4. 3. 2012 | Daniel Langer

Bruslaři v závěrečné třetině otočili utkání s Litvínovem a v play-out slaví první body

UDR2, neděle 4. 3. 2012
Ml. Boleslav - Litvínov MBL - LIT
M l. B o l. - S přívlastkem "zápas o všechno" šli do utkání proti Litvnínovu hokejisté Bruslařského klubu. V případě prohry by se náskok právě Severočechů navýšil už na hrozivých devět bodů. Utkání načal přesnou trefou Tomas, hosté ale dokázali vývoj utkání obrátit ve svůj prospěch a do závěrečného dějství vstupovali s jednobrankovým vedením. To ale díky trefám Vrbaty a Podkonického neudrželi a skromně radovat se tak mohla Mladá Boleslav.
Ml. Boleslav: J. Hübl - Mozík, Čutta, Žabka, Beňovič, Drábek, Baldwin, Hay, Chaloupka - Mikulík, D. Výborný, Tomas - Balaštík, Podkonický, Goertzen - Nouza, Vrbata, Pabiška - Stieler
Litvínov: Volke - Stříteský, Kubát, Černošek, Jareš, Kousalík, Brejčák, Skuhrovec, Gula - Kubinčák, V. Hübl, F. Lukeš - Kafan, Černý, Ručinský - Majdan, Trávníček, Jenáček - Jurčík, Smolka, Šrámek
Branky a nahrávky: 8. Tomas (Mikulík, Výborný), 40. Mozík (Výborný, Balaštík), 46. Vrbata (Nouza, Pabiška), 48. Podkonický (Balaštík) - 11. Trávníček (Jenáček, Stříteský), 13. Jenáček (Majdan, Trávníček), 45. Kousalík (Trávníček). Rozhodčí: Hradil, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:9. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2740. Střely na branku: 32:27.

Úvod utkání se nesl v opatrném duchu a na první velkou šanci si na play-out poměrně solidně zaplněné tribuny musely počkat až do osmé minuty a hned se měnilo skóre. První útok domácích se vydal na exkurzi do obraného pásma Litvínova, Mikulík nasměřoval vtipný pas na volného Romana Tomase, který na vzdálenější tyči rozvlnil síťku za přesouvajícím se Volkem. Vzápětí mohl navýšit vedení Středočechů Podkonický, ideální okamžik pro zakončení na brankovišti ale prováhal.

Netrvalo dlouho a hosté zareagovali na inkasovanou branku nejlepším možným způsobem. Přesilovou hru po křižné přihrávce využil Michal Trávníček a začínalo se od nuly. Vyrovnaný stav vydržel jen něco málo přes minutu, poté boleslavská defenziva Litvínovu doslova věnovala vedení, když za brankou zachytil přihrávku Majdan a naservíroval ji Martinu Jenáčkovi. Hostující útočník už musel jen nastavit hůl a v oslavném gestu zvednout ruce nad hlavu. Útočné snahy Mladé Boleslavi náhlým obratem utrpěly velké trhliny, naopak to byli hosté, kteří se neustále hrnuli před Hübla a důrazně svou snahou atakovali dvojbrankové vedení. Bruslaře však zachránila siréna a do šaten tak odcházeli soupeři na dosah.

Druhé dějství začalo tak, jak první končilo s tím, že šancí na obou stranách výrazně ubylo. V největší příležitosti se ocitl před Hüblem hostující Martin Ručinský, který tak dlouho míchal s pukem, až jeho střelu stačil srazit jeden z přispěchavších obránců. Na druhé straně už v závěru třetiny měl v přesilové hře slušnou šanci David Vrbata, proti jeho teči ale Volke stačil vytrčit beton. Nicméně Vrbata byl při zakončení faulován a Boleslavští dostali dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru, kterou už po sedmnácti sekundách stihl Vojtěch Mozík za přispění tyče proměnit ranou od modré ve vyrovnávací branku.

Bruslařský klub zahájil třetí třetinu v početní výhodě, z tohoto mráčku už ale nezapršelo. Kolem branek se začalo přiostrovat, nikdo nechtěl udělat chybu, která by mohla být v této fázi utkání rozhodujcí. Jiskření vyvrcholilo pošťuchováním Davida Vrbaty s o hlavu větším Brejčákem, které se rozhodli rázně utnout rozhodčí a oba rozčilené kohouty poslali na trestnou lavici. Z hokejového soudku nabídl divákům ochutnávku Podkonický poté, co si prohodil obránce a upaloval sám na Volkeho, jeho klička se ale mezi tyče nevešla. O chvíli později zachránil litvínovský brankář svůj tým před Balaštíkem a tečujícím Nouzou.

Vzápětí se ukázala pravdivost rčení: "Nedáš, dostaneš…", to když se na modré otevřel prostor před Petrem Kousalíkem, který si sjel až před Hübla a překonal ho povedeným blafákem. Zároveň tím ale odstartoval pro hosty nežádoucí gólovou smršť. Nejprve chytře překvapil z otočky od mantinelu David Vrbata a po další minutě a půl zakončil po nepochopitelném zaváhání Volkeho do zcela prázdné klece Andrej Podkonický, jenž asi mnoho jednodušších branek ve své bohaté kariéře nedal.

Středočeši po obratu skóre chytili doslova druhý dech a své konkurenty v bojích o udržení začali místy až drtivě přehrávat. Při hře bez brankáře ještě promáchl jeden z litvínovských hokejistů na brankovišti, poté se už ale ozvala siréna oznamující první vítězství Bruslařů.

Petr Novák, BK Mladá Boleslav: Jsem rád, že jsme konečně také dokázali obrátit vývoj v utkání v jedné minutě, protože stejným způsobem jsme už několik zápasů dokázali ztratit, to vnímám jako velké plus. Vítězství je pro nás velmi důležité, není třeba zmiňovat, jak by to s námi vypadalo, kdybychom prohráli. Obávali jsme se závěrečného tlaku Litvínova, hosté byli stále na dostřel, ale až na jednu situaci v power-play se nám podařilo držet puk.

Vladimír Jeřábek, HC Verva Litvínov: Prohráli jsme, Boleslav nás v závěru zatlačila. Jako rozhodující okamžik vidím nevyužité šance za našeho vedení 2:1, kdy jsme měli možnosti odskočit na rozdíl dvou branek, ale nepovedlo se nám to. Boleslav bylo nebezpečná v přesilových hrách, oproti tomu nám jich mnoho nedarovala. Nejvíc mě mrzí, že jsme nedokázali dvakrát udržet vedení a utkání dohrát.