11. 11. 2016 | Vojtěch Tůma

I přes výpadek v závěru Bruslaři přemohli houževnaté Vítkovice 3:2!

19., pátek 11. 11. 2016
Ml. Boleslav - Vítkovice MBL - VIT
M l . B o l . - První domácí utkání po reprezentační pauze Bruslaři po urputném boji zvládli! Úvodní minuty sice nabídly hokej v tom nejvyšším tempu, jinak ale první třetinu provázela řada nepřesností z obou stran, jakákoliv kombinace poněkud vázla. V deváté poslal domácí do vedení Hyka, velkou zásluhu na tom však měl obrovskou chybu vyrobivší gólman Bartošák, který domácímu útočníkovi otevření brankového účtu doslova a do písmene daroval. Ani prostřední dějství příliš hokejové krásy nenabídlo, hra byla často přerušována, svěřenci Františka Výborného si chvílemi opravdu koledovali, na konci osmatřicáté minuty jim ale dvoubrankový náskok zajistil Jonák. Ve třetí třetině boleslavské vedení navýšil Urban, Ostravané ale nesložili zbraně a dvěma brankami ještě vykřesali jiskřičku naděje, na vyrovnání se už ale nezmohli!
Ml. Boleslav: Lukáš – Trončinský, Kučný, Stříteský, Voráček, Hanzlík (C), Kurka, Štich – Látal, Vampola, Klepiš – Hyka, Urban, Lenc – Orsava, Žejdl, Jonák – Pabiška, Volf
Vítkovice: Bartošák – Hrbas, Sloboda, Výtisk (C), Sedlák, Kovář, Krenželok, Puzič – Szturc, Stastny, Zdráhal – Roman, Květoň, Kucsera – Kolouch, Vandas, Illéš – Balán, Hudeček, Tybor
Branky a nahrávky: 9. Hyka, 38. Jonák (TS), 44. Urban (Hyka, Lenc) – 49. Vandas (Hrbas, Roman), 55. Květoň (Tybor, Stastny). Rozhodčí: Hodek, Petružálek – Bláha, Hynek. Vyloučení: 10:4, navíc Vampola (MBL) 10 min. za nesportovní chování a Hudeček (VIT) 5 min. + trest do konce utkání za vražení na hrazení. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3 511. Střely na branku: 30:33. Zblokované střely: 8:4. Hity: 8:16. Vhazování: 23:29. Průběh utkání: 3:0, 3:2.

Utkání začalo v opravdu vysokém tempu. Během první minuty předvedl Lukáš hned tří úspěšné zákroky proti aktivně napadajícím Ostravanům, nedlouho nato vyrazil Bartošák Lencovu pumelici jen k Hykovi, ten ale skákající kotouč před poloprázdnou svatyní netrefil. Poté se hra lehce uklidnila, v páté minutě se však třetí domácí formace dostala do dvou slibných šancí, Jonáka ale ramenem vychytal Patrik Bartošák, Orsavův bekhendový pokus zamířil těsně nad břevno. V osmé minutě měly Vítkovice k dispozici premiérovou přesilovku tohoto mače, paradoxně se při této herní situaci ale prosadili Boleslavští, když nevídanou hrubici v podání Bartošáka bez zaváhání potrestal Tomáš Hyka - 1:0!

Zanedlouho boleslavská jednasedmdesátka znovu potrápila rozhozenou obranu hostí, slibně vypadající přečíslení dvou proti jednomu Hyka zakončil pasem pro Urbana, tomu ale radost zkazil doslova za pět minut dvanáct zasahující zadák Výtisk. O chvíli později šli Bruslaři znovu do čtyř, ani druhá početní převaha ale Ostravanům vůbec nevyšla, na druhé straně se naopak sám před Bartošákem ocitl Žejdl, mezírku mezi betony vítkovického gólmana ale nenašel. Krátce po skončení přesilovky Trončinský ukázkově namazal volnému Illéšovi, Jan Lukáš ale zaváhání svého spoluhráče napravil reflexivním zákrokem. Konec první periody se nesl ve znamení hromady nepřesností na obou stranách, žádná vážnější příležitost se už nenarodila, do kabin tak mírně spokojenější odcházela družina Františka Výborného.

Hned zkraje prostřední dvacetiminutovky mohlo být srovnáno, po nedorazech v boleslavské rozehrávce se sám před Lukášem zjevil Stastny, v tutové možnosti ale trefil pouze masku strážce domácí pokladnice. V čase 23:50 byl po faulu na Stříteského do kabin předčasně odeslán Jan Hudeček, mladoboleslavští hokejisté tak měli k dispozici hned pět minut trvající přesilovku. Ta vzhledem k Trončinského vyloučení neměla kompletní trvání, jinak si ale domácí nepočínali vůbec zle, Ostravany však několikrát podržel Bartošák. Po jejím skončení se svěřencům lodivoda Petra dvakrát podařilo utrhnout do samostatného úniku, Illéše ale díky svižné lapačce vychytal Lukáš, Radoslavu Tyborovi k úspěchu scházely pouze centimetry!

Ve třiatřicáté minutě utkání pěstním soubojem okořenili Voráček s Kolouchem, po rozdělení trestů byla Ostravanům nabídnuta další přesilová hra, v níž domácí publikum střelou do boční sítě poněkud vystrašil David Květoň. Boleslavská nedisciplinovanost však nebrala konců, tři a půl minuty před druhou sirénou nejprve před prázdnou brankou promáchl Vandas, pár okamžiků nato ránu zcela osamoceného Tybora fantasticky zlikvidoval Lukáš. Nepsané sportovní pravidlo nedáš – dostaneš se opět potvrdilo v čase 37:57, Vít Jonák byl při samostatném úniku jasně faulován, následné trestné střílení po fantasticky zvládnutém forhendovém blafáku přetavil ve druhou branku Bruslařů!

Do třetího dějství vstoupili Bruslaři podle očekávání opatrněji, ve dvaačtyřicáté minutě se jim nepodařilo zachytit úprk Michaela Vandase, perfektně chytající Lukáš ovšem znovu byl na svém místě. Strážce vítkovické svatyně nechtěl zůstat pozadu, když chvíli nato neméně kvalitním zásahem ukradl gól Hykovi, v čase 43:35 byl však Bartošák nucen potřetí lovit kotouč ze sítě, mezi betony mu prosvištěla dokonale ukrytá rána Tomáše Urbana – 3:0! Středočeši byli rázem na koni, ani ne třicet vteřin nato Látal po své typické sóloakci orazítkoval tyč, přečíslení dvou proti jednomu Kurka zakončil střelou nad branku. Boleslavští však znovu doplatili na vlastní nedisciplinovanost, po Kučného zbytečném faulu Vítkovice využily přesilovou hru, když Hrbasovo nahození pro Lukáše nechytatelně tečoval Michael Vandas!

Tříbrankový náskok si mohl domácí tým vzít ihned zpět, po sérii šťastných odrazů a Žejdlově sklepnutí se sám před brankou ocitl aktivní Jonák, svůj druhý gól v utkání ale nepřidal. V rozmezí mezi třiapadesátou a pětapadesátou minutou se musela Boleslav bránit další početní převaze Vítkovic, které na dostřel mohl poslat Kucsera, před z více jak poloviny odkrytou svatyní ale kotouč netrefil podle vlastních představ. V čase 54:41 se mohli Ostravané znovu radovat, když Lukášovi mezi betony propadl nenápadný pokus Davida Květoně! Vše tedy naznačovalo dramatický závěr, hosté své štěstí zcela logicky zkusili při hře bez brankáře, tento tah jim ale úspěch nepřinesl, a tři body tak zůstaly v Mladé Boleslavi!

Marian Jelínek, BK Mladá Boleslav: Soupeř nás trošku na začátku zápasu zaskočil svou aktivitou. Vytvářel si své šance. Trvalo nám osm deset minut, než jsme se přizpůsobili té hře. Čekali jsme, že budou opatrnější, ale oni se do nás od první minuty pustili. Možná nás chtěli svou aktivitou zaskočit. Souhlasím s tím, že stav 3:0 byl příliš krutý pro Vítkovice. Ale zaplaťpánbůh, že ten gól dali tak pozdě, ale i tak to utkání zdramatizovalo. Jsme se třemi body spokojení, protože nám v Litvínově body utekly. Tak jsme si tady vrátili malou satisfakci. Přesilové hry jsme nesehráli špatně, přestože jsme gól nedali. Četnost střelby tam byla, ale pořád se nám nedaří v té produktivitě z hlediska přesilových her. Paradoxně tři góly, ale ani jeden nebyl v přesilovce. Jsme spokojení s bojovností a nasazením hráčů, ale příliš často faulujeme.

Jakub Petr, HC Vítkovice Ridera: Náš příběh trvá… Více dílů má snad už jen Ordinace v růžové zahradě. Nemůžu hráčům vytknout hru pět na pět. Myslím si, že jsme byli minimálně vyrovnaným soupeřem. V první třetině jsme měli solidní nástup, ale pak následovala hrubá chyba a gól. Ve druhé třetině se opakovala podobná situace a hosté opět skórovali. Do sedmé minuty jsme měli nejméně čtyři přečíslení, ale žádné jsme neproměnili. Boleslavští nám udělili lekci z produktivity – to je to, co nás trápí. Naše koncovka je tristní, tragická – a to nás stojí body na venkovních zápasech. Klobouk dolů, že jsme se za stavu 0:3 zvedli. Zápas se ale rozhodoval úplně někde jinde, konkrétně ve druhé třetině. Tlak domácích byl i díky přesilovkám enormní. Jenže ta koncovka souvisí s těmi přesilovkami. Rychlost zakončení tam bohužel není, kdežto u soupeře bylo vidět, že to tam mají. I když nedali góly v přesilovkách, ale tam několikrát po rychlé rozehrávce byla prázdná brána. Proto nejsme tam, kde jsou tady ty týmy, protože koncovka. Nemám slov.