6. 9. 2016 | Zdena Bobková

Bruslaři proti Minsku vítězně a přesto hořce! V Lize mistrů končí

4., úterý 6. 9. 2016
Ml. Boleslav - Junosť Minsk MBL - MSK
M l. B o l. – Poslední zápas Ligy mistrů základní skupiny L čekal na Bruslaře v úterý 6. září. Utkání mělo podle očekávání vysoké tempo a svou kvalitu. Domácí si vybudovali poměrně výrazný náskok v podobě třígólového vedení, o který ale díky vlastní nedisciplinovanosti přišli a prakticky celou polovinu utkání tak na světelné tabuli svítilo skóre 3:2. Dramatický závěr ale změnu skóre nepřinesl a hosté se tak mohou radovat ze setrvání v Lize mistrů. Bruslaři se tak s evropskou soutěží loučí.
Ml. Boleslav: Lukáš – Stříteský, Voráček, Trončinský, Štich, Hanzlík, Pastor, Kurka, Kučný – Hyka, Klepiš (C), Pospíšil – Pacovský, Urban, Pabiška (A) – Látal, Vampola (A), Musil – Orsava, Žejdl, Lenc
Junosť Minsk: Milčakov – Černook (C), Vasiljev, Šeleg, Pretnar, Jerocho, Goroško, Mickevič, Usenko – Jefimenko (A), Turkin, Parejevec – Karakulko, Korso (A), Kogalev – Jelisejenko, Niinimäki, Michnov – Kaškar, Razvadovskij, Gerasimovič
Branky a nahrávky: 20. Urban (Trončinský, Klepiš), 23. Pospíšil (Hyka, Kurka), 26. Lenc (Pastor) – 27. Jefimenko (Turkin, Černook), 28. Michnov. Rozhodčí: Hejduk (CZE), Hallin (NOR) – Frodl, Ondráček (oba CZE). Vyloučení: 6:3, navíc 2+2 Voráček (MBL), Korso (YUM) – oba hrubost. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 538. Střely na branku: 35:25. Průběh utkání: 3:0, 3:2.

Bruslaři vlétli do první třetiny ve velkém stylu a dokázali si vytvořit hned dvě velké příležitosti. Tu první měl Dominik Pacovský, který ale svou šanci promáchl. Svou šanci neproměnil rovněž Žejdl, který obdržel přihrávku od Orsavy, ale Milčakova neprostřelil. Své v první třetině řekl také Top scorer Junosti Jesse Ninimäki, ale ani on odkrytou branku Jana Lukáše netrefil. Tolik asi výčet velkých šancí obou týmů, který ale ne a ne končit.

Středočeši se navíc od poloviny první třetiny dostali do většího tlaku, a to i díky přesilové hře. Od té doby mírně diktovali tempo utkání a jejich práce pak nesla kýžené ovoce. Na konci třetiny totiž Bruslaři dostali příležitost, která se takříkajíc neodmítá. Šeleg byl vyloučen minutu před koncem třetiny za sekání. Bruslaři se rozestavěli před Milčakovem, Trončinský na modré napřáhl a jeho střela našla teč na holi Tomáše Urbana, který rozjásal poměrně hojně zaplněné tribuny mladoboleslavské haly.

Do druhé třetiny nastoupil lépe hostující tým, a to i díky přesilovce po vyloučení Tomáše Pastora pět vteřin před koncem první části. Parfejevets se ihned procpal až před Lukáše a tlak hostí podpořil i Vasiljev. Top scorer Junosti Ninimäki se obtočil kolem brány a překvapil Lukáše, který ale vykryl pravou tyčku své branky. Poměrně hektický začátek. Důležité však bylo, že Bruslaři prvotní tlak ustáli a pak se sami usadili před Milčakovem. Tomáš Hyka se dostal ke střele, ale Milčakov puk jen vytěsnil mimo branku. Odražený kotouč ale bleskově našel Tomáš Pospíšil, který umístil puk do prázdné brány. Nedá se říct, že by to s hráči Junosti nějak otřáslo, do velké šance se dostal Jelisejenko, druhý pokus na dorážku ale nedostal.

Prakticky z protiútoku se ale opět prosadili domácí. Radan Lenc si najel po levém křídle a poslal puk Milčakovi přímo mezi nohy. Prakticky ihned si ale Bruslaři velice zkomplikovali situaci, na trestnou usedli hned dva hráči – Trončinský s Klepišem a Junosť se po půlminutě prosadil a snížil – tím úspěšným byl Alexej Jefimenko, který poslal puk Lukášovi k pravé tyči. Dál ale nepříjemnosti pokračovali, z mezikruží vypálil Andrej Michnov a rázem bylo vedení domácích zredukováno jen na rozdíl jedné branky.

K vidění bylo nespočet faulů a různých rozmíšek a také bitka mezi Tomášem Voráčkem a Danielem Korsem. Jí však předcházela právě příležitost hostujícího hráče, který ujel domácí obraně. Jeho střelu ale Lukáš mezi betony nepropustil. Na druhé straně se blýskl Hyka, proti jehož střele ale Milčakov parádně vytasil lapačku.

Třetí třetina začala rozvážně z obou stran. Do příležitosti se ale dostal Pacovský, který před Milčakovem trestuhodně promáchl prázdnou bránu a následnou kličkou už běloruského brankáře nepřekvapil. Bruslaři byli i na začátku třetí části mírně aktivnější a svého soka nepouštěli do výraznějších šancí. A pokud přeci jen, tak je podržel výbornými zákroky Jan Lukáš. Jako například při šanci Antona Jelisejenka, který se snažil před Lukášem dorážet, ale puk za brankovou čáru nedostal.

S blížícím se koncem třetiny působili oba soupeři nervóznějším dojmem. Bruslaři nutně potřebovali navýšit skóre, aby udrželi své naděje v Lize mistrů. Oproti tomu Minsk se strachoval o výsledek a ačkoli bránil, sic mu síly stačily, dokázal aktivně vzdorovat a vytvářet si gólové příležitosti. Oba týmy pak dostaly každý po přesilové hře. Minsk tu svou i přes značný tlak nevyužil a Bruslaři obléhání běloruské branky vedli rovněž neúspěšně. Bruslaři tak odvetu na domácím ledě proti běloruskému Junosti sice zvládli vítězně, ale s evropskou soutěží se končí a nemusí tak ani čekat na vzájemný duel švédského Växjö a právě běloruského Minsku.

Michail Zakarov, Junosť Minsk: Mladá Boleslav byla silným soupeřem a byl to pro nás velice těžký zápas.

František Výborný, BK Mladá Boleslav: Chtěli jsme vyhrát doma před domácím publikem. Věděli jsme, že by to mohl být kvalitní zápas, což se potvrdilo. Vítězství, které jsme chtěli, je ale i tak s hořkou příchutí, protože ani přes výhru to není postup, což nás velice mrzí. Za stavu 3:0 se to jevilo jako poměrně jasná záležitost, ale pak přišly dva zbytečné fauly a najednou to bylo celé jinak. Soupeře jsme tím docela nastartovali, ačkoli se nám ho předtím dařilo držet zkrátka. Zápasy v Lize mistrů mají vysokou kvalitu, ať už to byl Minsk, nebo Växjö. Pro ty kluky, zvlášť pro ty mladé, je to obrovská zkušenost. Jsme rád, že jsme si to mohli prožít, ačkoli je to drahá zkušenost. Chtěl bych poděkovat celému klubu za tu práci, kterou s tím měli, a i hráčům. Prožívali jsme to všichni. Bylo by fajn se pokusit se do ní zase někdy dostat. Liga mistrů bylo velice dobré nastartování celého týmu, než začne extraligová sezóna. S oběma týmy to byly kvalitní zápasy. Přesně takové, které vám nejlépe nastíní kvality týmu, ať už ty taktické, morální nebo fyzické.