29. 11. 2011 | Milan Ouředník, Jitka Čechová, Milan Ouředník

Důležitý souboj s Karlovými Vary se zvrtl v zápas hrůzy

26., úterý 29. 11. 2011
K. Vary - Ml. Boleslav KVA - MBL
K. V a r y - Po obratu, který se boleslavským hokejistům podařil v utkání s Brnem, je tohle pořádně studená sprcha. Středočeši jeli na západ Čech s jasným úmyslem, chtěli tamější tým pořádně potrápit a pochopitelně přivést body. Vítězství v základní hrací době by je totiž katapultovalo z poslední příčky v tabulce. Ale tohle všechno zůstalo pouze v teoretické rovině. Mladá Boleslav totiž v průběhu prvních dvou třetin inkasovala šest branek, což vedlo k tomu, že ve třetí dvacetiminutovce se už nedělo prakticky nic. Bruslaři měli mimo jiné potíže s disciplínou. Nastřádali deset trestů, čtyřikrát v oslabení inkasovali.
K. Vary: Mensator - Gulaši, Nosek, Gřegořek, Gawryletz, Mocek, Bombic, Přindiš, Gründling - Košťál, Skuhravý, Kumstát - Zaťovič, Pech, Dej - Skladaný, Melenovský, Mikeska - Kuběna, Kupec, Zucker
Ml. Boleslav: Valent - Hay, Chaloupka, Žabka, Beňovič, Rýgl, Baldwin, Koma, Drábek - Balaštík, Podkonický, Mikulík - Cetkovský, Bahenský, Tomas - Jiránek, Stieler, Demel - Svačina, Vrbata, Goertzen
Branky a nahrávky: 8. Pech (Zaťovič), 19. Nosek (Melenovský), 26. Mikeska (Melenovský, Skladaný), 28. Nosek (Gřegořek, Kumstát), 33. Nosek (Mensator), 34. Gawryletz (Gřegořek, Dej). Rozhodčí: Souček, Hodek - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 5:10. Využití: 4:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2565. Střely na branku: 45:23.

Karlovarští vstoupili od utkání velice sympaticky, a již ve druhé minutě byli za svou snahu odměněni přesilovou hrou. Boleslavští pocítili tlak domácích borců, ale Gřegořek, Gulaši ani Zaťovič své pokusy mezi tři tyče nedostali. Následně se po trestu pro Kupce role vyměnili, ale byl to spíše Valent, který se musel mít na pozoru před únikem Zaťoviče. Aktivní energetik se dočkal až v 7. minutě. Karlovarská dvaadvacítka nahodila z rohu před branku hostí a Lukáš Pech, byl se svojí dorážkou nejrychlejší.

V 11. minutě měl navýšení na holi Melenovský, ale Valent si domácího forvarda vychutnal pohledným zákrokem lapačkou. Chvíli po něm se do brejku dostal Kumstát, ale i on ztroskotal na na umění boleslavské jednatřicítky. Tlak Karlovarských gradoval po vyloučení Mikulíka a na něj navazujícím trestem pro Podkonického. Hosté první oslabení ubránili, ovšem v tom druhém se blýskl David Nosek neskutečnou bombou od modré, která přesně zapadla do růžku boleslavské svatyně.

Hned zkraje druhého dějství se měl co ohánět Mensator, aby včas zareagoval na nenápadnou teč Haye. Následně musel domácí gólman dokonce špičkou betonu doslova vykopávat projektil Chaloupky od modré. Domácí ale ukázali bojovné srdce a z obrany přešli do útoku, který završili nádhernou brankovou souhrou. Stalo se tak ve 26. minutě, když Melenovský našel Michala Mikesku, který z první skóroval. Brankostroj však nekončil. O minutu později se podruhé v utkání prosadil bombou z kruhu David Nosek.

I ve druhé polovině dvacetiminutovky vládli na ledě energetici. Nebude tedy překvapením, že dvojnásobná početní výhoda Karlových Varů nezůstala bez využití. O to více domácí ochozy potěšil fakt, že David Nosek vsítil hattrick. O chvíli později již svítilo na světelně tabuli exhibiční skóre. Stalo se tak po bleskové akci Karlovarských, zakončenou přesnou ranou k bližší tyčce z hole Travise Gawryletze. V závěru třetiny se ještě dostali hosté k pár střelám, ale rozjetá Energie inkasování nedovolila.

Třetí třetina začala méně atraktivnějším projevem obou celků. Za zmínku stojí snad jen pokus hostujícího Tomase, který z levého kruhu škrtl tyčku domácí svatyně. Na druhé straně mohl zase pro změnu Košťál dorážet do zcela odkryté klece, ale všichni svatí stojící při Valentovi odvrátili sedmý úder Energie. Štěstí stálo i při Gawryletzovi, který ukořistil puk po špatné rozehře hostů, ale jeho projektilu chybělo dobrých deset čísel k radosti.

Zbytek utkání se rozhodně jen tak nedohrával, a to i díky přesilovým hrám na obou stranách, a tak si diváci, kterých zavítalo do KV Areny před dva a půl tisíce užívalo atraktivní hokej do posledních vteřin. Z zmínku stojí například teč Kumstáta nebo nebezpečná dorážka Tomase. Domácí si ale výsledek pohlídali a rázně urvali tři body, díky kterým se odlepili od svého úterního soupeře na čtyřbodový rozdíl.

Martin Pešout (HC Energie Karlovy Vary): Jsme moc rádi, že se nám podařilo zápas zvládnout. Především po psychické stránce. Není jednoduché hrát o tu pozici, o kterou se bojovalo. Doma je to ještě mnohem horší. Dokázali jsme zápas zvládnout, i co se týče kondice. Máme v plánu čtyři zápasy během sedmi dnů a k tomu navíc musíme počítat i cestu do Třince. Za všechno co tentokrát hráči předvedli, si zaslouží poděkování. Hráli disciplinovaně a to nebylo jednoduché. Utkání rozhodly branky v přesilovkách a třetí třetina se už jen dohrávala.

Petr Novák (BK Mladá Boleslav): My jsme cestovali do Karlových Varů po dobrém utkání s Brnem, které jsme vyhráli 4:3. Naším cílem bylo urvat jakýkoliv bod. Jenomže nás zápas nezastihl v optimální formě. Naším častým vylučováním jsme dostali soupeře na koně hlavně ve druhé třetině, kde jsme třikrát inkasovali v početní nevýhodě, a ve dvou případech se jednalo o hru pět na tři. Skutečnost prohry 6:0 se jen těžko dohání. Třetí třetina se jen dohrávala. Karlovy Vary si hlídaly výsledek a my jsme věděli, že už to nemůžeme dohnat. Musím domácím poblahopřát a my se musíme zamyslet nad disciplinovaností, protože těch faulů bylo opravdu hodně.