24. 10. 2008 | Marek Čermák, Tomáš Čekal

Junioři přivážejí z Brna dva body

15., pátek 24. 10. 2008
Kometa Brno - Ml. Boleslav KOM - MBL
B r n o - V 15. kole juniorské extraligy porazili junioři Mladé Boleslavi brněnskou Kometu po samostatných nájezdech 4:5. Ve vyrovnaném utkání, ve kterém Boleslav většinu času vedla, bylo k vidění mnoho šancí jak týmových tak individuálních. Nasazení domácích však sklízelo plody a rozhodnout tak museli až samostatné nájezdy. Závěr ovšem opět patřil mladoboleslavskému týmu, který tento rozstřel zvládl lépe. Domů tedy putují cenné dva body.
Kometa Brno: Čiliak - Zítka, Sova, Žalud, Reschowský, Pospíšil, Vozdecký, Rosenberg, Tesař - Juráň, Hnilička, Komínek, Zemánek, Kožár, Brzobohatý, Hájek, Popolanský, Grmela, Štěpánek, Švaňhal
Ml. Boleslav: Hrubý - Lacika, Čížek, Hanousek, Šimon, Mikuláštík, Vrba, Soukup - Krejčík, Lenc, Kotrba, Janček, Velechovský, Belay, Vernek, Loskot, Milotinský, Vild, Jiránek, Rys
Branky a nahrávky: 7. Komínek (Kožár), 41. Grmela (Žalud), 49. Kožár (Popolanský, Komínek), 54. Grmela (Zemánek, Švaňhal) - 1. Loskot, 30. Janček (Loskot), 35. Kotrba (Soukup), 42. Kotrba (Belay), rozhodující nájezd Richard Janček. Rozhodčí: Skoupý - Dřínovský, Klein. Vyloučení: 5:8, navíc Švaňhal 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 74. Střely: 31:38. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4, 4:4, 4:5.

Jak již to bývá v Brně u mládežnických týmů zvykem, první branka zápasu padla velice záhy. Hned v první minutě chyboval ve vlastním obranném pásmu Aleš Sova. Jeho zaváhání využil hostující Marek Loskot, který ho obral o puk a tváří v tvář si proti Čiliakovi poradil na výbornou. Krásným blafákem si domácího brankáře položil a v poklidu zasunul puk do brány za jeho záda. Ve druhé gólové šanci zápasu už byl úspěšnější Čiliak. Nejdříve vyrazil střelu z velkého úhlu a následnou dorážku fantasticky vytěsnil pravým betonem mimo bránu. V čase 6:40 se podařilo domácím vyrovnat. Lukáš Kožár hezky nahrál před bránu Tomáši Komínkovi, s jehož pohotovou střelou k tyči nemohl brankář Hrubý nic dělat. Obě mužstva se snažila vycházet z poctivé obranné hry a do útoku se dostávala především nečekanými brejky. Jeden takový brejk zakončoval tvrdou střelou od modré čáry hostující Richard Janček. Čiliak si s jeho střelou ale dokázal až s překvapivým klidem poradit. V polovině první části se po hezké Komínkově přihrávce v samostatném úniku ocitl domácí Kožár. Hezky mířenou střelou ale jen těsně minul pravou šibenici Hrubého brány. Na druhé straně se do obrovské šance dostal Milotínský, ale jeho střelu do prázdné brány dalším skvělým zákrokem vytěsnil Čiliak. Ten si poradil i s následnou Martina Šimona od modré. První třetina tak po vyrovnaném výkonu obou mužstev skončila i zaslouženě vyrovnaným skórem 1:1.

Druhá část začala přečíslením domácích hráčů Grmely a Švaňhala dva na jednoho. S jejich akcí si ale hostující obránce dobře poradil a nepustil je ke střele. V první polovině druhé části žádná další vážnější šance k vidění nebyla. Divákům tak zatrnulo, až když zůstal po souboji na ledě ležet hostující Matěj Soukup. Hráč Mladé Boleslavi se naštěstí po chvíli zvedl z ledu a trošku otřesený odjel za potlesku tribun na svoji střídačku. Chvíli po této smolné události se Mladé Boleslavi podařilo vstřelit druhou branku. Hezkou přesilovkovou kombinaci za bránou Čiliaka zakončil rychlou střelou Richard Janček - 1:2. Domácí se pokusili na obdrženou branku okamžitě zareagovat, ale po Sovově střele od modré jen zazvonilo břevno Hrubého branky. Boleslavští hráči po vedoucí brance převzali iniciativu na svoje hole. Dostali domácí pod tlak, z něhož pro ně nakonec vyplynula přesilová hra pět proti třem. Tu dokázali využít po 28 vteřinách. Na tvrdou střelu Matěje Soukupa ještě stihl Čiliak zareagovat, ale proti dorážce boleslavského kapitána Adama Kotrby už byl bezmocný. Hosté se tak v poměrně krátkém časovém úseku dostali díky přesilovým hrám do dvoubrankového vedení. S tím se nedokázal smířit domácí Ondřej Švaňhal, jenž dostal za nesportovní chování osobní desetiminutový trest. Těsně před závěrem druhé části se řítil do samostatného úniku Tomáš Komínek. Přes hákování hostujícího kapitána Kotrby ovšem nedokázal zakončit. Rozhodčí moc neváhal a okamžitě nařídil trestné střílení. Domácí tak dostali dobrou příležitost ke snížení nepříznivého stavu. To by ovšem musel Jan Grmela se svoji střelou mezi betony na brankáře Hrubého vyzrát. Střela se mu ale nepovedla dle jeho představ, a tak si Boleslavští odnášeli po druhé třetině do šatny dvoubrankový rozdíl.

Jan Grmela ale dokázal svoje zaváhání okamžitě po začátku třetí části napravit. Do sólového nájezdu ho trochu šťastnou přihrávkou dostal u první branky chybující Aleš Sova. Nájezd Grmela zakončil přesnou střelou švihem, jenž mířila pod pravou paži Martina Hrubého. Snížení na rozdíl jediné branky mělo ale jen krátké trvání. V čase 41:43 se po rychlém brejku dokázal dorážkou do poloodkryté brány prosadit znovu boleslavský kapitán Adam Korba. Tento gól ovšem juniory Komety nedokázal položit na lopatky. Ba naopak začali ještě více bojovat. Hráči hostí si tak museli pomáhat nedovolenými zákroky, za což byly patřičně potrestáni. V polovině třetí třetiny se domácí rychlým založením akce dostali do přečíslení tři na dva. Tuto akci po krásné Popolanského přihrávce zakončil Lukáš Kožár bez chybičky, když přesnou střelou k tyči nedal Hrubému šanci – 3:4. Brněnští hráči po této brance i nadále pokračovali ve velice aktivní hře. Po hezké nahrávce zpoza brány a následné Popolanského střele z mezikruží měl brankář hostí co dělat, aby se mu kotouč podařilo nadvakrát zkrotit. Šanci na rozhodnutí zápasu dostali také hosté. Jejich snaha ale skončila na neuvěřitelné dvojici zákroků Marka Čiliaka. Ten si nejdříve dokázal reflexivně poradit se střelou Milotínského a následnou Kotrbovu dorážku do prázdné brány dokázal bravurním výkopem pravého betonu vytěsnit mimo tyče své brány. Tohoto neproměnění museli hráči Boleslavi velice litovat, protože ani ne za minutu se domácím hráčům podařilo vyrovnat. Nejen domácí první lajna byla radostí bez sebe, když se po hezké přihrávce Jiřího Zemana dokázal ze samostatného úniku znovu prosadit Jan Grmela. Hosté chtěli strhnout vedení opět na svoji stranu, ale po přečísleni tři na dva střela Kotrbovi vůbec nesedla. Byl sice v ideální pozici, ale Čiliakovu bránu hodně minul. No a když se svojí příležitosti na rozhodnutí hosté znovu neuchopili, dostali šanci obrátit utkání ve svůj prospěch hráči Komety. Ať se ale Lukáš Kožár snažil sebevíc, kotouč se mu z velkého závaru do prázdné brány hostí protlačit nepodařilo. Díky neproměnění těchto velkých šancí tak zápas dospěl až do prodloužení.

V prodloužení se hráči snažili pokračovat ve vysokém tempu, které nastolili v závěru třetí třetiny. Na obou stranách ale byla vidět určitá opatrnost. Pozornost diváku tak upoutala spíše tvrdá hra. Po jednom ze soubojů zůstal na ledě ležet hostující Martin Šimon, který se ihned po zvednutí snažil naznačit rozhodčímu, že byl zasáhnut do obličeje vysoukou holí nějakého brněnského hráče. Další souboj vyústil vyloučením jednoho hráče na každé straně. Boleslavský Kotrba si po Čiliakově zákroku počínal příliš důrazně, za což byl neméně důrazně potrestán domácím Rosenbergem. Oba hráči si tak šli na dvě minuty sednout na trestnou lavici. To byly všechny zajímavé momenty z prodloužení.

Prvního nájezdu se ujal hostující Marek Loskot, jenž prostřelil Čiliaka mezi nohy. Janu Grmelovi se se na druhé straně už Hrubého prostřelit nepovedlo. Druhou sérii načal Lukáš Krajčík, ale ani on neuspěl. Proti Dlouhému se hezkou bekhendovou kličkou ala Martin Procházka prezentoval Tomáš Komínek, jenž tak srovnal stav nájezdů. Richard Janček se na začátku třetí série střelou k tyči nemýlil. No a když Lukáš Kožár svůj nájezd neproměnil, bylo o dělbě bodů rozhodnuto.

Dnešní zápas se musel divákům velice líbit. K vidění byly hezké akce, tvrdé střety no a i o zápletku bylo postaráno. Kometa dokázala utkání za nepříznivého stavu srovnat a téměř otočit. Rozdíl takřka dvaceti míst v tabulce nebyl vůbec znát a dva body si nakonec odvezlo spíše šťastnější mužstvo.

Luděk Bukač (BK Mladá Boleslav): Dali jsme rychlý gól a myslím, že jsme na začátku hráli velice dobře. Ve druhé třetině se nám podařilo střelit góly z přesilovek. Ve třetí třetině jsme pustili Kometu do hry, když mohli domácí za stavu 4:4 před koncem dokonce vstřelit rozhodující gól a jsme moc rádi, že jsme vyhráli na nájezdy.

Lubomír Oslizlo (Kometa Group Brno): Myslím si, že jsme hráli s velice kvalitním soupeřem. Je to mužstvo, které je na špičce tabulky. Když to vezmu tak, že oni jsou druzí a my dvacátí, tak to byl z naší strany velice kvalitní výkon. Byl to do určité míry i trošku smolný zápas, když jsme soupeři darovali naší chybou první gól. Potom jsem tam ještě jednou špatně střídali a jednou vyhodili puk mimo hrací plochu. Za toto nás soupeř dvakrát potrestal a utekl nám. Za třetí tetinu ale musím kluky pochválit, protože se nám podařilo vyrovnat, dokonce jsme tam měli ještě jednu stoprocentní šanci Kožára. Místo jednoho bodu jsme tak klidně mohli mít i tři. Boleslav má ale kvalitní mužstvo a jsem rád, že sám podařilo držet s nimi krok a v některých částech je dokonce převyšovat.