25. 2. 2012 | Zdena Bobková

Juniorce překazila plány pražská Sparta

40., sobota 25. 2. 2012
Ml. Boleslav - Sparta MBL - SPA
M l. B o l. – Boleslavská juniorka sehrála na svém ledě další utkání, tentokrát se jí do cesty postavila pražská Sparta. Utkání mělo od počátku vysoké tempo, které vydrželo po celý průběh utkání. Hráči hostujícího celku výborně bránili a nepouštěli Boleslav do výraznějších šancí. Na začátku poslední části hry drželi vedení 2:0, a ačkoli se domácím podařilo během krátké chvíle dohnat ztrátu, Sparta udeřila potřetí, a na to už Mladoboleslavští hledali odpověď marně.
Ml. Boleslav: Příhoda (26. Sejpal) - Ficek, Kulhánek, Čeček, Rys, Vrba Filip, Koudela, Piskoř - Teubner, Marek, Kurka, Vrba Lukáš, Pešut, Jankovský, Frolíik, Daráš, Soukup
Sparta: Kocián (Bílek) - Sobotka, Košťálek, Réway, Bodnár, Brzobohatý, Štěpánek, Matějček, Procházka - Skřivánek, Kolář, Ribalkin, Doležal, Müller, Merta, Pokorný, Eis, Simon
Branky a nahrávky: 42. Jankovský (Pešut, Ficek), 43. Rys (Pešut, Frolík) - 4. Doležal (Matějček, Brzobohatý), 26. Merta, 44. Procházka (Merta). Rozhodčí: Stolín – Horinek, Maštalíř. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 102. Střely na branku: 37:39. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.

Hokejisté pražské Sparty od počátku utkání diktovali tempo hry, které bylo pekelně svižné. Během prvních pár minut si oba celky vyměnily pozdravy brankářům, za boleslavské to byl Jankovský, který se dostal k odraženému kotouči a zkoušel trefit horní růžek Kociánovy branky. Za Spartu se pokoušel prosadit Stanislav Eis, který nadvakrát zkoušel překonat Příhodu. Pak už ale hosté trestali. Po obrovské chybě v rozehrávce Mladé Boleslavi se puku chopil Brzobohatý, který přihrál rozjetému Matějčkovi, který si spolu se Zdeňkem Doležalem sjížděli na bránu. V ukázkové akci dva na jednoho druhý jmenovaný dostal křižnou přihrávku a nekompromisně zasunul puk do Příhodovy klece.

Boleslav se zdála být po inkasované brance mírně otřesená, následný zásah domácího Příhody nebyl stoprocentní, přesto Ribalkinovu střelu se štěstím vyrazil. Boleslavští měli v první třetině možnost dvou početních výhod, které ale nedokázali zužitkovat ve svůj prospěch. Hráči pražského celku výborně bránili a napadali a nepouštěli soupeře do výraznějších šancí. Boleslav měla velmi slibnou šanci v samém závěru první části, kdy před Kociánem vznikl závar a Rys společně s Koudelou se pokoušeli všemožně propasírovat puk do branky hostujícího gólmana, ale neúspěšně.

Druhá třetina začala stejně svižným tempem jako ta první. Boleslavští se snažili od počátku všemožně srovnat stav skóre, že před Kociánem vznikl takový závar, že chumel hráčů vychýlil bránu z osy. Bohužel i druhé dějství měl podobný průběh jako první třetina. Spartě se brzy podařilo vsítit další branku, a to dokonce ve vlastním oslabení. Boleslav nesehrála přesilovku nikterak zázračně a k jediné výraznější střele se dostal Ladislav Marek, který prudkou střelou napálil Kociánovy betony. Odraženého kotouče se zmocnil David Merta, dostal se před Příhodu, lehce naznačil střelu, Příhoda šel do rozkleku, Merta mazácky potáhl puk do strany a postrčil puk pod Příhodu. Druhý gól vyhnal boleslavskou jedničku z branky a na jeho místo se postavil Martin Sejpal.

Spartě evidentně dvougólové vedení nestačilo, a tak ihned po druhé brance mohla přidat ještě třetí, k tomu by stačilo, kdyby Ribalkin, schovaný u tyče, mířil přesně. Oba celky následně zklidnily hru, hrálo se nahoru dolů, ale k výraznější střele se nedostal ani jeden z celků. Diametrální rozdíl ve hře obou týmů byl především v tom, že zatímco Sparta se dostávala k nahozeným kotoučům před bránou velmi snadno a mohla následně dorážet, Boleslav nastřelené kotouče blíž ke Kociánovi postrčit nedokázala, Sparta velmi dobře bránila.

Na začátku třetí části se prakticky rozhodlo o všem podstatném. Boleslav dvěma slepenými góly dokázala nejprve vyrovnat stav utkání. Ve 42. minutě snižoval Václav Jankovský, který jakoby vzal přes kopírák předchozí gól Sparty. Pešut zastavil puk ve středním pásmu a přihrál jej volnému Jankovskému. Ten před Kociánem naznačil střelu, zasekl puk a pak už jej jen postrčil pod ležícím Kociánem. Druhou branku vstřelili hráči domácího celku v přesilové hře, minutu a půl po té první. Žiga Pešut nastřelil puk na Kociána, ten jej srazil jen před sebe a hostující obrana jej nedokázala dostat mimo brankoviště, a tak jej na hokejku dostal Jiří Rys, který puk poslal přesně k tyči. Boleslavští se z vyrovnání radovali přesně 56 vteřin. Martin Procházka se dostal k puku jako slepý k houslím a maximálně zužitkoval danou příležitost. Nejprve nastřelil puk na Sejpala, ten puk vyrazil před sebe, s další dorážkou si už ale neporadil.

Boleslav nesložila zbraně a pokoušela se všemožně překonat sparťanskou obranu i vynikajícího Kociána, ani jedno se jí ale do konce utkání nepodařilo, a to i přesto, že v závěru třetiny zkoušela power-play.

Tomáš Potěšil, trenér BK Mladá Boleslav: Sparta dnes dominovala ve všech činnostech od nasazení, po bruslení a dovednosti, takže zaslouženě vyhrála. My jsme odehráli výborný zápas na Slávii, ale dnes jsme si určitě zvítězit nezasloužili. Na Slávii to byl diametrálně odlišný zápas. Gratuluju k vítězství Sparty.

Jan Havel, vedoucí týmu HC Sparta Praha: Bylo to bojovné utkání z obou stran. Myslím si, že jsme splnili to, co jsme chtěli. Jako mužstvo jsme byli lepší a zaslouženě jsme vyhráli. Na začátku třetí třetiny jsme měli menší výpadek, dostali jsme se pod tlak a Boleslavi se podařilo snížit a posléze srovnat stav utkání. Pak jsme se zvedli a dodržováním taktických pokynů jsme dokázali utkání dovést do vítězného konce. Pochválit chci gólmana Kociána, který byl fenomenální.