31. 3. 2016 | Vojtěch Tůma

Heroický finiš nestačil, přesilovkovou přestřelku lépe zvládl Liberec

SF1 (TV), čtvrtek 31. 3. 2016
Liberec - Ml. Boleslav LIB - MBL
L i b e r e c - Za svůj výkon v prvním klání semifinálové série se mladoboleslavští hokejisté vůbec nemusí stydět. Kromě nezvládnuté pasáže v polovině třetí třetiny, kdy Bruslaři doplatili na svou nedisciplinovanost, byli favorizovanému Liberci více než vyrovnaným soupeřem. První třetina byla velice opatrná, v prostřední dvacetiminutovce se Boleslav zásluhou Jarůška dostala do vedení, do šaten ale po trefách Bulíře a Výtiska odcházeli spokojenější domácí. Ve třetím dějství Tygři využili dvě dvojnásobné přesilovky a zdálo se být definitivně rozhodnuto, svěřenci trenérského dua Výborný – Jelínek si ovšem připravili dobrou půdu pro zítřejší klání, když ukázali týmového ducha a díky vydařenému závěru nakonec snížili na rozdíl jediné branky.
Liberec: Lašák – Ševc, Šimek, Derner, Mojžíš, Výtisk, Vitásek, Plutnar – Radivojevič, Vampola, Bakoš – Birner, Bulíř, Řepík – Valský, Lakatoš, Krenželok – Stránský, Jonák, Vlach – Ordoš
Ml. Boleslav: Rittich – Voráček, Stříteský, Rýgl, Trončinský, Kučný, Robar, Ovčačík – Lenc, Klepiš, Klimenta – Pacovský, Urban, Látal – Bárta, Musil, Hyka – Ďurač, Pabiška, Jarůšek
Branky a nahrávky: 23. Bulíř (Šimek, Radivojevič), 39. Výtisk (Lakatoš), 52. Birner (Radivojevič), 53. Radivojevič (Birner) – 22. Jarůšek (Stříteský, Pabiška), 58. Klepiš (Trončinský, Bárta), 60. Pacovský (Klimenta, Urban). Rozhodčí: Hribik, Šindler – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 7:7. Využití: 3:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 500. Střely na branku: 26:25. Zblokované střely: 15:12. Hity: 46:38. Vhazování: 54:34. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:3.

Úvodní perioda příliš hokejové krásy nenabídla. Oba celky vycházely ze zabezpečené obrany, aktivně a úspěšně napadaly rozehrávku svého soupeře, díky čemuž příliš šancí k vidění nebylo, vzhledem k důležitosti utkání se ale s tímto průběhem dalo počítat. Jako první o sobě dali vědět Bruslaři, Urban vystihl Ševcovu přihrávku a posunul kotouč Martinu Látalovi, Lašák ale předvedl pohotový zásah. Rittich se výrazněji zapotil až v páté minutě, kdy pravým ramenem na poslední chvíli stihl vytěsnit nepříjemný projektil z hole Radivojeviče. Zhruba v polovině prvního dějství se Robarovo skákavé vyhození došouralo až k Musilovi, jenž před brankou ještě hledal sjíždějícího si Hyku, tomu ale v zakončení zabránil zodpovědně se vracející Výtisk.

Podobná situace byla k vidění i na druhé straně, když se neposedný kotouč odrazil příhodně pro Bakoše, který zvedl hlavu a vyzval k teči před brankou clonícího Vampolu, strážce boleslavské svatyně ale číhal na správném místě. Prvními vyloučenými se po vzájemné potyčce stali Rýgl a Šimek, při hře čtyř proti čtyřem byl jasně aktivnější Liberec, ve slibně vypadající možnosti se po Trončinského kiksu zjevil Bulíř, David Rittich byl ale opět připraven. Největší příležitost si v samotném závěru první dvacetiminutovky vypracovali Tygři, otevřeného okénka v obraně Bruslařů využil Branko Radivojevič, jeho pokus na bližší tyč ale Rittich dokázal eliminovat, a do šaten se tak šlo za nerozhodného stavu.

Po Ševcově vyloučení si Boleslavští v samotném úvodu prostředního dějství zahráli první přesilovku a nutno poznamenat, že s ní naložili parádně. Nejprve měl obrovskou šanci dorážející čahoun Urban, Tygři ale celou situaci s lehkým přispěním paní Štěstěny přestáli. O pár vteřin později Lašák nenápadné nahození od Stříteského vyrazil pouze před sebe, kde se nejlépe zorientoval Richard Jarůšek a s přehledem touš zametl do odkryté klece – 0:1! Také Liberec ale svou premiérovou početní převahu využil, Rittich toho přes clonícího Valského příliš neviděl, čehož využil Michal Bulíř a chytrou ranou mezi betony hostujícího gólmana bleskurychle srovnal! Vstřelené branky atraktivitě zápasu jen prospěly, více práce měl sice Lašák, v sedmadvacáté minutě si ale Rittich mohl zhluboka oddechnout, Mojžíšova dělovka se totiž otřela o tyč.

Druhá přesilová hra svěřenců kouče Pešána sice gól nenabídla, Bruslaři se při ní ale několikrát pořádně zapotili. Po jejich poziční chybě se sám mezi kruhy zjevil Michal Birner, naštěstí pro hosty ale promáchl. O pár okamžiků později se Severočeši hnali do přečíslení tří proti jednomu, Bakoš to vzal sám na sebe, v klíčový okamžik ale udělal jednu zbytečnou kličku navíc, čímž celou akci poslal do hrobu. Ve třiatřicáté minutě hosté předvedli parádní akci, Klepiš se díky povedenému bekhendovému manévru zbavil hned dvou protihráčů, jeho následný pas ale na hranici brankoviště stojící Látal v druhou trefu Boleslavských nepřetavil. S blížící se přestávkou Středočeši výrazně zvyšovali svou střeleckou aktivitu, domácím se ale zničehonic povedlo vsítit nepopulární gól do šatny, když za Rittichova záda doputoval nepovedený a několikrát tečovaný pokus z hole Jana Výtiska.

Do první příležitosti závěrečné periody se dostali Boleslavští, Urban natáhl své dlouhé ruce a přiťukl puk pro rozjetého Dominika Pacovského, jeho jedovatou ránu ale do ochranné sítě zblokoval obětavý Vitásek. Ve čtyřiačtyřicáté minutě Tygři svého oponenta uzavřeli v jeho obranném pásmu, Valského bekhendový pokus ale vytěsnil dobře postavený Rittich, následné teči Petra Vampoly scházely pouze centimetry. Své druhé početní převahy se svěřenci Františka Výborného dočkali až dvanáct minut před koncem. Ani tentokráte si nepočínali špatně, podél mantinelu pláchl Musil, jehož nahození z ostrého úhlu si dezorientovaný Lašák málem srazil do branky.

Tlak hostů srazila k zemi dvě poměrně zbytečná vyloučení, liberecké přesilovkové komando převahu dvou mužů v poli využilo fantasticky. Nejprve se přesně do horního růžku Rittichovy pokladnice trefil Michal Birner, půl minuty nato jej napodobil Branko Radivojevič, a naděje Bruslařů tak během pár okamžiků byly tatam. V osmapadesáté minutě se k parádní sóloakci přes celé hřiště nadechl dnes v dobré pohodě hrající Jarůšek, svůj bekhendový blafák ale díky faulu nedotáhl do zdárného konce. V samotném závěru ještě Boleslavští pořádně zabrnkali na nervovou soustavu domácích příznivců, nejprve Trončinský pasem par excellence oslovil Jakuba Klepiše, jenž lišáckým zakončením přechytračil Jána Lašáka, devět vteřin před koncem na rozdíl jediného gólu snížil Dominik Pacovský.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): Jsme s utkáním spokojení. Hrál se ofenzivní hokej, měli jsme spoustu dobrých šancí, které jsme neproměnili. Když naopak měla šanci Mladá Boleslav, zasáhl Ján Lašák. Ten byl v duelu vynikající. Jsem taktéž rád, že jsme proměnili přesilovky a rozhodli první domácí zápas.

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav): Jeli jsme do Liberce s velkým respektem, přesně s takovým, který výsledky Tygrů budí. Musím říct, že jsme se střetnutím spokojeni, mužstvo podalo výborný výkon. Těšíme se na zítra.