9. 10. 2015 | Vojtěch Tůma

Fantazie! Bruslaři předvedli parádní výkon a přehráli Hradec!

9., pátek 9. 10. 2015
Ml. Boleslav - Hr. Králové MBL - MHK
M l . B o l . - Po téměř čtrnáctidenní pauze se Tipsport extraliga vrátila zpět do města automobilů, Bruslařský tým z Mladé Boleslavi hostil hradecký Mountfield! Nutno poznamenat, že čekání na další domácí utkání se fanouškům svěřenců trenéra Výborného vyplatilo, protože jejich oblíbenci předvedli famózní výkon a svého soupeře porazili poměrem 4:1! Od úvodní minuty byli mladoboleslavští hokejisté lepším celkem, naděje Hradce držel dlouho nad vodou famózní Svoboda, který ale nakonec enormnímu tlaku (neuvěřitelným devětapadesáti střelám!) nedokázal odolat. Bruslaři si tak připisují velice cenné tři body do extraligové tabulky, o další výhru zabojují v neděli, kdy se představí na ledě Plzně!
Ml. Boleslav: Rittich – Stříteský, Voráček, Trončinský, Holub, Kučný, Ovčačík – Látal, Výborný, Bárta – Hyka, Urban, Pacovský – Lenc, Žejdl, Klimenta – Jarůšek, Musil, Pabiška
Hr. Králové: Svoboda – Pláněk, Vydarený, Pilař, Čáp, Dietz, Vašíček, Hronek, Jank – Kudrna, Knotek, Červený – Köhler, Ihnačák, Courchaine – Dej, Bednář, Kukumberg – Tvrdík, Troliga, Pavlík
Branky a nahrávky: 21. Urban (Pabiška, Stříteský), 42. Lenc (Klimenta), 48. Jarůšek, 55. Klimenta (Lenc, Žejdl) – 44. Knotek (Pilař, Bednář). Rozhodčí: Fraňo, Souček – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 3:8, navíc Pilař a Svoboda (oba MHK) 10 min. OT. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4089. Střely na branku: 59:33. Zblokované střely: 10:18. Hity: 20:17. Vhazování: 36:44. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.

První třetina, a zvláště pak její druhá polovina, nabídla velice pohledný hokej, jednoznačně aktivnějším mužstvem byli domácí a jen díky famóznímu Svobodovi, který si připsal celkem dvacet zásahů (!) Hradec odcházel do kabin s bezbrankovým stavem. Do první slibně vypadající šance se po parádním pasu z hokejky Výborného dostal Martin Látal, který Svobodu sice prostřelil, ale kotouč si to namířil těsně vedle svatyně hostí. Na druhé straně zahrozil po Rittichově zaváhání v rozehrávce Pavlík, ale kus černé pryže za brankovou čáru propasírovat nedokázal. Hlasitý potlesk od domácích fanoušků si po parádním sólu vysloužil Hyka, který s kotoučem na holi přebruslil hned přes tři protihráče, jeho střelu na vzdálenější tyč ale Adam Svoboda dokázal vyrazit. Další šance týmu z města automobilů na sebe nenechala dlouho čekat. Ideálně načasovaným pasem vyslal Musil vstříc hradecké pokladnici osamoceného Pabišku, po jehož nebezpečném pokusu puk lehce lízl břevno!

O malou chvilku později ukázal své kvality Marek Trončinský, když si díky řadě šikovných naznačení položil hned několik protihráčů a připravil tutovku pro Látala, který branku ale přestřelil! V desáté minutě nic netušícího Kučného nepříjemně trefil Červený, za což inkasoval dvě trestné minuty, s nabídnutou početní převahou však Bruslaři nenaložili vůbec dobře. Rittich se musel znovu mít na pozoru až v patnácté minutě, ale Dietzův pokus mu větší starosti nepřidělal. Asi největší šance první třetiny byla k vidění při druhé přesilovce domácích, na hranici brankoviště měl před sebou z více jak poloviny odkrytou branku Pacovský, ale Svoboda se fantastický přemístil a mladoboleslavského útočníka parádně vychytal! V samotném závěru došlo ke spornému momentu. Po Klimentově ráně se puk vznesl do vzduchu a už už putoval do branky, kterou však úmyslně posunul Pilař. Královehradecký zkušený zadák však dostal jen dvouminutový trest a do druhé periody tak Středočeši šli s další přesilovkou v zádech.

A nutno podotknout, že tuto výhodu zúročili parádně! Už po dvanácti odehraných sekundách z prostřední dvacetiminutovky vypálil Pabiška a do té doby bezchybný Svoboda vyrazil touš jen k volnému Tomáši Urbanovi, který měl už jednoduchou práci – 1:0! Hradečtí se zdáli být lehce opaření a v obraně nechávali otevřená okénka. Do jednoho takového se hbitě prosmýkl Hyka, který ještě přiťukl puk lépe postavenému Ovčačíkovi, jehož bekhendový pokus ale schoval Svoboda do své lapačky. Velice aktivní byla v průběhu utkání čtvrtá lajna boleslavských, po jedné z jejich akcí fauloval Vydarený unikajícího Lukáše Pabišku, který dostal šanci na reparát při trestném střílení! Domácí útočník zkusil kličku do bekhendu, ale Adam Svoboda jeho záměr přečetl. Čtvrtá útočná brázda Středočechů ale stále neměla dost! Pavel Musil prokázal obrovský důraz na brankovišti, kde se po jeho akci kotouč nebezpečně potuloval, ale do branky nakonec nezamířil. První přesilovou hru v dnešním mači si svěřenci trenéra Draisatla zahráli až v osmadvacáté minutě po faulu Ovčačíka.

Jejich kombinace měly hlavu a patu, avšak Rittich byl vždy připraven na svém místě. Na nervy domácích příznivců pořádně zabrnkal Stříteský, po jehož hrubé chybě byl k vyrovnání blízko Ihnačák, ale strážce svatyně Mladé Boleslavi jen ukázal, v jak obrovské pohodě v úvodu nového ročníku chytá. Při vyrovnaném počtu hráčů na ledě ale Bruslaři stále přehrávali svého oponenta, ovšem i jejich velké šance zůstaly neproměněny. Žejdl, který se řítil sám na Svobodu, se v nejdůležitějším okamžiku dostal z ideálního střeleckého úhlu a Jarůšek ranou z první jen těsně minul horní tyč! Dnes velice aktivní dvojice Musil – Jarůšek o sobě znovu dala vědět v pětatřicáté minutě, kdy si první jmenovaný po přihrávce od svého kolegy položil Svobodu, ale v tutové šanci branku přestřelil! V samotném závěru ještě Mountfield podnikl přečíslení 3 proti 2, po Kudrnově pokusu Rittich kotouč nějakou chvilku hledal, nepříjemnou situaci mu ale pomohl vyřešit Urban a do posledního dějství tak Bruslaři šli s jednobrankovým vedením!

V úvodu třetího dějství hrozili spíše hosté. Poté, co se ve středním pásmu srazili Hyka a Pacovský, se kupředu vydal Ihnačák, jehož štiplavý projektil Rittich na poslední chvíli vytěsnil pravým ramenem. Nebylo jim to však nic platné, protože hned z následné protiakce Bruslaři udeřili. O kousek blíže tříbodovému zisku domácí přiblížil Radan Lenc, který využil špatné komunikace mezi Svobodou a Bednářem a s přispěním nemalé dávky štěstí puk dostal do sítě! Dvoubrankové vedení však Středočechům příliš dlouho nevydrželo! V přesilové hře Hradce od modré napřáhl Karel Pilař, jehož přízemní pokus ještě na hranici brankoviště tečoval Tomáš Knotek a Rittich byl bez šance! O tečovaná nahození v první polovině třetí periody opravdu nebylo nouze, po nabídce od Trončinského puk lehce zasáhl Lenc, ale mezi tři tyče tentokráte nezamířil. Ani Mladoboleslavští s početní převahou nenaložili špatně. Nejprve se po levé straně uvolnil Látal, jeho akce, v jejímž počátku měl opět prsty Trončinský, ale gólem neskončila.

Mrzet to domácí ale vůbec nemuselo, poněvadž hned po vypršení Knotkova trestu se v předbrankovém prostoru nejlépe zorientoval Richard Jarůšek a prostřelil Svobodu – 3:1! Jak se blížil konce utkání, na ledové ploše se začalo jiskřit. Rozhodčí nejprve Výbornému prominuli opakované sekání vůči Pilařovi, na to konto se sám na branku řítil Látal, který chtěl zasunout touš mezi Svobodovy betony, ale nepochodil. Značně frustrovaný Pilař mladoboleslavského útočníka zbytečně krosčekoval po odpískání, načež se v brankovišti Mountfieldu strhla menší bitka mezi Bártou a Čápem, v níž si nakonec o něco lépe počínal domácí borec. V následné přesilové hře přidal čtvrtý a zároveň i uklidňující gól Tomáš Klimenta! Zbytek třetí třetiny už si domácí hlídali komfortní náskok a Hradec, nutno podotknout, že zcela zaslouženě, porazili 4:1!

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav): Do utkání jsme vstoupili velmi dobře. První třetinu jsme byli opravdu lepší, paradoxně jsme dali gól až po přestávce. Ve druhé třetině se hra vyrovnala a soupeř už na nás našel recept, zvedl pohyb a začal nám dělat problémy. Jakmile jsme ale dostali kontaktní branku, podařilo se nám v brzké době dát třetí gól, což bylo velmi důležitým momentem. Tutových šancí jsme měli opravdu hodně. Myslím, že z naší strany to byl jeden z nejlepších výkonů letošní sezóny.

Peter Draisaitl (Mountfield HK): Myslím, že Boleslav vyhrála zaslouženě. Byla rychlejší na bruslích a měla větší tlak do brány, víc šancí než my. Sice jsme taky měli nějaké momenty, ale vždycky, když to vypadalo, že se zápasem něco uděláme, dostali jsme další gól nebo jsme udělali zbytečné vyloučení. Dneska tady pro nás bylo velmi složité vyhrát.