11. 12. 2020 | Adéla Kvapilová

Hon na Tygry nevyšel, Bruslaři se z Liberce vrací bez bodu

5., pátek 11. 12. 2020
Liberec - Ml. Boleslav LIB - MBL
L i b e r e c – Regionální derby, zápas, který si nenechá žádný fanoušek ujít. Mladá Boleslav se v páteční dohrávce 5. kola představila v Podještědí. Přes počáteční tlak Liberce dokázali Bruslaři úvodní periodu ovládnout 2:1. Prostřední třetina hrála do karet Bílým Tygrům, kteří se v ní dvakrát prosadili, čímž otočili vývoj utkání na svou stranu. Závěr zápasu patřil Bruslařskému klubu, avšak vytesat naději v podobě vyrovnání se Středočechům nepodařilo. Osmá výhra v řadě se tedy nekoná, o další body zabojuje Mladá Boleslav v neděli na ledě Energie.
Liberec: Kváča – Šmíd (A), Knot, Rosandič, Havlín, Derner, Kolmann – Birner (A), Filippi, Lenc – Musil, Bulíř, Pavlík – Rachůnek, Jelínek (C), Vlach – Průžek, Hrabík, Pekař
Ml. Boleslav: Krošelj – Šidlík, Ševc (C), Allen, Pláněk (A), Bernad, Fillman, Moravec – Lunter, Zohorna, Šťastný – Jääskeläinen, Zbořil (A), Stránský – Flynn, Najman, Kousal – Strnad, Cienciala, Bičevskis
Branky a nahrávky: 8. Bulíř (Filippi, Birner), 23. Hrabík (Průžek, Pekař), 27. Havlín (Birner, Filippi) – 13. Lunter (Zbořil, Flynn), 15. Bičevskis (Bernad, Cienciala). Rozhodčí: Hodek, Kika – Kajínek, Hynek. Vyloučení: 4:2, navíc Ševc (MBL) 10 min. + trest do konce utkání za nesportovní chování. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: hráno bez diváků. Střely na branku: 22:34. Zblokované střely: 9:13. Hity: 14:13. Vhazování: 29:24. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.

Úvodní minuty zápasu přinesly zajímavé momenty, a to hlavně ze strany domácích. Skóre mohl již ve 3. minutě otevřít Tomáš Rachůnek, jenž si najížděl před boleslavského gólmana, avšak díky obrannému zákroku Petra Šidlíka zakončit nedokázal. Tlak Liberce i nadále pokračoval. V 8. minutě se do role nedobrovolného diváka za krosček dostal Conor Allen, čímž nabídnul Severočechům početní převahu. Bílí Tygři se jí chopili velmi dobře a po necelé minutě se radovali z gólu. Na střelu Tomáše Filippiho dokázal Gašper Krošelj ještě zareagovat, avšak na dorážku Michala Bulíře už byl krátký. Po úvodním gólu Liberce zahrozil individuální akcí Jiří Průžek, jeho pokus dokázal boleslavský gólman vytěsnit.

Přesilovou hru si v půli třetiny střihla i Mladá Boleslav. V nebezpečné akci se ocitl Adam Zbořil, s jeho pokusem si ještě Petra Kváča poradil, avšak během následné souhry Bruslařů už lovil puk ze své sítě. Před brankou číhal osamocený Mário Lunter, který dostal přesnou přihrávku od Adama Zbořila a zakončil do poloodkryté brány. Neuběhly ještě ani dvě minuty a Bruslaři se radovali znovu. Maris Bičevskis dostal zajímavý nápad a střelou z otočky k levé tyčce překvapil libereckého Petra Kváču. Středočeši rázem ožili a tlačili se více dopředu. Po špatné rozehrávce Michala Birnera mohli odskočit do dvoubrankového rozdílu, když se proti Kváčovi se vyřítil Ondřej Najman. Liberecký gólman se ale přesunul včas. Žádná další branka v počáteční periodě už nepadla, a tak po první části vedla Mladá Boleslav 2:1.

Ihned na počátku druhého dějství měli blízko k vyrovnání Filippi s Bulířem, kteří se dostali do přečíslení, jejich tažení zastavil Krošelj připravenou lapačkou. O chvilku později už ale byl stav opět srovnaný. V závaru před Krošeljovou svatyní se nejlépe zorientoval Kryštof Hrabík, jenž svým důrazem dotlačil kotouč za brankovou čáru. Rozhodčí ještě celou akci zkontrolovali na kameře a gól potvrdili.

Během následné početní výhody se Bruslaři pokoušeli vzít své vedení zpět. David Šťastný ale svým projektilem orazítkoval pouze brankovou konstrukci. Několik vteřin po skončení přesilové hry po nahození Martina Pláňka poskakoval nebezpečně tečovaný kotouč před Kváčou, liberecký gólman zachoval chladnou hlavu a klec uhlídal.

Ve 27. minutě se skóre přetočilo na stranu Liberce. Po poziční chybě Bruslařů se nachomýtl na pravé straně neobsazený Tomáš Havlín a svižnou střelou zakončil do horního růžku. Následně měl na holi příležitost Oscar Flynn, jeho šanci zastavil Kváčův beton. Odražený puk ještě doputoval k Pavlu Kousalovi, avšak se mu zamotal mezi brusle a znemožnil jakékoli zakončení. Na konci druhé periody se znovu objevila nemladší boleslavská formace před libereckým maskovaným mužem, ovšem ani tentokrát se útočníku Oscaru Flynnovi nepodařilo překvapit. Na druhé straně se do šance po přihrávce Radana Lence dostal Tomáš Filippi. Po tomto tažení se před Krošeljem strhla mela a na trestnou lavici usedl za držení kapitán Martin Ševc, jenž ještě vyfasoval osobní trest do konce utkání.

Závěrečnou dvacetiminutovku započali Bílí Tygři s hráčem navíc, avšak tato početní převaha ke gólu nevedla. Z řad Bruslařů se pokoušel o změnu stavu Joona Jääskelainen, který nedokázal přehodit beton libereckého brankáře. Před klecí Krošelje tečoval letící touš Matěj Pekař, jeho počínání se ale mezi tři tyče nevešlo. Následovala aktivní pasáž Mladé Boleslavi, během které si hosté vybudovali zajímavé příležitosti. Recept na dobytí liberecké svatyně najít nedokázali. Na druhé polovině kluziště mířil Petr Jelínek, po něm Tomáš Filippi. Tři minuty před koncem byla Mladá Boleslav velmi blízko k vyrovnání. Zohornovu střelu tečoval Mário Lunter, pálil i David Šťastný. Následně se aktuálně nejlepší střelec Bruslařů málem radoval z gólu, ale bekhendová klička mu nevyšla. Bruslaři tak v Liberci vítěznou sérii neprodloužili a vrací se ze severu Čech bez bodů.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): Nám první třetina nevyšla úplně ideálně. Do druhé části jsme to trochu zase nakopli a hráli jsme potom slušné utkání. Myslím, že to byl vyrovnaný zápas na obě strany. My jsme naštěstí dali dva góly ve druhé části a to rozhodlo utkání.

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): Myslím, že prvních 10 minut byl lepší Liberec. Tím, že jsme dali na 1:1, Liberec znejistěl. Vstřelili jsme pak ještě jeden gól, takže druhých 10 minut patřilo nám. Druhá třetina rozhodla utkání. Dvakrát jsme zbytečně inkasovali. Byly to situace, na které jsme hráče upozorňovali. Liberec se dostal zpět do zápasu tím, že otočil na 3:2. To byla klíčová pasáž zápasu. Ve třetí třetině už se Liberec uchýlil jen k obraně výsledku.