6. 3. 2010 | Jitka Čechová

Čížek vyrovnal sedm vteřin před koncem, pak junioři prohráli na nájezdy

54., sobota 6. 3. 2010
Ml. Boleslav - Plzeň MBL - PLZ
M l. B o l. – Utkání Mladé Boleslavi a Plzně se proměnilo v brankářský souboj. Výborní Will a Mazanec dlouho nedovolili hráčům soupeře skórovat, nakonec oba kapitulovali až v poslední třetině. Ve 48. minutě otevíral v přesilovce skóre zápasu hostující Hošťálek a neuvěřitelných sedm vteřin před koncem základní hrací doby vyrovnával domácí Čížek. Oba gólmani tak ve finále museli předvést svůj um i v samostatných nájezdech. Z celkového pohledu byli nakonec lepší plzeňští Indiáni, kteří si odváží bod navíc.
Ml. Boleslav: Will – Švaříček, Houser, Vrba, Čížek, Mikulaštík, Soukup, Sedláček, Arazim, Martínek – Loskot, Jiránek, Belay, Antončík, Rys, Protivný, Koudela, Lenc
Plzeň: Mazanec – Hucl, Mrázek, Růžička, Sullmann, Špaček, Zeman, Blumentrit – Němec, Polívka, Sedláček, Pitule, Trojan, Mainer, Hošťálek, Baxa, Petruška, Herm, Jonák, Lev
Branky a nahrávky: 60. Čížek (Loskot) – 48. Hošťálek (Petruška, Jonák), Pitule – rozhodující sam. nájezd. Vyloučení: 10:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 42.

Boleslav působila v úvodu utkání aktivnějším dojmem, už po pár vteřinách hry se do útočného pásma natlačili Jiránek s Lencem, ani střela a následná dorážka ale nepředstavovaly pro gólmana hostí nepřekonatelnou překážku. Plzeňské zkrátka jako by trochu zaskočil chlad mladoboleslavské malé haly, a tak skupinka diváků mohla poměrně brzy sledovat Lence ujíždějícího po pravém křídle a zakončujícího bekhendem – rovnou do Mazance.

Indiány citelně nakopla přesilová hra, Pitule se po objetí branky pokoušel puk procpat mezi Willem a tyčkou a Plzeňští již radostně zvedali ruce nad hlavu. Jenže brankoví ani hlavní sudí puk za čárou neviděli. Asi zatím největší šanci si v oslabení připsal Protivný, který se dostal za plzeňskou obranu a sám ujížděl na Mazance. Tomu lapený kotouč vypadl a Protivný se šance nechopil ani napodruhé – protentokrát minul. Domácí si třetinu citelně zkomplikovali tresty a její zbytek tak hovořil spíše pro hosty, gól ale nepadl.

Zrovna šťastně Boleslav nezačala ani druhé dějství, znovu totiž hráč z jejích řad odpochodoval na trestnou lavici. Plzeňští toho však v přesilovce mnoho nevymysleli, teprve až po uplynutí oněch dvou minut to z doslova baletní otočky zkusil před Willem Hošťálek, bezúspěšně. Stejně jako si Indiáni lámali zuby na Willovi, ani Středočeši nemohli přijít na to, jak na Mazance. Po buly sice hned pálil Jiránek, ale plzeňský gólman byl za každé situace připraven. Neuspěl tak ani Lenc, který pálil z kruhu pro změnu v přesilovce Boleslavi.

Početný výhody tentokrát zkrátka nepředstavovaly žádný rozhodující a drtivý prvek. Jak se blížil konec třetiny, hra se hodně vyrovnala a střely z dálky nemohly oba výborné brankáře vážně ohrozit. Zlom mohl nastat po čase 39:07, kdy Plzeň čekala 109 vteřin dlouhá dvojnásobná přesilovka. V její první části, té, která náležela do druhé třetiny, ale hosté mnoho nepředvedli a Pitulův nastřelený puk prošel jen brankovištěm.

Ani zbytek hry pět na tři se hostům nevyvedl. Částečně se jim nedařilo kvůli vlastním chybám a hlavně pokaždé narazili na neprostupného Willa. Přesto přesilovka Plzeňské nakopla, hosté měli nějakou dobu víc ze hry. Junák zůstal před brankou Boleslavi chvilku nekrytý, ale svou příležitost trestuhodně zahodil střelou vedle. Podobně neúspěšný byl i Polívka, který netrefil odkrytou klec, ale zároveň vykoledoval svému týmu další přesilovou hru – a tentokrát využitou. U levé tyčky zůstal Ondřej Hošťálek, který trefil horní část branky.

Boleslav si nechtěla nechat říct a během chvilky usedl na trestnou lavici další její hráč. Plzeň, která v minulé početní výhodě zřejmě nabyla dojmu, že už konečně přišla na to, jak na věc, se očividně snažila aplikovat stejný přesilovkový vzorec. Jenže domácí už další gól nepřipustili. Středočeši byli samozřejmě nuceni tlačit se dopředu, velkou příležitost k vyrovnání měl Jiránek, jenže po jeho dvojitém zásahu puk jen proletěl brankovištěm. Nakonec se Mladoboleslavští přeci jen dočkali. V závěru třetiny padla vyloučení na obou stranách a za sníženého počtu hráčů na ledě vyrovnal obránce Václav Čížek.

Prodloužení mnoho zajímavého nepřineslo. Oba týmy sice nehrály nijak zvlášť zakřiknutě či snad dokonce zastrašeně, ale těch velkých gólových šancí přeci jen ubylo. Na řadu tak musely přijít samostatné nájezdy, v nichž se jako jediný trefil Tomáš Pitule a rozhodl tak o bodu navíc pro Plzeň.