2. 2. 2020 | Adéla Kvapilová

Bruslaři ovládli derby, přerušili tak nepříznivou sérii porážek proti Liberci

43. (ČT), neděle 2. 2. 2020
Ml. Boleslav - Liberec MBL - LIB
M l. B o l. – Neděle 2. února 2020, magické datum a regionální derby. V utkání 43. kola hokejové Tipsport extraligy vyzvala Mladá Boleslav liberecké Bílé Tygry. Začátek se lépe vyvíjel pro domácí, kteří po bleskovém startu udeřili. Následně se Bruslařům podařilo překonat hostujícího gólmana ještě třikrát. V posledních vteřinách se trefil i Liberec, který tak připravil domácího brankáře o vychytanou nulu. Bruslaři tak alespoň na čtvrtý pokus proti svému nejbližšímu rivalovi uspěli a porazili Tygry 4:1.
Ml. Boleslav: Krošelj – Hrdinka, Ševc (C), Dlapa, Pláněk (A), Hrbas, Fillman – Skalický, Zbořil, Klepiš (A) – Zohorna, Jeglič, Šťastný – Lunter, Bičevskis, Stránský – Kašpar, Najman, Kousal
Liberec: Hrachovina – Šmíd (A), Knot, Derner, Hanousek, Kolmann, Graborenko, Kunst – Birner (A), Hudáček, Lenc – Valský, Musil, Zachar – Špaček, Jelínek (C), Ordoš – Dlouhý, Marosz, Šír
Branky a nahrávky: 1. Zbořil (Skalický), 18. Stránský (Hrbas), 28. Kašpar (Dlapa, Pláněk), 59. Najman (Kašpar, Kousal) – 60. Knot (Birner, Marosz). Rozhodčí: Hodek, Úlehla – Lučan, Kis. Vyloučení: 5:7, navíc Graborenko 5 min. + trest do konce utkání za bitku a Hrachovina (oba LIB) 10 min. za nesportovní chování. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 893. Střely na branku: 27:25. Zblokované střely: 4:4. Hity: 8:6. Vhazování: 32:36. Průběh utkání: 4:0, 4:1.

Bruslaři do úvodu zápasu doslova vlétli. Hned z prvního úniku se po 19 vteřinách hry prosadil Adam Zbořil, který se pokoušel najít spoluhráče. Kotouč se odrazil o brusli jednoho z hostujících obránců a doklouzal za Hrachovinu. Následně Žiga Jeglič mohl navýšit, puk mu ale z hole sjel. Domácí se v útočné třetině usadili a vůbec nepouštěli Bílé Tygry do šancí. V 5. minutě dostali hosté možnost skóre dorovnat, když za katr usedl František Hrdinka. Z pravé strany pálil Libor Hudáček, jeho střela rozvlnila pouze boční síť. Tlak Mladé Boleslavi neustával. Svou tvrdou střelu předvedl od modré Pláněk, tu si ovšem liberecký gólman pohlídal a secvaknutými betony vytěsnil. Početní výhodu si zahráli i hráči v zelenobílém. Roman Graborenko byl potrestán za krosček.

Po boleslavské přesilové hře se dostali k puku Tygři. Tvrdě pálil Michal Birner, poté od levé konstrukce Radan Lenc. Ani jedna střela Gašpera Krošelje nezaskočila. V následném úniku se málem Bruslaři radovali podruhé. Marek Hrbas nahrával v mezikruží na Bičevskise, ten poslal kotouč zpět na zmiňovaného beka. Tomu se už nepovedlo Hrachovinu překvapit. V 16. minutě zahrozil Liberec. Před Jelínkem se srazili dva boleslavští obránci, ten ale gólu nedocílil. Z branky se nakonec radovali domácí. Jan Stránský projel útočným pásmem a zakončil nad vyrážečku Hrachoviny. Ke konci první části nebezpečně kotouč poskakoval kolem domácího brankáře, ten už zůstal nepřekonán.

Po přestávce naskočili na led úplně jiní Tygři. Liberec uzamkl Mladou Boleslav v obranném pásmu a ta se zmohla pouze na zakázaná uvolnění. Do protiakce se dostal Pavol Skalický, který při brždění zavadil o hostujícího muže v masce a ten zůstal ležet. Roman Graborenko se po střetu do boleslavského útočníka pustil, čímž si vysloužil pětiminutový trest a odešel do sprch. Bruslaři se v početní převaze činili. Puk se objevil na holi Lukáše Kašpara, který z ostrého úhlu prostřelil Dominika Hrachovinu. Následně měl zmiňovaný aktér možnost stav ještě poupravit. Do protiútoku se však procpal liberecký Marek Zachar, který byl nakonec zastaven Františkem Hrdinkou.

Duel na ledě se nesl velmi emotivně. Nejenže si mezi sebou spor vyříkávali Libor Hudáček s Marisem Bičevskisem, ale dále i Mario Lunter s Radanem Lencem a Janem Stránským. Poslední jmenovaný si vysloužil trest za hrubost. Ale ani tuto početní výhodu Severočeši nevyužili. V závěru druhého dějství šel Liberec do tří, avšak Boleslav nedokázala nic vymyslet. Dokonce se hosté dostali před Gašpera Krošelje, ten byl připraven a vše pokryl. Do šaten se před poslední třetinou odcházelo za stavu 3:0 pro domácí.

Závěrečná perioda odstartovala boleslavskou přesilovou hrou, která trvala pár vteřin. Bruslaři si za několik chvil střihli další. Nejzajímavější šanci měl však na holi Libor Hudáček, který ve vlastním oslabení ujel a prověřil pozornost boleslavské jedničky. Ve 45. minutě ostřelovaly Hrachovinu tvrdé rány Mitchella Filmanna a Marka Hrbase. V polovině posledního dějství poslal dělovku i David Šťastný, liberecký ochránce svatyně se svým zákrokem vytáhl a lapil puk do rukavice. Kanonáda ze strany domácích tímto neskončila.

Emoce gradovaly, i v rozdávání trestů se pokračovalo. Tentokrát za sekání byl vyloučen hostující gólman, jenž si za nesportovní chování vysloužil ještě osobní desetiminutový trest. Ale ani tuto výhodu nedokázali Středočeši zužitkovat. Hra se přesunula před Gašpera Krošelje, který úspěšně bránil pokusy libereckého celku. V posledních minutách pálil od modré Ronald Knot, ten se ale také neprosadil. Necelé dvě minuty před vypršením času vyskočila ŠKOENERGO Aréna počtvrté na nohy. Mladíček Ondřej Najman nejprve promáchl, ale na podruhé už bekhendem trefil. Avšak nejednalo se o poslední branku v utkání. Stav ještě poupravil čtrnáct vteřin před koncem svou ránou Ronald Knot, čímž připravil domácího Krošelje o čisté konto. Derby ovládla Mladá Boleslav, může se tak radovat ze cenného tříbodového zisku a skalpu lídra tabulky.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): Mně se samozřejmě zápas hodnotí dobře. Měli jsme šťastný vstup do zápasu, což nám pomohlo. Klíčový okamžik bylo pětiminutové vyloučení, ve kterém se nám podařilo odskočit na tři góly. Pak jsme kluky nabádali k disciplíně, tu jsme jakžtakž zvládli a dotáhli to do vítězného konce.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): Myslím si, že utkání rozhodla první třetina a naše zbytečné tresty. V první části jsme si vytvořili dostatek šancí na to, abychom se po smolném začátku vrátili zpět do utkání. Bohužel jsme je neproměnili, stejně jako jsme měli problém s proměňováním šancí v posledním domácím zápase proti Vítkovicím. Od druhé třetiny jsme to trochu tlačili do kopce. Za mě spousta zbytečných vyloučení.