9. Vampola (Řepík, Birner), 31. Mojžíš (Radivojevič, Řepík). Rozhodčí: Hribik, Šír – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 13:12, navíc Lenc 10 min. za nesportovní chování a Urban (oba MBL) 10 min. za zásah do oblasti hlavy a krku. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 200. Střely na branku: 19:25. Zblokované střely: 11:7. Hity: 11:10. Vhazování: 30:33. Průběh utkání: 0:3.

První třetina nabídla parádní hokejovou podívanou! Liberec do zápasu vlétl jako uragán a už od prvních minut dělal svým aktivním pohybem Bruslařům obrovské starosti. Ve čtyřiapadesáté vteřině se Tygři dostali do vedení, po přejezdu modré čáry našel Bulíř šikovnou zadovkou rozjetého Michala Řepíka, který chirurgicky přesnou ranou k pravé tyči nedal Rittichovi šanci – 0:1! Hosté byli i nadále lepším mužstvem, rozehrávka boleslavských hokejistů značně pokulhávala a David Rittich musel předvést několik povedených zásahů. Premiérovou vážnější šanci si domácí vypracovali až v osmé minutě, po Hykově pokusu kotouč poskakoval skrze brankoviště, cestu do sítě ale nenašel. Krátce nato se rozpoutala hromadná šarvátka, po které měli svěřenci trenéra Pešána k dispozici dvojnásobnou početní převahu.

Trojice domácích bojovníků vše přestála bez úhony, v klasické přesilovce se ovšem Liberec trefil – přesně do šibenice zacílil Petr Vampola! Jiskřilo se i nadále, za libereckou brankou se v jedenácté minutě strhla další šarvátka, v níž Jakub Klepiš nakonec povalil na záda obránce Mojžíše. Netrvalo to dlouho a převahu dvou mužů v poli si zkusili i Bruslaři. Nelze říct, že by s touto příležitostí naložili špatně, Tygři se ale v těžkých časech mohli spolehnout na brankáře Lašáka. Závěr úvodní periody opět patřil Severočechům, těsně před úvodní sirénou se sám před boleslavskou svatyní zjevil Vampola, puk se mu v klíčový moment ale zamotal mezi bruslemi.

Začátek prostřední dvacetiminutovky nabídl opatrnější partii. První zahrozili Středočeši, Stříteského nahození vyrazil nepříliš jistý Lašák pouze před sebe, načež se k dorážce dral Radan Lenc, ale svá mířidla neměl seřízena přesně. Tygři už nepůsobili tak jistým a sebevědomým dojmem, do jejich hry se vloudila nepřesnost doprovázená častými zakázanými uvolněními. V šestadvacáté minutě byl vyloučen obránce Mojžíš, v přesilovce se Bruslař dostali do jediné příležitosti, po Stříteského nahození chyběl Lukáši Pabiškovi k usměrnění touše do sítě jen kousíček. V polovině druhé třetiny Urban hostům daroval početní převahu, v níž Lenc místo vyhození řešil konstruktivní řešení a z následného tlaku Tygři udeřili potřetí, prosadil se Tomáš Mojžíš.

Zanedlouho byla možnost přesilovky dána i Boleslavským, Hyka zavezl puk do útočného pásma a zpoza branky oslovil sjíždějícího si Marka Trončinského, ten však v tutové šanci mezírku mezi betony gólmana Lašáka nenašel. V sedmatřicáté minutě si boleslavský bek vybral slabší chvilku v rozehrávce, na to konto se do samostatného úniku dostal Bulíř, souboj tváří v tvář ale lépe vyzněl pro Davida Ritticha. Dvě a půl minuty před druhou sirénou dostali Tygři puk do sítě počtvrté, Jelínkův gól ale kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti nemohl být uznán. V samotném závěru Rittich své spoluhráče ještě jednou podržel, ani Jakub Valský na něj v samostatném úniku nevyzrál.

Poslední perioda už žádné větší vzrušení nenabídla, Liberečtí velmi dobře bránili střední pásmo a komfortní náskok už si poměrně v klidu hlídali, mladoboleslavští hokejisté se ke střelám dostávali jen zřídkakdy. V šestačtyřicáté minutě své štěstí dvakrát za sebou zkusil Dominik Pacovský, nejprve jeho ráně scházely centimetry, o pár vteřinek později lapačkou zasáhl Lašák. Snaha Bruslařům upřít nešla, dnes to ale nebyl jejich den. Kombinace Výborného svěřenců ztroskotávala na nepřesných přihrávkách a špatných zpracováních, do karet jim nehrála ani z frustrace pramenící vyloučení. Pět minut před koncem předvedl kiks v rozehrávce Jarůšek, ujíždějící Valský si ale na pozorného Ritticha ani napodruhé nepřišel. Liberečtí žádný dramatický závěr nepřipustili, zcela zaslouženě vyhráli i semifinálové klání s pořadovým číslem tři, a svěřenci trenérského dua Výborný – Jelínek tak zítra budou odvracet nejen soupeřův mečbol, ale i konec velmi zdařilého a úspěšného ročníku.

Marian Jelínek, BK Mladá Boleslav: My jsme si vstup do utkání představovali trochu jinak, udělali jsme velkou chybu a soupeř nás hned potrestal. Poté jsme se dostali do hry tři na pět, kdy nám soupeř opět odskočil už na dvě branky. Bylo to trochu těžké i psychicky. Představovali jsme si, že se ten zápas bude odvíjet trochu jinak. Nemohli jsme se dostat do hry. Myslím si, že v první třetině bylo klíčové, že se nám nepodařilo vstřelit gól v situaci pět na tři při přesilové hře. Pak jsme měli několik přesilových her pět na čtyři, ale bohužel jsme je sehráli velmi špatně. Pokud to vezmu velmi pragmaticky, tak soupeř byl lepší, takže všechny věci, které bych řekl, by mohly znít jako výmluva, což bych nechtěl. S respektem k soupeři musím říct, že byl lepší a zaslouženě vyhrál. Nicméně chci mužstvu poděkovat, protože neodvedlo špatný výkon, ale ve sportu to tak je, že vyhrává ten lepší. I přesto, že jsme nepodali špatný výkon, se nám postupně zranilo několik hráčů a pak už nám postupně chyběla síla na to, abychom to zvrátili utkání v náš prospěch.

Filip Pešán, Bílí Tygři Liberec: Odehráli jsme opět velmi těžké a vyrovnané utkání. Troufnu si tvrdit, že jsme tahali za delší konec my. Byli jsme velmi organizovaní v obranném pásmu a proměnili jsme několik šancí. Mohli jsme dát více gólů, ale výborně chytal domácí brankář. Byli jsme organizovaní, trpěliví a disciplinovaní.