9. 1. 2010 | Daniel Langer

Junioři jednoznačně podlehli Vítkovicím

38., sobota 9. 1. 2010
Ml. Boleslav - Vítkovice MBL - VIT
M l. B o l. - Do Metrostav Arény po Třinci zavítal další moravský klub. Domácí celek už pět utkání v řadě neprohrál, proti nim však stál neméně úspěšný soupeř. Hosté z Vítkovic jsou průběžně nejlepším týmem aktuální tabulky a do Mladé Boleslavi přijeli svou pozici potvrdit. Trenér Pavel Arnošt měl problémy obsadit pozici centrů prvních dvou útoků. Do utkání nemohli ze zdravotních důvodů nastoupit Belay s Jiránkem.
Ml. Boleslav: Klimíček (od 24. Will) - Švaříček, Houser, Korim, Vrba, Mikulaštík, Soukup, Arazim - Krejčík, Sajdl, Kadlčík, Antončík, Rys, Hrouda, Protivný, Koudela, Lenc
Vítkovice: Taťák - Pastor, Kovář, Hruzík, Prokop, Žvatora - Řehák, Včislák, Richter, Malinik, Galajda, Slovák, Jelšík, Kolouch, Chomíč, Kucsera, Walker
Branky a nahrávky: 22. Koudela (Lenc), 40. Sajdl (Kadlčík) - 5. Slovák, 16. Richter (Galajda), 22. Včislák (Galajda), 24. Řehák (Walter), 29. Řehák (Kolouch), 45. Hruzík (Koulouch, Kucsera), 59. Chromič (Včislák). Rozhodčí: Wágner - Prokop, Daněk. Vyloučení: 7:7 navíc Lenc (MBL) + 10 minut osobní trest, Galajda (VIT) trest do konce utkání. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 87.

Vítkovice začaly už od úvodních minut plnit roly favorita, když si vynutily první vyloučení. Tu domácí hokejisté přestáli a dokonce se jim vzápětí naskytla téměř půl minuty dlouhá dvojnásobná přesilovka, která však byla hodně nepovedená. Prakticky po prvním vhazování ujel Petr Slovák a svoj sólo zakončil přesně nad Klimíčkovo rameno a poslal svůj tým do vedení.

Mladá Boleslav byla inkasovanou brankou natolik zaskočena, že zbytek početní převahy prakticky neohrozila branku soupeře. Naopak to byly Vítkovice, které se nadálé tlačily do útoku. A mělo být hůř. Karel Richter vybojoval v rohu puk, kolem obránce se protáhl před branku a bekhendovou střelou trefil přesně skulinku mezi betony domácího brankáře. V závěru třetiny zahrozili v přesilové hře Boleslavští, Sajdlovu křižnou přihrávku však Kadlčík zblízka do branky neprotlačil. Do šaten se tak odcházelo veseleji Vítkovickým, které mohlo hřát dvoubrankové vedení.

Mladoboleslavští se však nevzdávali a do druhého dějství vstoupili kontaktní brankou. Střílenou Lencovu přihrávku tečoval mezi betony hostujícího brankáře Zdeněk Koudela. Radost domácího celku však neměla mít dlouhého trvání.

Vítkovicím stačilo 38 vteřin aby se Boleslavi opět vzdálily. Galajda s pukem zamířil za branku, pohlednou zadovkou vrátil puk do nebezpečného prostoru a Jan Včislák už pouze doklepl kotouč do poloodkryté branky. O dalších 30 vteřin později domácí obránci obětavě přerušili přečíslení Vítkovic, jenže zapomněli na z druhé vlny přijíždějícího Adama Řeháka, pro kterého už nebyl problém trefit branku.

Trenér domácích se pokusil oživit svůj tým a vybral si time out, běhém kterého svému týmu jasně naznačil, že průběh utkání není podle jeho představ. V brance se navíc místo Klimíčka objevil Will, ale ani on si dlouho neudržel čísté konto. Když po nenápadné střele zápěstím přidal svůj druhý přesný zásah Adam Řehák, nevypadalo to s Mladou Boleslaví vůbec dobře.

Tým z města automobilů však nehodlal složit zbraně bez boje a jal se ohrožovat branku soupeře. Na skvěle chytajícím Taťákovi si v krátkém časovém úseku vylámali zuby Kadlčík, Hrouda i Antončík. Těsně před sirénou oznamující konec druhé třetiny však byl domácí celek odměněn za svou aktivitu brankou snižující již hrozivě vyhlížející skóre. Jakub Sajdl si několikrát vyměnil puk s Kadlčíkem a prosadil se střelou na vzdálenější tyč. Ve druhé třetině přesto Vítkovice ještě navýšily brankový rozdíl a oba celky opouštěly ledovou plochu za stavu 2:5.

Jakkékoli naděje Boleslavských na zvrat ukončil po čtyřech minutách po začátku třetí třetiny Lukáš Hruzík, jehož střela se štěstím propadla Willovi výstrojí a kotouč se zastavil několik centimetrů za brankovou čárou. Od té doby už Vítkovice pouze kontrolovali průběh utkání, odrážely poněkud otupené útoky domácího celku a navíc vyrážely k nebezpečným brejkům. Výjmkou bylo přečíslení Boleslavi dva na jednoho, Sajdlova bomba však trefila pouze tyč.

Když 80 vteřin před koncem utkání zasadil boleslavským poslední ránu po přihrávce zpoza branky nehlídaný Václav Chomič, mohly Vítkovice začít slavit zcela zasloužené tři body. Utkání BK Mladá Boleslav proti HC Vítkovice Steel skončilo za stavu 2:7.

Utkání nejprve zhodnotil hlavní kouč hostí Zdeněk Moták. "S naším výkonem musím být spokojený, kluci dnes odvedli velmi dobrou práci. Hodně nám pomohl první gól, který jsme vstřelili v dvojnásobném oslabení. Do konce třetiny jsme pak přidali ještě druhou branku, kluci se uklidnili a hráli v pohodě co jsme od nich chtěli. Jsem rád, že jsme po včerejším nepovedeném utkání dokázali vyhrát" označil jednoznačně klíčové okamžiky utkání. Když přišla řeč na velmi dobře rozjetou sezónu a na to, zda jeho tým pomýšlí na příčky nejvyšší, odpověděl bez váhání. "Postavení v tabulce pro nás není priorita. My se snažíme s kluky pracovat a vychovat z nich skvělé hokejisty. Samozřejmě je dobře, když se daří vyhrávat a je to vidět i na počtu získaných bodů, je to pak odměna pro hráče. Pokud by se to podařilo, budu ale velmi rád," dodal s úsměvem.

To jeho protějšek z boleslavské střídačky Pavel Arnošt mnoho důvodů k radosti neměl. "Dnes mě kluci zklamali. Chtěli jsme po vánoční přestávce vstoupit do soutěže pozitivně, tento cíl se nám povedlo splnit jen napůl," zhodnotil se zamyšleným výrazem. "Věděli jsme že k nám přijede velice kvalitní soupeř, Vítkovice jsou u nás kolébka mládežnického hokeje. Ta možnost prohry tu byla vyšší než v ostatních utkáních, přesto pro mě bylo nečekané, jakým to bylo způsobem. Od kluků mi tam chybělo víc srdíčka a koncentrace, po Třinci asi mysleli, že to půjde samo" vyčetl svým svěřencům a udělal tak tečku za utkáním.