29. 11. 2020 | Vojtěch Balon

Bruslaři udolali Dynamo, rozhodla třígólová první třetina

22., neděle 29. 11. 2020
Ml. Boleslav - Pardubice MBL - PCE
M l. B o l. – Mladoboleslavští hokejisté si po páteční výhře v Olomouci připsali další tři důležité body do extraligové tabulky, když v domácím prostředí udolali Pardubice 3:2. Po první třetině sice vedli Bruslaři už 3:0, nakonec ale museli být rádi za těsné vítězství.
Ml. Boleslav: Růžička – Šidlík, Ševc (C), Dlapa, Pláněk (A), Bernad, Fillman – Lunter, Zohorna, Šťastný – Jääskeläinen, Zbořil (A), Stránský – Flynn, Najman, Kousal – Strnad, Cienciala, Bičevskis
Pardubice: Vladař – Kolář (A), Nakládal (C), Mikuš, Hrádek, Ďaloga, Holland, Zdráhal – Svačina, Poulíček, Tybor – Camara, Mandát (A), Claireaux – Blümel, Rohlík, Paulovič – Kusý, Anděl, Zeman
Branky a nahrávky: 10. Strnad (Šidlík, Cienciala), 12. Zbořil (Bernad), 14. Zohorna (Šťastný, Ševc) – 30. Camara (Kolář), 55. Tybor (Kolář, Svačina). Rozhodčí: Hodek, Kika – Ganger, Klouček. Vyloučení: 6:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: hráno bez diváků. Střely na branku: 17:29. Zblokované střely: 12:13. Hity: 5:2. Vhazování: 24:26. Průběh utkání: 3:0, 3:2.

Úvodní minuty zápasu se nesly ve znamení opatrného hokeje ze strany obou celků. Pardubičtí měli záhy příležitost přesilové hry, tu ale po vyloučení Jakuba Strnada proměnit nedokázali. Krátce po vypršení Strnadova trestu to z levého kruhu zkusil Matěj Blümel, na připraveného Jana Růžičku v boleslavské svatyni si ale nepřišel. Domácí brankář poté zlikvidoval i další šance hostí včetně tečované rány Koláře od modré.

Zatímco hokejisté Dynama své šance využít nedokázali, Bruslaři zúročili hned tu první, když Šidlíkovo nahození od modré dorazil za Daniela Vladaře Jakub Strnad. A než se hosté stihli oklepat z inkasované branky, už hráli v oslabení a do sítě jim přiletěl další puk: od modré se trefil Adam Zbořil a bylo to 2:0 pro Mladou Boleslav. Ani tento stav nevydržel na časomíře dlouho, o pouhé dvě minuty později lovil Vladař ze své klece už třetí puk. Tentokrát byl pardubický gólman zcela bez šance, když Šťastného střelu od modré nechytatelnou tečí usměrnil za jeho záda Radim Zohorna. Nový pardubický trenér Richard Král ke střídání gólmanů nesáhl a Vladaře, který v Pardubicích hostuje z Bostonu, podržel.

Po Zohornově trefě se Bruslaři začali více zaměřovat na defenzivní činnost a pardubičtí měli velké problémy už s usazením se v útočném pásmu, natožpak s ohrožením Jana Růžičky: s náznaky šancí z holí Anthonyho Camary či Radoslava Tybora si domácí brankář snadno poradil. Přesně v polovině zápasu už se ale Pardubičtí dočkali, když Kolářovu střelu z levého kruhu protečoval za Růžičku Anthony Camara – 3:1. Trefa sedmadvacetiletého Kanaďana hosty nabudila. Sotva o minutu později se ve velké šanci ocitl Matěj Blümel, jeho štiplavou ránu ale boleslavský brankář zlikvidoval. Tím ale tlak Pardubic alespoň na čas ustal, Bruslaři totiž byli týmem, který si vytvořil další gólovku: neproměněný únik Šťastného.

V závěru druhé třetiny se v rozmezí 27 sekund nechali vyloučit Jakub Strnad a Ondřej Dlapa. Následnou dvojnásobnou početní výhodu ale hosté nevyužili, střely Mikuše ani Nakládala na překonání Růžičky nestačily a krátce po skončení pardubické přesilovky navíc Ďaloga podrazil Luntera. Početní výhoda Bruslařů se přelila do začátku třetí třetiny, šance Jääskeläinena a Dlapy ale gólem neskončily. Druhý jmenovaný dokonce napálil tyč!

Závěrečná dvacetiminutovka rychle plynula bez výraznějších šancí na jedné ani druhé straně, což pochopitelně vyhovovalo hokejistům Mladé Boleslavi. Pardubičtí opět zahrozili až v přesilové hře na pomezí 53. minuty, kdy to dvakrát v krátkém časovém sledu zkusil z levého kruhu Valentin Claireaux. O dvě minuty později už se hostům podařilo zdramatizovat utkání: nadvakrát dostal puk za Růžičkova záda Radoslav Tybor.

Vše se schylovalo k závěrečnému tlaku Východočechů. Hostující trenér Král dvě minuty před koncem odvolal brankáře Vladaře a Dynamo už se usadilo v boleslavském pásmu, když vtom Claireaux naprosto zbytečně fauloval a sebral svému týmu vítr z plachet. Ani oddechový čas na tom nic nezměnil, Mladá Boleslav tak doma porazila Pardubice 3:2.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): Do zápasu jsme nevstoupili dobře. První střelu na bránu jsme měli až kolem desáté minuty, Pardubice byly lepší, ale pak druhá desetiminutovka byla výborná. Dali jsme v ní tři góly, výborně jsme sehráli přesilovky. Od druhé třetiny byly Pardubice lepší a nám moc nešly nohy. Bylo to takové těžkopádné. Hodně nám pomohl brankář, pomohly nám i speciální formace, jak přesilovkové, ve kterých jsme dali dva góly, tak formace na oslabení, kdy to kluci udrželi, což bylo pro zápas rozhodující.

David Havíř (HC Dynamo Pardubice): Pro nás smolný zápas, který nám utekl v první třetině. Potom nemáme klukům co vytknout. Výborných čtyřicet minut, ve kterých bych řekl, že jsme byli lepším týmem. Bohužel jsme zklamali v koncovce.