15. 8. 2014 | Jitka Čechová

Góly, drama a vítězství Boleslavi – to byl první zápas Bruslařů na turnaji

MC1, pátek 15. 8. 2014
Martin - Ml. Boleslav MMM - MBL
M a r t i n (SVK) – Kdyby se jednalo o dva celky ze stejné soutěže, asi bychom se nemuseli stydět říct, že jsme viděli utkání srovnatelné s ligovým. První gól hned po pár vteřinách hry, otáčení skóre, snížení v závěru utkání a dramatická snaha o vyrovnání na poslední chvíli. Hokejisté Mladé Boleslavi to na úvod turnaje rozhodně neměli snadné, ve večerním utkání, kterému předcházel zahajovací ceremoniál, museli čelit domácímu Martinu. O to cennější je nepochybně, byť těsné, vítězství 5:4 a první body do turnajové tabulky. Branky Středočechů dávali Pacovský, Klimenta, Ovčačík, Květoň a Žabka. Připomínáme, že druhé utkání čeká Bruslaře už v sobotu 16. srpna a to ve 14 hodin!
Martin: Čech – Ďatelinka, Matejka, Kolba, Sládok, Brcko, Tupý, Fillo, Rusina – Markovič, Galamboš, Varga – Themár, Fujerík, Jokeľ – Finsterle, T. Klíma, Suja – Šugár, Pokrivčák, L. Klíma
Ml. Boleslav: Valent – Hruška, Kučný, Ovčačík, Stříteský, Trška, Vidmar, Žabka, Čermák – Pacovský, Bárta, Květoň – Látal, Broš, Klimenta – Hyka, Musil, Lenc – Jarušek, Kubica, Kotala
Branky a nahrávky: 6. Klíma (Suja), 7. Matejka, (Markovič, Galamboš), 46. Galamboš (Varga), 58. Fujerík (Brcko) – 1. Pacovský (Květoň), 26. Klimenta (Látal), 34. Ovčačík (Broš), 44. Květoň, 46. Žabka (Klimenta). Rozhodčí: . Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2150.

Domácí – a nepochybně nabuzený – tým své fanoušky hned v úvodu utkání právě nepotěšil, už po čtvrt minutě hry se totiž bleskovou akcí prosadil Dominik Pacovský. Do kolen málem dostalo Martinské i následné vyloučení Pokrivčáka, Bruslaři ale tentokrát recept na brankáře Čecha ve slovenské brance nenašli. Následovala pro změnu studená sprcha pro svěřence trenérů Výborného a Jelínka. Po prvotním šoku se totiž hokejisté Mountfieldu oklepali a během necelých dvou minut trefami Tomáše Klímy a Lukáše Matejky otočili skóre ve prospěch právě Martinu.

Až do konce první třetiny se Středočechům příliš nedařilo a viditelně tahali za kratší konec provazu. Určitě tomu nenapomohlo ani vyloučení Bárty, kdy musel Valent na poslední chvíli zasahovat proti dorážce Fujeríka a nutno podotknout, že při boleslavském brankáři v tu chvíli stáli všichni svatí. Fakt, že Bruslaři až do konce úvodní periody neinkasovali znovu, lze považovat za vlastně pozitivní.

O tom, že je to zápas plný zvratů, se ale diváci mohli přesvědčit už po pár minutách druhé třetiny. Boleslavští v kabině očividně dostali naordinovanou jinačí medicínu a rázem tak diktovali tempo hry oni. Donutili soupeře ve středním pásmu chybovat, načež proti jedinému obránci vyrazili Látal s Tomášem Klimentou. Dvojice Bruslařů to sehrála natolik dobře, že druhý jmenovaný dával do prázdné branky.

Martin očividně opět znejistěl a následovaly dva jeho fauly. Ten první ještě hráči slovenského týmu ustáli, ačkoliv Jarůšek dal brankáři Čechovi zažít hned dvě perné chvilky, po sérii ataků ale nakonec přeci jen kapitulovali. Ve 34. minutě využil parádní dělovkou z prostoru mezi modrou čárou a kruhem přesilovou hru obránce Ctirad Ovčačík, který tak vrátil Boleslavským vedení, o které až do konce utkání už nepřišli. Ale nepředbíhejme, protože je to ještě rozhodně bylo drama.

Snahy Mountfieldu o vyrovnání uťal v úvodních minutách třetího dějství za cenu vlastního pádu David Květoň a stejně jako Martinští zvládli v první třetině dvakrát skórovat během dvou minut, stihli tento časový limit splnit i hráči z města automobilů. Střelou „naslepo“ propálil vše v cestě Boris Žabka. Konec všemu ale ještě rozhodně nebyl, neboť domácí trenéři si vybrali oddechový čas a jeho efekt přišel téměř okamžitě – o pětadvacet sekund později totiž snížil Peter Galamboš.

Bruslaři začali působit dojmem, že si vítězství plánují bez větších potíží udržet, což se možná ukázalo být chybou. V polovině 58. minuty se totiž na 4:5 podařilo snížit Dominiku Fujeríkovi a rázem byl „oheň na střeše“. Fanoušky povzbuzovaný domácí tým vycítil šanci a neváhal dokonce odvolat gólmana. Boleslavští si tak v posledních okamžicích duelu sáhli na dno, těsnou výhru a první body do turnajové tabulky ale nakonec uhájili.

Daniel Babka, MHC Mountfield Martin: Poznamenal nás úvodní gól, hned v prvním střídání jsme udělali chybu. Soupeř byl z pohledu taktiky lepším týmem, další chyby ve druhé třetině nás stály zápas. Pomohl nám oddechový čas, tlak v závěru nám přinesl dva góly, ale vyrovnat už se nám bohužel nepodařilo.

Marian Jelínek, BK Mladá Boleslav: Pro diváky to bylo určitě zajímavé střetnutí, protože padlo velké množství gólů. Pro nás trenéry to už bylo horší, protože jsme za těmi góly viděli velké množství chyb. První gól nám paradoxně spíš uškodil, soupeř nás poté organizovaně napadal a těžil z toho. V kabině jsme si po první třetině rozhodně měli co říct, změnili jsme taktiku a neslo to ovoce. Ani za stavu 2:5 se ale domácí nevzdali, nepřestávali nás napadat a podařilo se jim snížit. O to jsme radši, že jsme to ustáli.